
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 85622-93-1 |
| Catalog Number | AG0038EG(AGN-PC-0JK78E) |
| Chemical Name | 3-methyl-4-oxo-3H,4H-imidazo[4,3-d][1,2,3,5]tetrazine-8-carboxamide |
| IUPAC Name | 3-methyl-4-oxoimidazo[5,1-d][1,2,3,5]tetrazine-8-carboxamide |
| InChI | InChI=1S/C6H6N6O2/c1-11-6(14)12-2-8-3(4(7)13)5(12)9-10-11/h2H,1H3,(H2,7,13) |
| InChI Key | BPEGJWRSRHCHSN-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00866492 |
| Molecular Formula | C6H6N6O2 |
| Molecular Weight | 194.1508 |
| SMILES | CN1N=NC=2N(C1=O)C=NC2C(=O)N |
| UNII | YF1K15M17Y |
| Synonyms | 8-carbamoyl-3-methylimidazo(5,1-d)-1,2,3,5-tetrazin-4(3H)-one,
CCRG 81045,
CCRG-81045,
CCRG81045,
M and B 39831,
M and B-39831,
M and B39831,
methazolastone,
NSC 362856,
NSC-362856,
NSC362856,
Temodal,
Temodar,
temozolomide,
temozolomide hexyl ester,
TMZ Bioshuttle,
TMZ-Bioshuttle,
TMZA-HE,
temozolomide,
85622-93-1,
Methazolastone,
Temodal,
Temodar,
Temozolamide,
3-methyl-4-oxo-3,4-dihydroimidazo[5,1-d][1,2,3,5]tetrazine-8-carboxamide,
Temozolomidum,
Temozolomidum [Latin],
Temozolodida [Spanish],
Temozolodida,
CCRG 81045,
CCRG-81045,
Sch 52365,
NSC 362856,
Sch-52365,
M&B-39831,
CCRIS 8996,
MB 39831,
M&B 39831,
UNII-YF1K15M17Y,
M & B 39831,
NSC-362856,
BRN 5547136,
8-Carbamoyl-3-methylimidazo(5,1-d)-1,2,3,5-tetrazin-4(3H)-one,
NSC362856,
CHEMBL810,
M-39831,
3,4-Dihydro-3-methyl-4-oxoimidazo(5,1-d)-1,2,3,5-tetrazine-8-carboxamide,
3-Methyl-4-oxo-3,4-dihydroimidazo(5,1-d)(1,2,3,5)tetrazine-8-carboxamide,
MLS002701861,
C6H6N6O2,
YF1K15M17Y,
CHEBI:72564,
3,4-Dihydro-3-methyl-4-oxoimidazo(5,1-d)-as-tetrazine-8-carboxamide,
3-methyl-4-oxo-3H,4H-imidazo[4,3-d][1,2,3,5]tetrazine-8-carboxamide,
Imidazo[5,1-d]-1,2,3,5-tetrazine-8-carboxamide, 3,4-dihydro-3-methyl-4-oxo-,
MFCD00866492,
NCGC00167429-01,
3-methyl-4-oxoimidazo[5,1-d][1,2,3,5]tetrazine-8-carboxamide,
3,4-dihydro-3-methyl-4-oxoimidazo[5,1-d]-1,2,3,5-tetrazine-8-carboxamide,
4-methyl-5-oxo-2,3,4,6,8-pentazabicyclo[4.3.0]nona-2,7,9-triene-9-carboxamide,
DSSTox_CID_23714,
DSSTox_RID_80068,
DSSTox_GSID_43714,
3-methyl-4-oxo-imidazo[5,1-d][1,2,3,5]tetrazine-8-carboxamide,
Temozolomide [INN:BAN],
3,4-Dihydro-3-methyl-4-oxoimidazo[5,1-d][1,2,3,5]tetrazine-8-carboxamide,
8-CARBAMOYL-3-METHYLIMIDAZO[5,1-D]-1,2,3,5-TETRAZIN-4(3H)-ONE,
Imidazo(5,1-d)(1,2,3,5)tetrazine-8-carboxamide, 3,4-dihydro-3-methyl-4-oxo-,
SMR000466338,
Temodal (TN),
Temodar (TN),
CAS-85622-93-1,
Temozolomide, VETRANAL(TM), analytical standard,
SR-01000759347,
temozolomida,
Temozolomid,
Temozolomide (JAN/USAN/INN),
Temozolomide [USAN:INN:BAN],
CCRG81045,
zlchem 2,
PubChem17413,
Temodar (TN) (Schering),
AC1L1K9B,
SCHEMBL3739,
MLS000759447,
MLS001424028,
BIDD:GT0204,
GTPL7301,
DTXSID5043714,
CTK8B3724,
KS-00000XGV,
AOB1657,
Temozolomide, >=98% (HPLC),
ZLA0002,
BPEGJWRSRHCHSN-UHFFFAOYSA-N,
HMS2051O12,
HMS2090B08,
HMS2232N13,
HMS3264I14,
HMS3269P05,
HMS3372K13,
HMS3393O12,
HMS3654N05,
HMS3677D06,
HMS3713H16,
Pharmakon1600-01502289,
ALBB-021358,
BCP03692,
ZINC1482184,
Tox21_112433,
AC-758,
ANW-43023,
BDBM50034562,
CT0139,
DL-190,
NSC759883,
s1237,
STK623541,
3-Methyl-4-oxo-3,4-dihydroimidazo[5,1-d][1,2,3,5]tetraazine-8-carboxamide,
AKOS005557098,
Tox21_112433_1,
AN-5907,
CCG-100870,
CS-0943,
DB00853,
KS-1216,
MCULE-9414994158,
NC00120,
NSC-759883,
NCGC00167429-02,
NCGC00167429-04,
NCGC00167429-05,
4CA-1225,
AJ-26318,
AK-72945,
BC206085,
BR-72945,
CJ-23657,
CPD000466338,
HY-17364,
LS-80558,
NCI60_003316,
SAM001246636,
SC-17333,
BCP0726000154,
AB0007590,
TL8005593,
AM20110227,
FT-0630936,
SW197500-4,
D06067,
M-2350,
AB00639915-06,
AB00639915-08,
AB00639915-09,
AB00639915_10,
AB00639915_11,
199366-EP2275425A1,
622T931,
A841386,
I06-0149,
I14-1943,
Q-201786,
SR-01000759347-4,
SR-01000759347-5,
BRD-K32107296-001-04-5,
Z1551429743,
3-methyl-4-oxo-8-imidazo[5,1-d][1,2,3,5]tetrazinecarboxamide,
3-methyl-8-carbamoyl-imidazo[5,1-d]-1,2,3,5-tetrazin-4(3H)-one,
Temozolomide, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
3-methyl-4-oxidanylidene-imidazo[5,1-d][1,2,3,5]tetrazine-8-carboxamide,
3-METHYL-4-OXO-8-IMIDAZOLO[5,1-D][1,2,3,5]TETRAZINECARBOXAMIDE,
3-Methyl-8-aminocarbonyl-imidazo[5,1-d]-1,2,3,5-tetrazin-4(3H)-one,
Imidazo[5,2,3,5-tetrazine-8-carboxamide, 3,4-dihydro-3-methyl-4-oxo-,
{Imidazo[5,1-d]-1,2,3,5-tetrazine-8-carboxamide,} 3, 4-dihydro-3-methyl-4-oxo-,
3-Methyl-4-oxo-3,4-dihydro-imidazo[5,1-d][1,2,3,5]tetrazine-8-carboxylic acid amide,
3-Methyl-4-oxo-3,4-dihydroimidazo-[5,1-d][1,2,3,5]tetrazine-8-carboxamide,
Temozolomide, Pharmaceutical Secondary Standard; Certified Reference Material,
3-Methyl-4-oxo-3,4-dihydro-imidazo[5,1-d][1,2,3,5]tetrazine-8-carboxylic acid amide (Temozolomide),
3-Methyl-4-oxo-3,4-dihydro-imidazo[5,1-d][1,2,3,5]tetrazine-8-carboxylic acid amide(Temozolomide),
temomedac,
TMZ-Bioshuttle,
TMZ Bioshuttle,
Temozolomide Teva,
Temozolomide Hexal,
Temozolomide Sandoz,
Temozolomide Hospira,
TMZA-HE,
Temozolomide Hexyl Ester,
Temozolomide [BAN:INN],
D0C8EU,
Essex brand of temozolomide,
Scheringbrand of temozolomide,
Temozolomide, 98% - 1G 1g,
CID5394,
C6-H6-N6-O2,
Schering-Plough brand of temozolomide,
ACN-028895,
CS-O-02446,
H027,
M&B39831,
M B 39831,
B1399,
T2744,
A10575,
C047246,
D000077204,
TMZ,
3,4-dihydro-3-methyl-4-oxo-imidazo[5,1-d]-1,2,3,5-tetrazine-8-carboxamide,
|
| Complexity | 315 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 194.055g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 194.154g/mol |
| Monoisotopic Mass | 194.055g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 106A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -1.1 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335-H340-H350-H360 |
| Packing Group | |
| Precautionary statements | P201-P261-P305+P351+P338-P308+P313-P280-P301+P312+P330 |
| Signal Words | danger |
| UN Code |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

