| CAS Number | 66333-88-8 |
| Catalog Number | AG003703(AGN-PC-0CTJPR) |
| Chemical Name | 5-Methyl-oxazole |
| IUPAC Name | 5-methyl-1,3-oxazole |
| InChI | InChI=1S/C4H5NO/c1-4-2-5-3-6-4/h2-3H,1H3 |
| InChI Key | ZYMHCFYHVYGFMS-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD08669513 |
| Molecular Formula | C4H5NO |
| Molecular Weight | 83.0886 |
| SMILES | CC1=CN=CO1 |
| Synonyms | 5-methyloxazole,
5-methyl-1,3-oxazole,
66333-88-8,
Oxazole, 5-methyl,
Oxazole, 5-methyl-,
5-methyl-oxazole,
ZYMHCFYHVYGFMS-UHFFFAOYSA-N,
AC1LB36E,
CTK2F8569,
ZINC32166523,
AKOS006289033,
DB-003541,
FT-0715596,
20557-EP2314585A1,
Z2199621888,
Oxazole, 4-methyl-,
CID528411,
|
| Complexity | 46.8 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 83.037g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 6 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 83.09g/mol |
| Monoisotopic Mass | 83.037g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 26A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.7 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |   |
|
Hazard Class
|
3
|
|
Hazard statements
|
H225-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
Ⅲ
|
|
Precautionary statements
|
P210-P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
danger
|
|
UN Code
|
UN 1993
|
Certificate of Analysis
Lot Number