
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 919-30-2 |
| Catalog Number | AG0036TQ(AGN-PC-0JKB7Q) |
| Chemical Name | 3-Aminopropyltriethoxysilane |
| EC Number | 213-048-4 |
| IUPAC Name | 3-triethoxysilylpropan-1-amine |
| InChI | InChI=1S/C9H23NO3Si/c1-4-11-14(12-5-2,13-6-3)9-7-8-10/h4-10H2,1-3H3 |
| InChI Key | WYTZZXDRDKSJID-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00008207 |
| Molecular Formula | C9H23NO3Si |
| Molecular Weight | 221.3693 |
| NSC Number | 95428 |
| SMILES | NCCC[Si](OCC)(OCC)OCC |
| UNII | L8S6UBW552 |
| Synonyms | (3-aminopropyl)triethoxy silane,
(3-aminopropyl)triethoxysilane,
(aminopropyl)triethoxysilane,
(gamma-aminopropyl)triethoxysilane,
3-(triethoxysilyl)propylamine,
3-aminopropyl triethoxysilane,
3-aminopropyltriethoxysilane,
amino-propyl-triethoxysilane,
aminopropyl triethoxysilane,
aminopropyltriethoxysilane,
APTES cpd,
gamma-aminopropylsilane,
gamma-aminopropyltriethoxysilane,
gamma-triethoxysilylpropylamine,
propylamine, 3-(triethoxysilyl)-,
3-Aminopropyltriethoxysilane,
919-30-2,
(3-Aminopropyl)triethoxysilane,
APTES,
3-(triethoxysilyl)propan-1-amine,
1-Propanamine, 3-(triethoxysilyl)-,
3-(TRIETHOXYSILYL)PROPYLAMINE,
Silicone A-1100,
Silane 1100,
Nuca 1100,
Propylamine, 3-(triethoxysilyl)-,
Triethoxy(3-aminopropyl)silane,
Aminopropyltriethoxysilane,
gamma-Aminopropyltriethoxysilane,
Silane amg-9,
3-Triethoxysilylpropylamine,
3-(Triethoxysilyl)-1-propanamine,
Uc-A 1100,
Silane, (3-aminopropyl)triethoxy-,
AGM-9,
AGM 9,
UNII-L8S6UBW552,
NSC 95428,
A 1100,
A 1112,
3-triethoxysilyl-1-propanamine,
3-triethoxysilylpropan-1-amine,
HSDB 5767,
(gamma-Aminopropyl)triethoxysilane,
Aminopropyltriethoxysilane(KH550),
Silane, gamma-aminopropyltriethoxy-,
Triethoxyaminopropylsilane,
3-AMINOPROPYL-TRIETHOXYSILANE,
EINECS 213-048-4,
MFCD00008207,
BRN 1754988,
L8S6UBW552,
WYTZZXDRDKSJID-UHFFFAOYSA-N,
(.gamma.-Aminopropyl)triethoxysilane,
Silane, (.gamma.-aminopropyl)triethoxy-,
DSSTox_CID_7333,
DSSTox_RID_78411,
DSSTox_GSID_27333,
Q-200014,
3-Aminopropyltriethoxysilane, 99%,
MFCD01324904,
Dynasylan AMEO,
CAS-919-30-2,
Prosil 220,
3-Aminopropyltriethoxysilane, 99%, AcroSeal(R),
C9H23NO3Si,
Dynasylan AMEO-P,
PubChem18583,
aminopropyltriethoxy silane,
Union Carbide A-1100,
ACMC-209re3,
amino-propyl-triethoxysilane,
aminopropyl triethoxy silane,
EC 213-048-4,
3-aminopropytriethoxy silane,
NCIOpen2_007962,
3-aminopropyl triethoxysilane,
3-aminopropyltriethoxy-silane,
C 50752,
SCHEMBL18080,
(3-triethoxysilyl)propylamine,
Triethoxy-3-aminopropylsilane,
4-04-00-04273 (Beilstein Handbook Reference),
gamma-triethoxysilylpropylamine,
KSC486M4R,
3-(triethoxysilyl) propylamine,
3-(triethoxysilyl)-propylamine,
AC1L21W6,
AC1Q31N0,
gamma-aminopropyl-triethoxysilane,
CHEMBL1542365,
DTXSID2027333,
gamma-Aminopropyltriethoxy silane,
Aminopropylsilsesquioxane oligomer,
CTK3I6648,
gamma-aminopropyl triethoxy silane,
(C2H5O)3Si(CH2)3NH2,
BB_SC-02568,
KS-000009HF,
NSC95428,
WLN: Z3-SI-O2&O2&O2,
Tox21_201446,
Tox21_303330,
ANW-39769,
BBL027698,
NSC-95428,
STK802166,
(3-Aminopropyl)triethoxysilane, 99%,
AKOS008901315,
ZINC169743031,
LS40752,
MCULE-9792577346,
RP27331,
RTR-028930,
TRA0080071,
(3-Aminopropyl)triethoxysilane, >=98%,
NCGC00090985-01,
NCGC00090985-02,
NCGC00090985-03,
NCGC00257040-01,
NCGC00258997-01,
AK139948,
AN-22236,
AS-14523,
BC205138,
BP-31043,
CC-14237,
L481,
Propanamine, 3-(triethoxysilyl), polymer,
Propylamine, 3-(triethoxysilyl)- (8CI),
SC-46742,
(3-Aminopropyl)triethoxysilane, >=98.0%,
AX8084556,
DB-028361,
LS-119553,
A0439,
CS-0010101,
FT-0615063,
ST24041684,
S00800,
97788-EP2305685A1,
97788-EP2305686A1,
A844104,
C-35126,
I14-13841,
(3-Aminopropyl)triethoxysilane, packaged for use in deposition systems, >=98%,
Aminoethylaminopropylsilsesquioxane-methylsilsesquioxane copolymer, 22-25% in water,
InChI=1/C9H23NO3Si/c1-4-11-14(12-5-2,13-6-3)9-7-8-10/h4-10H2,1-3H,
3-Aminopropyltriethoxysilane, 98%, 93-1402, contained in 50 ml Swagelok(R) cylinder (96-1070) for CVD/ALD,
APTS,
Surfcoat LX,
AMEO,
Unisilan 13,
Dynasylan AMEO-T,
Geniosil GF 93,
Silane AMG 9,
Unisil 13,
Dynasylan 1203,
GAPS,
Hydrosil 2627,
Silquest A 110,
Prosil 221,
Pyralin VM 651,
Silicone A 1100,
Silquest A 1100,
Silquest A 1101,
Silquest A 1102,
Silquest A 1106,
APS (coupling agent),
DS-AMEO,
Sila-Ace 330,
APS-E,
Sila-Ace S 330,
Silane A 1100,
Silwet A 1100,
Xiameter OFS 6011,
Dow Corning Z 6011,
KH 550 (amine),
3-Aminopropyltrimethoxysilane,
A 1101 coupling agent,
APS-E (coupling agent),
Sila-Ace MS 3201,
U 13 (coupling agent),
3-APTES,
Dynasylan Hydrosil 2627,
Toray Silicone Z 6011,
(aminopropyl)triethoxysilane,
VM 651 (coupling agent),
A 1100 (coupling agent),
A 1112 (coupling agent),
3-(Triethoxysilyl)propanamine,
A 1102 (silane derivative),
(3-Aminopropyl)triethoxylsilane,
AMS 70,
KBE 903P,
KBP 90,
C9-H23-N-O3-Si,
Propilamina, 3-(trietoxisilil),
KH 507PS10S,
KBE 903,
TSC 202,
3-(Triethoxysilyl)-1-propylamine,
(gamma-Aminopropyl)triethoxylsilane,
GF 93,
WD 50,
1-propanamina, 3-(trietoxisilil)-,
CID13521,
JH-A 110,
SCA 1100,
TSL 8331,
1-Propylamine, 3-(triethoxysilyl)-,
DB 550,
KH 500,
KH 550,
KS 600,
VM 651,
AP 1690,
AX 1100,
NB 1114,
SH 6011,
SIA 0610.0,
U 13,
Propylamine 3-(triethoxysilyl)-(6CI8CI),
(3-Aminopropyl)triethoxysilane, 98% 100g,
Propylamine 3-(triethoxysilyl)-(6CI 8CI),
A 110,
H 550,
S 330,
3-Aminopropyltriethoxysilane, 98% - 25G 25g,
A 0750,
A 1101,
A 1102,
A 1106,
Z 6011,
X 12-843,
Aminopropyltriehoxysilane; (3-(Triethoxysilyl)-1-propanamine),
Triethoxysilyl)-1-propanamine, 2-(; (3-Aminopropyltriethoxysilane),
Triethoxysilyl)-1-propanamine, 2-(; (3Aminopropyltriethoxysilane),
APS,
29159-37-3,
|
| Complexity | 118 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 221.145g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 221.372g/mol |
| Monoisotopic Mass | 221.145g/mol |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Topological Polar Surface Area | 53.7A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | 8 |
| Hazard statements | H227-H302-H314-H317-H318 |
| Packing Group | Ⅱ |
| Precautionary statements | P280-P305+P351+P338-P310 |
| Signal Words | danger |
| UN Code | UN 2735 |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

