
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 110-87-2 |
| Catalog Number | AG00361C(AGN-PC-0JK8D7) |
| Chemical Name | 3,4-Dihydro-2H-pyran |
| IUPAC Name | 3,4-dihydro-2H-pyran |
| InChI | InChI=1S/C5H8O/c1-2-4-6-5-3-1/h2,4H,1,3,5H2 |
| InChI Key | BUDQDWGNQVEFAC-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00006558 |
| Molecular Formula | C5H8O |
| Molecular Weight | 84.1164 |
| SMILES | O1CCCC=C1 |
| UN Number | 2376 |
| UNII | T6V9N71IHX |
| Synonyms | 3,4-dihydropyran,
3,4-Dihydro-2H-pyran,
110-87-2,
DIHYDROPYRAN,
3,4-Dihydropyran,
2,3-Dihydropyran,
2,3-Dihydro-4H-pyran,
Dihydro-2H-pyran,
2H-3,4-Dihydropyran,
2H-Pyran, dihydro-,
2H-Pyran, 3,4-dihydro-,
5,6-Dihydro-4H-pyran,
dihydropyrane,
UNII-T6V9N71IHX,
MFCD00006558,
2,3-dihydropyrane,
.delta.2-Dihydropyran,
3,4-Dihydro-2-pyran,
3,4-dihydro-2H-pyrane,
NSC 57860,
T6V9N71IHX,
BUDQDWGNQVEFAC-UHFFFAOYSA-N,
WLN: T6O BUTJ,
3,4-Dihydro-2H-pyran, 99%,
delta2-Dihydropyran,
Dihydropyran (VAN),
dihyrdopyran,
dihyropyran,
2,3dihydropyran,
Pyran, dihydro-,
2,3-dihyropyran,
2,4-dihydropyran,
4,5-dihydropyran,
3,4-dihydropyrane,
EINECS 203-810-4,
EINECS 247-062-7,
2,3-Dihydrop,
2,3-dihydro-pyran,
3,4-dihydro-pyran,
UN2376,
PubChem9508,
25512-65-6,
3,4dihydro-2H-pyran,
ACMC-1CIFX,
3,4-dihyro-2H-pyran,
Pyran, 2,3-dihydro-,
3,4-dihydro-2h pyran,
AI3-16497,
AI3-52337,
3, 4dihydro-2H-pyran,
3,4 dihydro-2H-pyran,
3,4-dihydro 2H-pyran,
3,4-dihydro-1H-pyran,
3.4-dihydro-2H-pyran,
2,3-dihydro-4H-pyrane,
3,4-Dihdro-2H-pyrane,
3,4-Dihydro(2H)pyran,
2,3-Dihydropyran, DHP,
2,3-dihydro-4-H-pyran,
3,4- dihydro-2H-pyran,
3,4-dihydro-2 H-pyran,
3,4-dihydro-2-H-pyran,
3,4-dihydro-2H -pyran,
3,4-dihydro-2-H-pyrane,
EC 203-810-4,
AC1L1Q7W,
3,4-dihydro-[2H]-pyran,
DSSTox_CID_21426,
DSSTox_RID_79730,
.delta.(Sup2)-Dihydropyran,
3,4 - Dihydro-2H-pyran,
DSSTox_GSID_41426,
KSC174S1P,
1,2-Pyran, 3,4-dihydro-,
CHEMBL3184439,
DTXSID6041426,
CTK0H4917,
3,4-Dihydro-2H-pyran, 97%,
ACT05913,
NSC57860,
NSC73472,
STR01188,
ZINC4726938,
Tox21_301188,
ANW-16204,
BBL011481,
NSC-57860,
NSC-73472,
SBB060381,
STL146593,
AKOS000121126,
CS-W013755,
MCULE-1260841717,
RL00448,
RTX-011392,
KS-000002P5,
NCGC00248323-01,
NCGC00255086-01,
3,4-Dihydro-2H-Pyran;2,3-Dihydropyran,
AN-22629,
BC208296,
BP-21473,
BR-44240,
CAS-110-87-2,
CJ-12256,
SC-00342,
U534,
DB-002492,
ST2410261,
TL8000328,
D0555,
FT-0614315,
ST51046572,
20820-EP2305661A1,
20820-EP2314585A1,
26393-EP2314583A1,
27190-EP2269990A1,
27190-EP2270010A1,
27190-EP2270014A1,
27190-EP2272517A1,
27190-EP2277880A1,
27190-EP2281818A1,
27190-EP2284149A1,
27190-EP2292593A2,
27190-EP2292610A1,
27190-EP2292611A1,
27190-EP2305250A1,
27190-EP2305651A1,
27190-EP2305661A1,
27190-EP2305672A1,
27190-EP2305684A1,
27190-EP2308510A1,
27190-EP2308562A2,
27190-EP2308854A1,
27190-EP2311808A1,
27190-EP2311829A1,
27190-EP2314575A1,
27190-EP2371811A2,
27370-EP2275404A1,
27370-EP2279741A2,
27370-EP2298767A1,
27370-EP2305668A1,
27370-EP2308866A1,
27370-EP2308877A1,
27370-EP2314587A1,
27408-EP2298767A1,
27408-EP2314587A1,
91184-EP2270006A1,
91184-EP2305219A1,
97330-EP2305661A1,
97331-EP2270011A1,
97331-EP2305661A1,
124743-EP2277878A1,
124743-EP2295426A1,
124743-EP2295427A1,
2,3-Dihydropyran [UN2376] [Flammable liquid],
3,4-Dihydro-2H-pyran, purum, >=95.0% (GC),
J-511179,
F0001-0228,
InChI=1/C5H8O/c1-2-4-6-5-3-1/h2,4H,1,3,5H,
delta-2-dihydropyran,
2H-Pyran,4-dihydro-,
2H-piran, 3,4-dihidro-,
C5H8O,
Dihydro-2h-pyran, 3,4-,
C5-H8-O,
CID8080,
Ruthenium(III) chloride trihydrate,
NA2376,
ZINC04726938,
3,4-Dihydro-2H-pyran, 99% 25ml,
ACN-031740,
PYRAN (2H), 3,4-DIHYDRO-,
3,4-Dihydro-2H-Pyran 98% for synthesis 100ml,
3,4-Dihydro-2H-pyran, 98% - 100G 100g,
DHP,
13815-94-6,
|
| Complexity | 57 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 84.058g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 6 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 84.118g/mol |
| Monoisotopic Mass | 84.058g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 9.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.7 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H225-H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P210-P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | dangerous |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

