| CAS Number | 56961-76-3 |
| Catalog Number | AG00392I(AGN-PC-000GAD) |
| Chemical Name | 3,4,5-trichlorobenzaldehyde |
| IUPAC Name | 3,4,5-trichlorobenzaldehyde |
| InChI | InChI=1S/C7H3Cl3O/c8-5-1-4(3-11)2-6(9)7(5)10/h1-3H |
| InChI Key | GHMOHPITLLRUAC-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD18400105 |
| Molecular Formula | C7H3Cl3O |
| Molecular Weight | 209.4571 |
| SMILES | ClC=1C=C(C=O)C=C(C1Cl)Cl |
| Synonyms | 3,4,5-trichlorobenzaldehyde,
56961-76-3,
Benzaldehyde, 3,4,5-trichloro-,
AK167054,
SCHEMBL1312098,
KS-00000SDO,
GHMOHPITLLRUAC-UHFFFAOYSA-N,
KM3756,
MFCD18400105,
ZINC34227241,
AKOS025286040,
DS-9213,
FCH1373078,
|
| Complexity | 139 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 207.925g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 209.45g/mol |
| Monoisotopic Mass | 207.925g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 17.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.5 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H319
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number