
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 112-00-5 |
| Catalog Number | AG0038ZC(AGN-PC-03F542) |
| Chemical Name | Dodecyltrimethylammonium Chloride |
| EC Number | 203-927-0 |
| IUPAC Name | dodecyl(trimethyl)azanium;chloride |
| InChI | InChI=1S/C15H34N.ClH/c1-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16(2,3)4;/h5-15H2,1-4H3;1H/q+1;/p-1 |
| InChI Key | DDXLVDQZPFLQMZ-UHFFFAOYSA-M |
| MDL Number | MFCD00041974 |
| Molecular Formula | C15H34ClN |
| Molecular Weight | 263.8902 |
| NSC Number | 6931 |
| SMILES | CCCCCCCCCCCC[N+](C)(C)C.[Cl-] |
| UNII | A81MSI0FIC |
| Synonyms | 1-dodecanaminium, N,N,N-trimethyl-, bromide,
ammonium, dodecyltrimethyl-, chloride,
ammonium, dodecyltrimethyl-,bromide,
C(12)TAC,
C12QAC,
C12TAC,
dodecyl trimethyl ammonium chloride,
dodecyl trimethylammonium chloride,
dodecyltrimethylammonium,
dodecyltrimethylammonium bromide,
dodecyltrimethylammonium chloride,
dodecyltrimethylammonium chromate (2:1),
dodecyltrimethylammonium ethyl sulfate,
dodecyltrimethylammonium hydroxide,
dodecyltrimethylammonium iodide,
dodecyltrimethylammonium maleate (2:1),
dodecyltrimethylammonium methyl sulfate salt,
dodecyltrimethylammonium perchlorate,
dodecyltrimethylammonium sulfate (2:1),
dodecyltrimethylammonium sulfide (2:1),
dodecyltrimethylammonium thiomolybdate salt hydrate,
DoTAC compound,
DTMACl cpd,
laurtrimonium,
laurtrimonium bromide,
laurtrimonium chloride,
lauryl trimethyl ammonium chloride,
lauryltrimethylammonium bromide,
lauryltrimethylammonium chloride,
monolauryltrimethylammonium chloride,
N,N,N-trimethyl-1-dodecanaminium chloride,
n-dodecyl triethylammonium bromide,
n-dodecyltrimethylammonium,
n-dodecyltrimethylammonium chloride,
Dodecyltrimethylammonium chloride,
112-00-5,
N,N,N-trimethyldodecan-1-aminium chloride,
Alicop,
DODECYL TRIMETHYL AMMONIUM CHLORIDE,
Cation BB,
Aliquat 4,
Lauryltrimethylammonium chloride,
Dehyquart LT,
Cation FB,
Nissan Cation BB,
n-Dodecyltrimethylammonium chloride,
Arquad 12,
Arquad 12D,
DTAC,
Laurtrimonium chloride,
Catiogen L,
Arquad 12/50,
Trimethyllaurylammonium chloride,
Nissan Cation FB,
Trimethyldodecylammonium chloride,
Quartamin 24P,
Quartamin 24W,
Redicote E 5,
Rewoquat B 18,
Radiaquat 6465,
Catinal LTC 35A,
Arquad MC 50,
Adogen 412,
1-Dodecanaminium, N,N,N-trimethyl-, chloride,
Swanol CA 2150,
Arquad 12-37W,
Arquad 12-23,
Arquad 12-33,
Nissan Cation BB 300,
Rhodaquat M 242C29,
UNII-A81MSI0FIC,
MFCD00041974,
Lauryl trimethyl ammonium chloride,
Monolauryltrimethylammonium chloride,
NSC 6931,
EINECS 203-927-0,
A81MSI0FIC,
N,N,N-Trimethyl-1-dodecanaminium chloride,
N-Dodecyl-N,N,N-trimethylammonium chloride,
dodecyl(trimethyl)azanium chloride,
dodecyl(trimethyl)ammonium chloride,
(1-Dodecyl)trimethylammonium chloride,
Ammonium, dodecyltrimethyl-, chloride,
AK117185,
DSSTox_CID_6900,
DSSTox_RID_78242,
DSSTox_GSID_26900,
Q-201039,
1-Dodecanaminium, N,N,N-trimethyl-, chloride (1:1),
Dodecyltrimethylammonium chloride, 98%,
CAS-112-00-5,
Rewoquat B18,
Dodecyltrimethylammonium chloride (6CI),
IPC-DTMA-Cl,
AC1L1QDT,
AC1Q1RUC,
C15H34ClN,
SCHEMBL24854,
KSC491M4R,
Dodecyltrimethylammonium choride,
Dodecyltrimethylammonium-chloride,
lauryl trimethylammonium chloride,
CHEMBL1884887,
DTXSID1026900,
CTK3J1648,
N-Dodecyltrimethylammoniumchloride,
NSC6931,
DDXLVDQZPFLQMZ-UHFFFAOYSA-M,
KS-00000HX6,
NSC-6931,
Ammonium dodecyltrimethyl-, chloride,
Tox21_202101,
Tox21_300356,
ANW-16365,
n-dodecyl trimethyl ammonium chloride,
AKOS015899054,
RTR-002349,
DODECYL TRIMETHYL AMM CL 500ML,
NCGC00164250-01,
NCGC00254400-01,
NCGC00259650-01,
AN-22677,
AS-12888,
CC-32664,
LS-63437,
1-Dodecanaminium,N,N-trimethyl-, chloride,
Ammonium dodecyltrimethyl-, chloride (8CI),
DB-041027,
TR-002349,
D1016,
FT-0631634,
I0453,
ST24031238,
N-dodecyl-N, N, N-trimethylammonium Chloride,
A802466,
C-16490,
DODECYLTRIMETHYLAMMONIUM CHLORIDE, 50% SOLN,
I14-1249,
UNII-KB94658IHQ component DDXLVDQZPFLQMZ-UHFFFAOYSA-M,
Ammonium, chloride,
C15H34N.Cl,
C15-H34-N.Cl,
CID8152,
AR-1I7011,
N,N,N-Trimethyldodecan-1-aminiumchloride,
Dodecyltrimethylammonium chloride, 98% - 100G 100g,
7391-23-3,
|
| Complexity | 135 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 263.238g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 263.894g/mol |
| Monoisotopic Mass | 263.238g/mol |
| Rotatable Bond Count | 11 |
| Topological Polar Surface Area | 0A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H410 |
| Precuationary statements | P501-P273-P270-P264-P280-P337+P313-P305+P351+P338-P362+P364-P332+P313-P301+P312+P330 |
| Siginal words | dangerous |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

