| CAS Number | 62281-05-4 |
| Catalog Number | AG00370Z(AGN-PC-00OWZB) |
| Chemical Name | 2-Hexyldecan-1-amine |
| IUPAC Name | 2-hexyldecan-1-amine |
| InChI | InChI=1S/C16H35N/c1-3-5-7-9-10-12-14-16(15-17)13-11-8-6-4-2/h16H,3-15,17H2,1-2H3 |
| InChI Key | HEGUXAZWCQVLPV-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD30475384 |
| Molecular Formula | C16H35N |
| Molecular Weight | 241.4558 |
| SMILES | C(CCCCC)C(CN)CCCCCCCC |
| Synonyms | 2-Hexyldecan-1-amine,
62281-05-4,
1-Decanamine, 2-hexyl-,
2-hexyldecyl amine,
2-n-hexyldecan-1-amine,
SCHEMBL1243948,
CTK2C3244,
DTXSID50571674,
HEGUXAZWCQVLPV-UHFFFAOYSA-N,
AKOS028109872,
1-Decanamine,2-hexyl-,
H1634,
|
| Complexity | 134 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 241.277g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 241.463g/mol |
| Monoisotopic Mass | 241.277g/mol |
| Rotatable Bond Count | 13 |
| Topological Polar Surface Area | 26A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 6.7 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precuationary statements
|
|
|
Siginal words
|
dangerous
|
Certificate of Analysis
Lot Number