
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 67-42-5 |
| Catalog Number | AG0036TG(AGN-PC-0JK7I3) |
| Chemical Name | Ethylene glycol bis(2-aminoethyl ether)-N,N,N',N'-tetraacetic acid |
| EC Number | 200-651-2 |
| IUPAC Name | 2-[2-[2-[2-[bis(carboxymethyl)amino]ethoxy]ethoxy]ethyl-(carboxymethyl)amino]acetic acid |
| InChI | InChI=1S/C14H24N2O10/c17-11(18)7-15(8-12(19)20)1-3-25-5-6-26-4-2-16(9-13(21)22)10-14(23)24/h1-10H2,(H,17,18)(H,19,20)(H,21,22)(H,23,24) |
| InChI Key | DEFVIWRASFVYLL-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00004291 |
| Molecular Formula | C14H24N2O10 |
| Molecular Weight | 380.3478 |
| NSC Number | 615010 |
| SMILES | O=C(O)CN(CC(O)=O)CCOCCOCCN(CC(O)=O)CC(O)=O |
| UNII | 526U7A2651 |
| Synonyms | Acid, Egtazic,
EGATA,
EGTA,
EGTA, Tetrasodium,
Egtazic Acid,
Egtazic Acid Disodium Salt,
Egtazic Acid Potassium Salt,
Egtazic Acid Sodium Salt,
Ethylene Glycol Bis(2-aminoethyl ether)tetraacetic Acid,
Ethylene Glycol Tetraacetic Acid,
Ethylenebis(oxyethylenenitrile)tetraacetic Acid,
GEDTA,
Glycoletherdiamine-N,N,N',N'-tetraacetic Acid,
Magnesium EGTA,
Magnesium-EGTA,
Tetrasodium EGTA,
EGTA,
67-42-5,
Egtazic acid,
Gedta,
Ethylenebis(oxyethylenenitrilo)tetraacetic acid,
Ebonta,
6,9-Dioxa-3,12-diazatetradecanedioic acid, 3,12-bis(carboxymethyl)-,
1,2-Bis[2-[bis(carboxymethyl)amino]ethoxy]ethane,
Ethylene Glycol Tetraacetic Acid,
H4egta,
Egtazic acid [USAN:INN],
Ethylene glycol bis(2-aminoethyl ether)-N,N,N',N'-tetraacetic acid,
MFCD00004291,
NSC 615010,
Acide egtazique [INN-French],
Acido egtazico [INN-Spanish],
Acidum egtazicum [INN-Latin],
Ethylene glycol-bis(2-aminoethylether)-N,N,N',N'-tetraacetic acid,
Ethylene glycol bis(2-aminoethyl ether)tetraacetic acid,
1,2-Bis(2-dicarboxymethylaminoethoxy)ethane,
Glycol-etherdiaminetetraacetic acid,
UNII-526U7A2651,
Ethylenedioxybis(ethyleneamino)tetraacetic acid,
C14H24N2O10,
EINECS 200-651-2,
Glycol ether diamine tetraacetic acid,
(Ethylenebis(oxyethylenenitrilo))tetraacetic acid,
[Ethylenebis(oxyethylenenitrilo)]tetraacetic acid,
Ethylenebis(oxyethylenenitrilo)tetra(acetic acid),
3,12-bis(carboxymethyl)-6,9-dioxa-3,12-diazatetradecanedioic acid,
BRN 1717370,
CHEBI:30740,
Glycoletherdiaminetetraacetic Acid,
Glycoletherdiamine-N,N,N',N'-tetraacetic Acid,
DEFVIWRASFVYLL-UHFFFAOYSA-N,
ethylene glycol bis(2-aminoethyl)tetraacetic acid,
Ethylene glycol bis(aminoethyl ether)tetraacetate,
Ethylene glycol-O,O'-bis(2-aminoethyl)-N,N,N',N'-tetraacetic acid,
NSC615010,
NCGC00015416-02,
ACETIC ACID, (ETHYLENEBIS(OXYETHYLENENITRILO))TETRA-,
Ethylene glycol, di(2-(N,N-dicarboxylmethyl)amino)ethyl ether,
Ethylene glycol bis(beta-aminoethyl ether)-N,N'-tetraacetic acid,
Ethyleneglycol-bis(beta-aminoethyl ether)-N,N1-tetra-acetic acid,
526U7A2651,
2-[2-[2-[2-[bis(carboxymethyl)amino]ethoxy]ethoxy]ethyl-(carboxymethyl)amino]acetic acid,
DSSTox_CID_25151,
DSSTox_RID_80705,
DSSTox_GSID_45151,
W-104715,
Acide egtazique,
Acido egtazico,
Ethylene Glycol Bis(2-aminoethyl Ether)-N,N,N,N-tetraacetic Acid,
Acidum egtazicum,
ethylene glycol bis(beta-aminoethyl ether)-N,N,N',N'-tetraacetic acid,
Ethyleneglycol-bis(beta-aminoethyl)-N,N,N′,N′-tetraacetic Acid,
Magnesium-EGTA,
Tetrasodium EGTA,
2,2',2'',2'''-[ethane-1,2-diylbis(oxyethane-2,1-diylnitrilo)]tetraacetic acid,
CAS-67-42-5,
EGATA,
Ethylenebis(oxyethylenenitrilo)tetraacetic acid, 98%,
Egtazic Acid Disodium Salt,
2-[2-[2-[2-(Bis(carboxymethyl)amino)ethoxy]ethoxy]ethyl-(carboxymethyl)amino]acetic acid,
2-{[2-(2-{2-[bis(carboxymethyl)amino]ethoxy}ethoxy)ethyl](carboxymethyl)amino} acetic acid,
ETHYLENE GLYCOL-bis-(beta-AMINO-ETHYLETHER)-N,N,N',N'-TETRAACETIC ACID,
OAEuEa,
Chel™-DE,
EDGA,
EGTA; Egtazic acid,
Egtazic acid (USAN),
AC1Q5WJB,
Lopac-E-4378,
Ethylenebis(oxyethylenenitrile)tetraacetic Acid,
bmse001011,
AC1L1M0X,
Lopac0_000512,
SCHEMBL22901,
KSC353A5B,
MLS000069445,
CHEMBL240390,
DTXSID2045151,
CTK2F3050,
Glycoletherdiamine-tetraacetic acid,
HMS3261H05,
ZINC3861663,
Tox21_110141,
Tox21_500512,
ANW-43739,
GE7249,
SBB053599,
AKOS004910388,
Tox21_110141_1,
API0002646,
CCG-204603,
LP00512,
MCULE-9762822541,
NSC-615010,
RTR-031285,
NCGC00015416-01,
NCGC00015416-03,
NCGC00015416-04,
NCGC00015416-05,
NCGC00093909-01,
NCGC00093909-02,
NCGC00261197-01,
AJ-73376,
AK-50026,
AN-23760,
CC-27442,
LS-12095,
SC-74749,
SMR000059072,
SY010980,
U228,
AX8127175,
TR-031285,
B7195,
E0106,
E0805,
EU-0100512,
FT-0606293,
ST24030705,
ST50308400,
MFCD00004291 (95%),
D03967,
E 4378,
Ethylene-bis(oxyethylenenitrilo)tetraacetic acid,
C-21321,
Ethyleneglycol-bis(aminoethylether)-tetraacetic ac,
SR-01000075861,
[ethylenebis-(oxyethylenenitrilo)]-tetraacetic acid,
I06-0315,
SR-01000075861-1,
Ethylene glycol bis-(2-aminoethyl ether)tetraacetic acid,
Ethyleneglycol bis-(2-aminoethyl)ether tetraacetic acid,
1,2-Bis(2-aminoethoxyethane)-N,N,N',N'-tetraacetic acid,
3,6-Dioxaoctane-1,8-diamine-N,N,N',N'-tetraacetic acid,
2,2'-Ethylenedioxybis(ethylamine)-N,N,N',N'-tetraacetic acid,
OO paragraph signthorn (1/4)E<< degrees +/-OO>>uANEAOOEa,
Acetic acid, [ethylenebis(oxyethylenenitrilo)]tetra- (6CI,8CI),
Ethylene glycol bis(b-aminoethyl ether)-N,N,N',N'-tetraacetic acid,
Ethylene glycol-bis(2-aminoethyl)-N,N,N',N'-tetraacetic acid, EGTA,
3,12-Bis(carboxymethyl)-6,9-dioxa-3,12-diazatetradecane-1,14-dioic acid,
6,9-Dioxa-3,12-diazatetradecanedioicacid, 3,12-bis(carboxymethyl)-,
Ethylene glycol bis(.beta.-aminoethyl ether)-N,N,N',N'-tetraacetic acid,
ethylene glycol-bis(.beta.-aminoethyl ether)-n,n,n',n'-tetraacetic acid,
Ethylene glycol-O,O'-bis(2-aminoethyl)-N,N,N',N'-tetraacetic acid, EGTA,
2,11-bis(carboxymethyl)-5,8-dioxa-2,11-diazadodecane-1,12-dicarboxylic acid,
3,12-Bis(carboxymethyl)-6,9-dioxa-3,12-diazatetradecane-1,14-dioic acid #,
6,9-Dioxa-3,12-diazatetradecanedioic acid, 3,12-bis(carboxymethyl)- (9CI),
Ethylene glycol-bis(2-aminoethylether)-N,N,N',N'-tetraacetic acid, >=97.0%,
Ethylene glycol-bis(2-aminoethylether)-N,N,N',N'-tetraacetic acid, >=98.0% (T),
Ethylene glycol-bis(2-aminoethylether)-N,N,N',N'-tetraacetic acid, BioXtra, >=97 .0%,
OO paragraph signthorn (1/4) paragraph signthornOOAN paragraph signthorn degrees .EAOOEa,
Ethylene Glycol-bis(2-aminoethylether)-N,N,N inverted exclamation marka,N inverted exclamation marka-tetraacetic Acid,
Ethylene glycol-bis(2-aminoethylether)-N,N,N',N'-tetraacetic acid, BioUltra, for molecular biology, >=99.0% (T),
Ethylene glycol-bis(2-aminoethylether)-N,N,N',N'-tetraacetic acid, for molecular biology, >=97.0%,
Ethylene glycol-O,O'-bis(2-aminoethyl)-N,N,N',N'-tetraacetic acid, 0.5M aqueous solution, pH 8.0,
Ethyleneglycol-O,O'-bis(2-aminoethyl)-N,N,N',N'-tetraacetic acid, 0.5M aqueous solution, pH 8.0,
titriplex(r) vi,
Acid, Egtazic,
Magnesium EGTA,
Sodium EGTA,
EGTA, Tetrasodium,
Egtazic Acid Sodium Salt,
Ethylenebis tetraaceticacid,
D0O5VI,
Egtazic Acid Potassium Salt,
C14H24N2O10.xNa,
CID6207,
AR-1H0519,
C14-H24-N2-O10.x-Na,
C14-H24-N2-O10,
ethylenbis(oxyethylennitrilo)tetraeddikesyre,
4-04-00-02433 (Beilstein Handbook Reference),
D004533,
Acetic acid, [ethylenebis(oxyethylenenitrilo)]tetra-, sodium salt,
31571-71-8,
EGTA (ethylene glycol bis(2-aminoethyl ether)-N,N,N',N'-tetraacetic acid),
Ethylene glycol-bis(2-aminoethyl ether)-N,N,N',N'-tetraacetic acid (EGTA),
6,9-Dioxa-3,12-diazatetradecanedioic acid, 3,12-bis(carboxymethyl)-, sodium salt,
Ethylene glycol-bis(2-aminoethylether)-N,N,N',N'-tetraacetic acid, 99% - 100G 100g,
Ethylene glycol-bis(2-aminoethylether)-N,N,N',N'-tetraacetic acid, 99% - 25G 25g,
Ethylene glycol-O,O'-bis(2-aminoethyl)-N,N,N',N'-tetraacetic acid, 97% 10g,
Glycine, N,N'-(1,2-ethanediyl)bis(oxy-2,1-ethanediyl)bis(N-(carboxymethyl)-, sodium salt,
68243-57-2,
|
| Complexity | 397 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 380.143g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 12 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 380.35g/mol |
| Monoisotopic Mass | 380.143g/mol |
| Rotatable Bond Count | 17 |
| Topological Polar Surface Area | 174A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -6.2 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | |
| Hazard statements | H302 |
| Packing Group | |
| Precautionary statements | P280-P305+P351+P338 |
| Signal Words | warning |
| UN Code |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

