| CAS Number | 10436-08-5 |
| Catalog Number | AG003907(AGN-PC-0NVR6Z) |
| Chemical Name | cis-11-Eicosenamide |
| IUPAC Name | (Z)-icos-11-enamide |
| InChI | InChI=1S/C20H39NO/c1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20(21)22/h9-10H,2-8,11-19H2,1H3,(H2,21,22)/b10-9- |
| InChI Key | LBHQTVBKPMHICN-KTKRTIGZSA-N |
| MDL Number | MFCD12198897 |
| Molecular Formula | C20H39NO |
| Molecular Weight | 309.5298 |
| SMILES | C(CCCCCCCCCC=C/CCCCCCCC)(=O)N |
| Synonyms | cis-11-Eicosenamide,
10436-08-5,
oleylacetamide,
AC1NSLGY,
(Z)-11-Icosenamide,
(Z)-icos-11-enamide,
(11Z)-11-Icosenamide #,
CHEMBL316405,
LBHQTVBKPMHICN-KTKRTIGZSA-N,
ZINC43833635,
436E085,
CID5365374,
|
| Complexity | 260 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Exact Mass | 309.303g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 309.538g/mol |
| Monoisotopic Mass | 309.303g/mol |
| Rotatable Bond Count | 17 |
| Topological Polar Surface Area | 43.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 7.7 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number