| CAS Number | 14303-96-9 |
| Catalog Number | AG0038XO(AGN-PC-0KSFBX) |
| Chemical Name | N-Hexadecylacetamide |
| IUPAC Name | N-hexadecylacetamide |
| InChI | InChI=1S/C18H37NO/c1-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-19-18(2)20/h3-17H2,1-2H3,(H,19,20) |
| InChI Key | WZGQRPGQTOSEMN-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD03193481 |
| Molecular Formula | C18H37NO |
| Molecular Weight | 283.4925 |
| SMILES | C(CCCCCCCCCCCCCCC)NC(C)=O |
| Synonyms | N-hexadecylacetamide,
Acetamide, N-hexadecyl-,
n-cetylacetamide,
14303-96-9,
AC1MOMLB,
SCHEMBL1457274,
CTK0F0059,
DTXSID20391447,
WZGQRPGQTOSEMN-UHFFFAOYSA-N,
AKOS003418518,
CID3322721,
|
| Complexity | 204 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 283.288g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 283.5g/mol |
| Monoisotopic Mass | 283.288g/mol |
| Rotatable Bond Count | 15 |
| Topological Polar Surface Area | 29.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 7.3 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number