
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 372-75-8 |
| Catalog Number | AG0037KQ(AGN-PC-0O9FFS) |
| Chemical Name | N5-(Aminocarbonyl)-L-ornithine |
| EC Number | 206-759-6 |
| IUPAC Name | (2S)-2-amino-5-(carbamoylamino)pentanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C6H13N3O3/c7-4(5(10)11)2-1-3-9-6(8)12/h4H,1-3,7H2,(H,10,11)(H3,8,9,12)/t4-/m0/s1 |
| InChI Key | RHGKLRLOHDJJDR-BYPYZUCNSA-N |
| MDL Number | MFCD00064397 |
| Molecular Formula | C6H13N3O3 |
| Molecular Weight | 175.1857 |
| SMILES | NC(=O)NCCC[C@H](N)C(=O)O |
| UNII | 29VT07BGDA |
| Synonyms | Citrulline,
L-citrulline,
citrulline,
372-75-8,
H-cit-oh,
delta-Ureidonorvaline,
Sitrulline,
N5-Carbamoyl-L-ornithine,
L(+)-citrulline,
L-Cytrulline,
N5-(Aminocarbonyl)ornithine,
N(delta)-Carbamylornithine,
Citrulline, L-,
alpha-Amino-delta-ureidovaleric acid,
(S)-2-Amino-5-ureidopentanoic acid,
N5-carbamoylornithine,
d-ureidonorvaline,
L-2-Amino-5-ureidovaleric acid,
Ornithine, N5-(aminocarbonyl)-,
L-(+)-Citrulline,
L-Ornithine, N5-(aminocarbonyl)-,
2-Amino-5-ureidovaleric acid,
L-citrullin,
(2S)-2-amino-5-(carbamoylamino)pentanoic acid,
UNII-29VT07BGDA,
MFCD00064397,
N5-carbamylornithine,
N5-(Aminocarbonyl)-L-ornithine,
EINECS 206-759-6,
NSC 27425,
29VT07BGDA,
2-Amino-5-uredovaleric acid,
CHEBI:16349,
RHGKLRLOHDJJDR-BYPYZUCNSA-N,
H-Orn(carbamoyl)-OH;L-Citrulline,
L-(+)-2-Amino-5-ureidovaleric acid,
Ornithine, N5-carbamoyl-, L- (8CI),
L(+)-Citrulline, 99%,
(2S)-2-amino-5-(aminocarbonylamino)pentanoic acid,
CIR,
Ngamma-carbamylornithine,
W-202536,
L-Citruline,
alpha-amino-gamma-ureidovaleric acid,
Cytrulline,
L-2-Amino-5-ureido-valeric acid,
Ureidonorvaline,
Ureidovalerate,
gammaureidonorvaline,
N-carbamylornithine,
L-Citrulline, 4,
AK-81236,
Amino-ureidovalerate,
ND-carbamylornithine,
L-Citrulline,(S),
L(+)-Citrulline;,
N()-carbamylornithine,
L-Citrulline (DCF),
Ndelta-Carbamylornithine,
Amino-ureidovaleric acid,
Ndelta-carbamy-ornithine,
A-amino-d-ureidovalerate,
AC1L1TQG,
AC1Q5QME,
2-Amino-5-uredovalerate,
2-Amino-5-ureidovalerate,
L-N5-carbamoyl-Ornithine,
bmse000032,
bmse000800,
bmse000858,
A-amino-d-ureidovaleric acid,
L-2-Amino-5-ureidovalerate,
N(5)-carbamoyl-L-ornithine,
N~5~-carbamoyl-L-ornithine,
SCHEMBL20588,
GTPL722,
KSC491O9P,
N5-(aminocarbonyl)-Ornithine,
L-2-Amino-5-ureido-valerate,
CHEMBL444814,
Alpha-amino-delta-ureidovalerate,
Alpha-amino-gamma-ureidovalerate,
Ornithine, N5-carbamoyl-, L-,
SCHEMBL13254095,
BDBM92903,
CTK3J1797,
KS-00000ALZ,
(S)-2-Amino-5-ureidopentanoate,
L(+)-2-Amino-5-ureidovalerate,
L-Citrulline, >=98% (TLC),
N(5)-(aminocarbonyl)-L-ornithine,
HY-N0391,
ZINC1532614,
ANW-28607,
GM7920,
L(+)-2-Amino-5-ureidovaleric acid,
SBB012374,
AKOS005259571,
AKOS006240677,
AM82461,
CS-W019940,
DB00155,
RTR-036630,
SMP1_000146,
NCGC00142602-01,
AC-23976,
AJ-26793,
AS-12594,
BC206764,
CC-29878,
SC-10123,
ST069317,
(2S)-2-amino-5-(carbamoylamino)pentanoate,
AB1002637,
AX8008670,
BB0295778,
DB-049088,
LS-185994,
ST2407065,
TR-036630,
FT-0627745,
(S)-2-amino-5-(aminocarbonyl)aminopentanoate,
C00327,
D07706,
K-8238,
(S)-2-amino-5-(aminocarbonyl)aminopentanoic acid,
372C758,
C-06018,
EA65B21D-61C4-4748-9E9F-0CF6EDF9A21D,
UNII-1OYO2NV4NM component RHGKLRLOHDJJDR-BYPYZUCNSA-N,
(2S)-2-Amino-5-(carbamoylamino)pentanoic Acid (Citrulline),
(S)-2-Amino-5-ureidopentanoic acid; L-2-Amino-5-ureidovaleric acid,
L-Citrulline, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
DL-Citrulline,
ureidovaleric acid,
sigma-Ureidonorvaline,
L-Citrulline, 98%,
L-citrulline hydrochloride,
D01XPY,
PD 144418 Oxalate,
2-Amino-5-ureidopentanoic acid,
CID9750,
CS-CX-00243,
N(5)-(aminocarbonyl)-DL-ornithine,
AR-1I7070,
c0372,
C6-H13-N3-O3,
2-amino-5-(carbamoylamino)pentanoic acid,
L-Citrulline, 98% - 25G 25g,
ACN-033816,
L-Citrulline; N5-Carbamoyl-L-ornithine,
L-Citrulline 99 % for biochemistry 10gm,
A7486,
cit,
154130-99-1,
627-77-0,
63833-44-3,
|
| Complexity | 171 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 175.096g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 175.188g/mol |
| Monoisotopic Mass | 175.096g/mol |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Topological Polar Surface Area | 118A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -4.3 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | |
| Precuationary statements | |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

