
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 134523-00-5 |
| Catalog Number | AG00384N(AGN-PC-0PKBWG) |
| Chemical Name | (3R,5R)-7-[2-(4-Fluorophenyl)-5-isopropyl-3-phenyl-4-phenylcarbamoylpyrrol-1-yl]-3,5-dihydroxyheptanoic acid |
| IUPAC Name | (3R,5R)-7-[2-(4-fluorophenyl)-3-phenyl-4-(phenylcarbamoyl)-5-propan-2-ylpyrrol-1-yl]-3,5-dihydroxyheptanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C33H35FN2O5/c1-21(2)31-30(33(41)35-25-11-7-4-8-12-25)29(22-9-5-3-6-10-22)32(23-13-15-24(34)16-14-23)36(31)18-17-26(37)19-27(38)20-28(39)40/h3-16,21,26-27,37-38H,17-20H2,1-2H3,(H,35,41)(H,39,40)/t26-,27-/m1/s1 |
| InChI Key | XUKUURHRXDUEBC-KAYWLYCHSA-N |
| MDL Number | MFCD00899261 |
| Molecular Formula | C33H35FN2O5 |
| Molecular Weight | 558.6398 |
| SMILES | FC1=CC=C(C=C1)C=1N(C(=C(C1C1=CC=CC=C1)C(NC1=CC=CC=C1)=O)C(C)C)CC[C@H](C[C@H](CC(=O)O)O)O |
| UNII | A0JWA85V8F |
| Synonyms | (3R,5R)-7-(2-(4-Fluorophenyl)-5-isopropyl-3-phenyl-4-(phenylcarbamoyl)-1H-pyrrol-1-yl)-3,5-dihydroxyheptanoic acid,
atorvastatin,
atorvastatin calcium,
atorvastatin calcium anhydrous,
atorvastatin calcium hydrate,
atorvastatin calcium trihydrate,
atorvastatin, calcium salt,
CI 981,
CI-981,
CI981,
Lipitor,
liptonorm,
atorvastatin,
134523-00-5,
Cardyl,
Tozalip,
Xavator,
Sotis,
Lipitor,
Torvast,
Atorvastatin [INN:BAN],
ATORVASTATIN CALCIUM,
UNII-A0JWA85V8F,
Liprimar,
Tulip,
CCRIS 7159,
C33H35FN2O5,
HSDB 7039,
Lipitor (TN),
(3R,5R)-7-(2-(4-Fluorophenyl)-5-isopropyl-3-phenyl-4-(phenylcarbamoyl)-1H-pyrrol-1-yl)-3,5-dihydroxyheptanoic acid,
A0JWA85V8F,
CHEMBL1487,
(R-(R*,R*))-2-(4-Fluorophenyl)-beta,delta-dihydroxy-5-(1-methylethyl)-3-phenyl-4-((phenylamino)carbonyl)-1H-pyrrole-1-heptanoic acid,
CHEBI:39548,
110862-48-1,
Xarator,
(betaR,deltaR)-2-(p-Fluorophenyl)-beta,delta-dihydroxy-5-isopropyl-3-phenyl-4-(phenylcarbamoyl)pyrrole-1-heptanoic acid,
(3R,5R)-7-[2-(4-fluorophenyl)-3-phenyl-4-(phenylcarbamoyl)-5-(propan-2-yl)-1H-pyrrol-1-yl]-3,5-dihydroxyheptanoic acid,
1H-Pyrrole-1-heptanoic acid, 2-(4-fluorophenyl)-beta,delta-dihydroxy-5-(1-methylethyl)-3-phenyl-4-((phenylamino)carbonyl)-, (R-(R*,R*))-,
atorvastatina,
atorvastatine,
atrovastin,
Lipotropic,
Atofast,
Atorcor,
Atorlip,
Atorpic,
Faboxim,
Lipilou,
Lipinon,
Torvacard,
Vastina,
Xanator,
Zurinel,
Atogal,
Atorin,
Lowden,
Sincol,
Ator,
134523-03-8,
Lipovastatinklonal,
Lipitor(TM),
(3R,5R)-7-[2-(4-fluorophenyl)-5-(1-methylethyl)-3-phenyl-4-(phenylcarbamoyl)-1H-pyrrol-1-yl]-3,5-dihydroxyheptanoic acid,
(3R,5R)-7-[2-(4-fluorophenyl)-5-isopropyl-3-phenyl-4-(phenylcarbamoyl)pyrrol-1-yl]-3,5-dihydroxy-heptanoic acid,
(3R,5R)-7-[3-(anilinocarbonyl)-5-(4-fluorophenyl)-2-isopropyl-4-phenyl-1H-pyrrol-1-yl]-3,5-dihydroxyheptanoic acid,
1H-Pyrrole-1-heptanoic acid, 2-(4-fluorophenyl)-beta,delta-dihydroxy-5-(1-methylethyl)-3-phenyl-4-((phenylamino)carbonyl)-, (betaR,deltaR)-,
7-[2-(4-FLUORO-PHENYL)-5-ISOPROPYL-3-PHENYL-4-PHENYLCARBAMOYL-PYRROL-1-YL]- 3,5-DIHYDROXY-HEPTANOIC ACID,
Atorvastatin (INN),
Sortis (TN),
MFCD00899261,
NCGC00159458-03,
atorvastatinum,
7-[2-(4-FLUORO-PHENYL)-5-ISOPROPYL-3-PHENYL-4-PHENYLCARBAMOYL-PYRROL-1-YL]-3,5-DIHYDROXY-HEPTANOIC ACID,
Atorvastatin & Primycin,
AC1L1TZT,
AC1Q1OZQ,
DSSTox_CID_9868,
SCHEMBL3831,
DSSTox_RID_78825,
DSSTox_GSID_29868,
BIDD:GT0336,
GTPL2949,
BDBM22164,
CTK4B9231,
XUKUURHRXDUEBC-KAYWLYCHSA-N,
HMS3715L05,
Lipilou; Tozalip; Torvast; Cardyl,
ACT03225,
HY-B0589,
ZINC3920719,
Tox21_302417,
AKOS000281127,
AC-9386,
CCG-221172,
CS-2798,
DB01076,
MCULE-2368532812,
MRF-0000761,
NCGC00159458-02,
NCGC00159458-20,
NCGC00255181-01,
(3R,5R)-7-[2-(4-fluorophenyl)-3-phenyl-4-(phenylcarbamoyl)-5-propan-2-ylpyrrol-1-yl]-3,5-dihydroxyheptanoic acid,
AN-32039,
AS-35260,
BC634903,
BR-58267,
H942,
LS-136975,
ST2407994,
CAS-134523-00-5,
FT-0601592,
FT-0651989,
FT-0657471,
C06834,
D07474,
S-2492,
Y-8867,
28052-EP2269989A1,
28052-EP2269990A1,
28052-EP2270011A1,
28052-EP2270505A1,
28052-EP2272825A2,
28052-EP2272841A1,
28052-EP2280001A1,
28052-EP2284158A1,
28052-EP2287165A2,
28052-EP2287166A2,
28052-EP2292600A1,
28052-EP2292620A2,
28052-EP2295406A1,
28052-EP2295409A1,
28052-EP2295417A1,
28052-EP2295422A2,
28052-EP2298731A1,
28052-EP2298742A1,
28052-EP2298745A1,
28052-EP2298769A1,
28052-EP2298772A1,
28052-EP2298776A1,
28052-EP2298779A1,
28052-EP2301923A1,
28052-EP2301931A1,
28052-EP2301936A1,
28052-EP2308839A1,
28052-EP2308878A2,
28052-EP2314588A1,
523A005,
SR-01000872702,
SR-01000872702-1,
BRD-K69726342-001-02-6,
UNII-36TN91XZ0V component XUKUURHRXDUEBC-KAYWLYCHSA-N,
(3R,5R)-7-(2-(4-Fluorophenyl)-5-isopropyl-3-phenyl-4-(phenylcarbamoyl)-1H-pyrrol-1-yl)-3,5-dihydroxy,
(3R,5R)-7-[2-(4-fluorophenyl)-5-isopropyl-3-phenyl-4-phenylcarbamoyl-pyrrol-1-yl]-3,5-dihydroxy-heptanoic acid,
(3R,5R)-7-[2-(4-Fluorophenyl)-5-isopropyl-3-phenyl-4-phenylcarbamoylpyrrol-1-yl]-3,5-dihydroxyheptanoic acid,
(3R,5R)-7-[3-(anilinocarbonyl)-5-(4-fluorophenyl)-4-phenyl-2-(propan-2-yl)-1H-pyrrol-1-yl]-3,5-dihydroxyheptanoic acid,
1H-Pyrrole-1-heptanoic acid, 2-(4-fluorophenyl)-beta,delta-dihydroxy-5-(1-methylethyl)-3-phenyl-4-((phenylamino)carbonyl)-, (beta-R,delta-R)-;,
Sortis,
Totalip,
Atorvastatin acid,
atorvastatinium,
liptonorm,
Hipolixan,
Normalip,
Rotacor,
Storvas,
Tahor,
Ranbaxy's Storvas,
Atorvastatin lactone,
Atorvastatin calcium anhydrous,
S,S-ATORVASTATIN,
UNII-C0GEJ5QCSO,
Atorvastatin calcium hydrate,
Atorvastatin, (+/-)-,
Atorvastatin, Calcium salt,
atorvastatin calcium trihydrate,
D01QIN,
UNII-36TN91XZ0V,
Atorvastatin calcium [USAN],
CI 981,
CI-981,
CI981,
C66H70F2N4O10.Ca,
Atorvastatin calcium [USAN:USP],
CID60823,
DRG-0321,
C33-H35-F-N2-O5,
YM 548,
ACN-038387,
CS-O-07282,
C66-H70-F2-N4-O10.Ca,
PD 134298-38A,
1641A,
A13743,
C065179,
D000069059,
(1betaR,deltaR)-2-(p-Fluorophenyl)-beta,delta-dihydroxy-5-isopropyl-3-phenyl-4-(phenylcarbamoyl)pyrrole-1-heptanoic acid,
1H-Pyrrole-1-heptanoic acid, 2-(4-fluorophenyl)-beta,delta-dihydroxy-5-(1-methylethyl)-3-phenyl-4-((phenylamino)carbonyl)-, (R*,R*)-,
Calcium (betaR,deltaR)-2-(p-fluorophenyl)-beta,delta-dihydroxy-5-isopropyl-3-phenyl-4-(phenylcarbamoyl)pyrrole-1-heptanoate (1:2),
|
| Complexity | 822 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 558.253g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 41 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 558.65g/mol |
| Monoisotopic Mass | 558.253g/mol |
| Rotatable Bond Count | 12 |
| Topological Polar Surface Area | 112A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 5 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | |
| Precautionary statements | |
| Signal Words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

