
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 3544-24-9 |
| Catalog Number | AG0037C4(AGN-PC-0JK5XX) |
| Chemical Name | 3-Aminobenzamide |
| EC Number | 222-586-9 |
| IUPAC Name | 3-aminobenzamide |
| InChI | InChI=1S/C7H8N2O/c8-6-3-1-2-5(4-6)7(9)10/h1-4H,8H2,(H2,9,10) |
| InChI Key | GSCPDZHWVNUUFI-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00007989 |
| Molecular Formula | C7H8N2O |
| Molecular Weight | 136.1512 |
| NSC Number | 36962 |
| SMILES | NC=1C=C(C(=O)N)C=CC1 |
| UNII | 8J365YF1YH |
| Synonyms | 3-aminobenzamide,
meta-aminobenzamide,
3-aminobenzamide,
3544-24-9,
m-Aminobenzamide,
INO-1001,
Benzamide, 3-amino-,
3-Amino-benzamide,
Benzamide, m-amino-,
meta-aminobenzamide,
3-ABA,
3-amino benzamide,
3-Aminobenzimide,
aniline-3-carboxamide,
3-aminobenzoic acid amide,
UNII-8J365YF1YH,
MFCD00007989,
3-AB,
CCRIS 3925,
EINECS 222-586-9,
NSC 36962,
BRN 2802373,
3-H2NC6H4CONH2,
PARP Inhibitor I, 3-ABA,
CHEMBL81977,
8J365YF1YH,
CHEBI:64042,
GSCPDZHWVNUUFI-UHFFFAOYSA-N,
3-Aminobenzamide, 98%,
SR-01000075657,
HSDB 7581,
3-azanylbenzamide,
m-amino benzamide,
3-Aminobenzaminde,
4pml,
INO1001,
3AB,
INO 1001,
3-AB cpd,
Spectrum_001492,
Tocris-0788,
ACMC-209igu,
AC1Q4ZAY,
AC1Q4ZAZ,
Spectrum2_001577,
Spectrum3_000972,
Spectrum4_001096,
Spectrum5_001459,
3-Aminobenzamide, 97%,
Lopac-A-0788,
UPCMLD-DP128,
AC1L1BX0,
Lopac0_000043,
Oprea1_589004,
SCHEMBL16070,
BSPBio_001432,
BSPBio_002603,
KBioGR_000152,
KBioGR_001512,
KBioGR_002355,
KBioSS_000152,
KBioSS_001972,
KBioSS_002358,
4-14-00-01094 (Beilstein Handbook Reference),
MLS002153497,
3-NH2-C6H4CONH2,
DivK1c_000717,
INO-1001,3-Aminobenzamide,
INO-1001/3-Aminobenzamide,
SPBio_001514,
Benzamide, 3-amino- (9CI),
ARONIS015032,
UPCMLD-DP128:001,
3-ABA; 3-AB,
BCBcMAP01_000186,
BDBM27506,
CTK1C3689,
HMS502D19,
KBio1_000717,
KBio2_000152,
KBio2_001972,
KBio2_002355,
KBio2_002720,
KBio2_004540,
KBio2_004923,
KBio2_005288,
KBio2_007108,
KBio2_007491,
KBio3_000303,
KBio3_000304,
KBio3_001823,
KBio3_002834,
KS-00000VUZ,
ABA, 3-,
DTXSID90188922,
INO-1001 (3-Aminobenzamide),
cMAP_000029,
NINDS_000717,
ZERENEX E/1009157,
BCPP000203,
Bio1_000466,
Bio1_000955,
Bio1_001444,
Bio2_000152,
Bio2_000632,
HMS1361H14,
HMS1791H14,
HMS1989H14,
HMS3260I07,
HMS3266F08,
HMS3402H14,
HMS3654C08,
HMS3656P18,
HMS3675L09,
ZINC157165,
ACT07905,
BCP27669,
KS-000045BT,
NSC36962,
3-Aminobenzamide, >=99% (TLC),
Tox21_500043,
AB, 3-,
ABP000247,
ANW-28204,
BBL027669,
CCG-39623,
HSCI1_000265,
NSC-36962,
s1132,
SBB028153,
STK730785,
AKOS000118163,
AS05882,
BCP9000790,
CM13163,
CS-0157,
LP00043,
MCULE-2277005047,
RP20270,
RTR-014660,
TRA0050413,
VZ26330,
IDI1_000717,
IDI1_033902,
SMP2_000089,
Biochem Biophys Res Commun 225: 826,
NCGC00015034-01,
NCGC00015034-02,
NCGC00015034-03,
NCGC00015034-04,
NCGC00015034-05,
NCGC00015034-06,
NCGC00015034-07,
NCGC00015034-08,
NCGC00024792-01,
NCGC00024792-02,
NCGC00024792-03,
NCGC00024792-04,
NCGC00024792-05,
NCGC00024792-06,
NCGC00260728-01,
AC-10266,
AJ-14916,
AK-88405,
AN-16828,
AS-17352,
CJ-01603,
HY-12022,
LS-25343,
SC-21769,
SMR000375902,
SY012693,
U693,
ZB006582,
AB0019404,
DB-022254,
ST2417476,
TR-014660,
A0630,
BB 0242898,
EU-0100043,
FT-0615020,
ST45051718,
SW219192-1,
SW219192-2,
EN300-21784,
MFCD00007989 (95%),
A 0788,
M-3383,
54240-EP2281818A1,
54240-EP2308562A2,
A822809,
I01-3900,
J-511678,
SR-01000075657-1,
SR-01000075657-3,
BRD-K08703257-001-01-4,
F3377-1722,
INO1001, INO-1001, 3544-24-9,
Z119992484,
InChI=1/C7H8N2O/c8-6-3-1-2-5(4-6)7(9)10/h1-4H,8H2,(H2,9,10,
Aminobenzamide,
PARP Inhibitor,
m-Aminobenzoesaureamid,
C7H8N2O,
D0E7OJ,
D0K2PD,
CID1645,
C7-H8-N2-O,
ZINC00157165,
3-Aminobenzamide, 98% - 250MG 250mg,
A4161,
A10475,
C025160,
C491685,
-AB,
|
| Complexity | 136 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 136.064g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 136.154g/mol |
| Monoisotopic Mass | 136.064g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 69.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -0.5 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

