
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 15307-86-5 |
| Catalog Number | AG0038A0(AGN-PC-00JWBV) |
| Chemical Name | 2-{2-[(2,6-dichlorophenyl)amino]phenyl}acetic acid |
| EC Number | 239-348-5 |
| IUPAC Name | 2-[2-(2,6-dichloroanilino)phenyl]acetic acid |
| InChI | InChI=1S/C14H11Cl2NO2/c15-10-5-3-6-11(16)14(10)17-12-7-2-1-4-9(12)8-13(18)19/h1-7,17H,8H2,(H,18,19) |
| InChI Key | DCOPUUMXTXDBNB-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00056694 |
| Molecular Formula | C14H11Cl2NO2 |
| Molecular Weight | 296.1486 |
| SMILES | ClC1=C(C(=CC=C1)Cl)NC1=C(C=CC=C1)CC(=O)O |
| UNII | 144O8QL0L1 |
| Synonyms | Dichlofenal,
Diclofenac,
Diclofenac Potassium,
Diclofenac Sodium,
Diclofenac, Sodium,
Diclonate P,
Diclophenac,
Dicrofenac,
Feloran,
GP 45,840,
GP-45,840,
GP45,840,
Novapirina,
Orthofen,
Orthophen,
Ortofen,
Sodium Diclofenac,
SR 38,
SR-38,
SR38,
Voltaren,
Voltarol,
diclofenac,
15307-86-5,
Diclofenac acid,
Voltaren,
dichlofenac,
Diclofenacum,
Diclofenaco,
Diclophenac,
Voltarol,
2-(2-((2,6-Dichlorophenyl)amino)phenyl)acetic acid,
ProSorb-D,
Novapirina,
Pennsaid,
Diclofenac resinate,
Cataflam,
2-(2,6-Dichloroanilino)phenylacetic Acid,
2-((2,6-Dichlorophenyl)amino)benzeneacetic acid,
Diclofenacum [INN-Latin],
Benzeneacetic acid, 2-[(2,6-dichlorophenyl)amino]-,
Diclofenaco [INN-Spanish],
Solaraze,
UNII-144O8QL0L1,
CHEBI:47381,
Voltaren-XR,
2-{2-[(2,6-dichlorophenyl)amino]phenyl}acetic acid,
HSDB 7234,
DCOPUUMXTXDBNB-UHFFFAOYSA-N,
EINECS 239-348-5,
2-[(2,6-Dichlorophenyl)amino]benzeneacetic acid,
CHEMBL139,
{2-[(2,6-dichlorophenyl)amino]phenyl}acetic acid,
BRN 2146636,
2-[2,6-DICHLOROPHENYL)AMINO]BENZENEACETIC ACID,
ACETIC ACID, (o-(2,6-DICHLOROANILINO)PHENYL)-,
[2-(2,6-Dichloroanilino)phenyl]acetic acid,
2-[2-(2,6-dichloroanilino)phenyl]acetic acid,
ISV-205,
144O8QL0L1,
Assaren,
Benfofen,
Dyloject,
Ecofenac,
Olfen,
Benzeneacetic acid, 2-((2,6-dichlorophenyl)amino)-,
Solaraze (TN),
2-[(2,6-dichlorophenyl)amino]-benzeneacetic acid,
2-[2-(2,6-dichlorophenyl)aminophenyl]ethanoic acid,
2-[2-[(2,6-dichlorophenyl)amino]phenyl]acetic acid,
Dichlofenal,
Dicrofenac,
Zorovolex,
Zorvolex,
Diclonate P,
Diclofenamic acid,
DIF,
Diclofenac [INN:BAN],
GP-45840,
Diclobenin,
Duravolten,
Primofenac,
Diclord,
Dicloreum,
Dolobasan,
Effekton,
Rhumalgan,
Voldal,
Xenid,
Diclofenac [USAN:INN:BAN],
Diclo-Phlogont,
Voltaren Ophtha,
Voltaren Rapide,
Novo-Difenac,
Diclo-Puren,
Solaraze T,
Apo-Diclo,
Voltaren SR,
Nu-Diclo,
Novo-Difenac SR,
SR-38,
Zorvolex (TN),
Spectrum_000930,
GP-45,840,
Diclofenac (USAN/INN),
Prestwick0_000594,
Prestwick1_000594,
Prestwick2_000594,
Prestwick3_000594,
Spectrum2_000991,
Spectrum3_000385,
Spectrum4_000506,
Spectrum5_000867,
ACMC-209d8r,
Epitope ID:116873,
EC 239-348-5,
AC1L1F0T,
SCHEMBL2799,
Lopac0_000441,
Oprea1_011155,
BSPBio_000468,
BSPBio_002169,
KBioGR_001051,
KBioGR_002306,
KBioSS_001410,
KBioSS_002308,
MLS006011795,
BIDD:GT0380,
DivK1c_000272,
DivK1c_000402,
SPBio_001081,
SPBio_002687,
BPBio1_000516,
GTPL2714,
ZINC1281,
DTXSID6022923,
BDBM13066,
CTK8B0851,
HMS501E04,
KBio1_000272,
KBio1_000402,
KBio2_001410,
KBio2_002306,
KBio2_003978,
KBio2_004874,
KBio2_006546,
KBio2_007442,
KBio3_001389,
KBio3_002786,
2b17,
cMAP_000014,
NINDS_000272,
NINDS_000402,
HMS2090C10,
BCP09087,
BCP13860,
EBD50236,
KS-000001OB,
ANW-21433,
MFCD00056694,
STK984493,
AKOS001579542,
CS-2862,
DB00586,
KS-1258,
MCULE-1824024270,
IDI1_000272,
IDI1_000402,
NCGC00021125-01,
NCGC00021125-02,
AC-27673,
AJ-07992,
AK-75694,
BC208012,
HY-15036,
LS-11575,
o-(2,6-dichloroanilino)phenylacetic acid,
SC-16284,
SMR001550371,
SBI-0051341.P003,
AB1009343,
TC-110178,
D3748,
FT-0624731,
ST51039044,
UNM000001216103,
[2-(2,6-Dichloroanilino)phenyl]acetic acid #,
C01690,
D07816,
D30801,
M-7482,
[o-(2,6-dichloro-anilino)-phenyl]-acetic acid,
2-[(2,6-dichlorophenyl)amino]phenylacetic acid,
2-[2-(2,6-dichloroanilino)phenyl]acetic acid.,
AB01275502-01,
AB01275502_02,
056D694,
2-(2-(2,6-dichlorophenylamino)phenyl)acetic acid,
2-[(2,6-dichlorophenyl)amino]-phenyl-acetic acid,
[2-(2,6-dichloro-phenylamino)-phenyl]-acetic acid,
2-[(2,6-dichlorophenyl)-amino]-benzeneacetic acid,
2-[(2,6-dichlorophenyl)-amino]-phenyl-acetic acid,
2-[2-(2,6-dichlorophenylamino)phenyl]-acetic acid,
I14-7739,
SR-01000003041-3,
2-[2-(2,6-dichlorophenylamino)-phenyl]-acetic acid,
BRD-K08252256-236-05-6,
BRD-K08252256-236-17-1,
Z57664869,
F0722-0745,
Benzeneacetic acid, 2-((2,6-dichlorophenyl)amino)- (9CI),
2-[2-[(2,6-Dichlorophenyl)amino]phenyl]acetic Acid (Diclofenac),
[2-(2,6-Dichloroanilino)phenyl]-acetic acid; 2-[2-(2,6-Dichlorophenyl)aminophenyl]ethanoic acid,
Diclofenac potassium,
Orthofen,
Orthophen,
Feloran,
Ortofen,
Diclofenac sodium,
mequitazine,
Prophenatin,
Allvoran,
Arthrotec,
Delphimix,
Dichronic,
Neriodin,
Sodium diclofenac,
Tsudohmin,
Kriplex,
Valetan,
Not Available,
Diclofenac calcium,
Voltaren ophthalmic,
Diclofenac, Sodium,
diclofenac epolamine,
Diclofenac diethylamine,
Apoptosis Activator 2,
D0TG1H,
C14H11Cl2NO2,
SR38,
Diclofenac hydroxyethylpyrrolidine,
CID3033,
CGP-45840B,
SR 38,
C14-H11-Cl2-N-O2,
1-(2,6-Dichlorophenyl)-2-indolinone,
CS-O-00235,
CS-O-00281,
Diclofenac (sodium matrix patch, pain),
GP45,840,
GP 45,840,
[o-(2,6-Dichloroanilino)phenyl]acetic acid,
D-180,
Acetic acid, [o-(2,6-dichloroanilino)phenyl]-,
D004008,
SR-01000003041,
1-[(3,4-Dichlorophenyl)methyl]-1H-indole-2,3-dione,
15307-81-0,
23049-93-6,
78213-16-8,
79183-19-0,
|
| Complexity | 304 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 295.017g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 296.147g/mol |
| Monoisotopic Mass | 295.017g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 49.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 4.4 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

