| CAS Number | 85237-65-6 |
| Catalog Number | AG0036DN(AGN-PC-0KNYIO) |
| Chemical Name | 5-Methyl-2-(4-fluorophenyl)pyridine |
| EC Number | 286-425-4 |
| IUPAC Name | 2-(4-fluorophenyl)-5-methylpyridine |
| InChI | InChI=1S/C12H10FN/c1-9-2-7-12(14-8-9)10-3-5-11(13)6-4-10/h2-8H,1H3 |
| InChI Key | WSVYYUKIXFSDTE-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD09037512 |
| Molecular Formula | C12H10FN |
| Molecular Weight | 187.2129 |
| SMILES | CC=1C=CC(=NC1)C1=CC=C(C=C1)F |
| Synonyms | 2-(4-Fluorophenyl)-5-methylpyridine,
85237-65-6,
Pyridine,2-(4-fluorophenyl)-5-methyl-,
EINECS 286-425-4,
AC1MI9RJ,
SCHEMBL2997318,
CTK5F4615,
DTXSID40234448,
MFCD09037512,
ZINC15446265,
5-Methyl-2-(4-fluorophenyl)pyridine,
AKOS006330772,
2-(4'-fluorophenyl)-5-methylpyridine,
2- -5-METHYLPYRIDINE,
C12-H10-F-N,
CID3020567,
|
| Complexity | 175 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 187.08g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 187.217g/mol |
| Monoisotopic Mass | 187.08g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 12.9A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number