| CAS Number | 387827-64-7 |
| Catalog Number | AG0037JJ(AGN-PC-09OWF8) |
| Chemical Name | 2-(2,4-difluorophenyl)-5-(trifluoromethyl)pyridine |
| IUPAC Name | 2-(2,4-difluorophenyl)-5-(trifluoromethyl)pyridine |
| InChI | InChI=1S/C12H6F5N/c13-8-2-3-9(10(14)5-8)11-4-1-7(6-18-11)12(15,16)17/h1-6H |
| InChI Key | FMKQPMDFNYNYAG-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD28144542 |
| Molecular Formula | C12H6F5N |
| Molecular Weight | 259.1748 |
| SMILES | FC1=C(C=CC(=C1)F)C1=NC=C(C=C1)C(F)(F)F |
| Synonyms | 2-(2,4-Difluorophenyl)-5-(trifluoromethyl)pyridine,
387827-64-7,
Pyridine, 2-(2,4-difluorophenyl)-5-(trifluoromethyl)-,
SCHEMBL4943336,
CTK1A8748,
DTXSID80693237,
KS-00000TL5,
MFCD28144542,
ZINC90558011,
AK542379,
DS-19134,
2-(2,4-difluorophenyl)-5-trifluoromethylpyridine,
2-(2,4-Difluorophenyl)-5-trifluoromethyl)pyridine,
|
| Complexity | 280 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 259.042g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 259.179g/mol |
| Monoisotopic Mass | 259.042g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 12.9A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.6 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number