| CAS Number | 15448-77-8 |
| Catalog Number | AG00389K(AGN-PC-0JD0LR) |
| Chemical Name | Bicyclo[2.2.1]heptane-1,4-dicarboxylic acid, monomethyl ester |
| IUPAC Name | 4-methoxycarbonylbicyclo[2.2.1]heptane-1-carboxylic acid |
| InChI | InChI=1S/C10H14O4/c1-14-8(13)10-4-2-9(6-10,3-5-10)7(11)12/h2-6H2,1H3,(H,11,12) |
| InChI Key | KVIKABYOBCHKNX-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD20638750 |
| Molecular Formula | C10H14O4 |
| Molecular Weight | 198.2158 |
| SMILES | O=C(C1(C2)CCC2(C(O)=O)CC1)OC |
| Synonyms | 4-(Methoxycarbonyl)bicyclo[2.2.1]heptane-1-carboxylic acid,
15448-77-8,
SCHEMBL1536077,
SCHEMBL16875558,
KVIKABYOBCHKNX-UHFFFAOYSA-N,
MFCD20638750,
ZINC34144066,
AKOS022645828,
NE35262,
SB15501,
AS-51499,
CS-0029892,
Z1874937473,
4-methoxycarbonylbicyclo[2.2.1]heptane-1-carboxylic acid,
Bicyclo[2.2.1]heptane-1,4-dicarboxylic acid, 1-methyl ester,
Bicyclo[2.2.1]heptane-1,4-dicarboxylic acid, monomethyl ester,
|
| Complexity | 287 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 198.089g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 198.218g/mol |
| Monoisotopic Mass | 198.089g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 63.6A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.6 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Precuationary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Siginal words
|
normal
|
Certificate of Analysis
Lot Number