
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 516-12-1 |
| Catalog Number | AG0035TM(AGN-PC-0JLMTH) |
| Chemical Name | N-Iodosuccinimide |
| EC Number | 208-221-6 |
| IUPAC Name | 1-iodopyrrolidine-2,5-dione |
| InChI | InChI=1S/C4H4INO2/c5-6-3(7)1-2-4(6)8/h1-2H2 |
| InChI Key | LQZMLBORDGWNPD-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00005512 |
| Molecular Formula | C4H4INO2 |
| Molecular Weight | 224.9845 |
| SMILES | IN1C(CCC1=O)=O |
| UNII | 3COS3X3N4P |
| Synonyms | N-iodosuccinimide,
N-Iodosuccinimide,
516-12-1,
1-Iodopyrrolidine-2,5-dione,
Succiniodimide,
n-iodo succinimide,
2,5-Pyrrolidinedione, 1-iodo-,
UNII-3COS3X3N4P,
NIS,
Succinimide, N-iodo-,
EINECS 208-221-6,
N-Iodosuccinimide (NIS),
MFCD00005512,
BRN 0113917,
3COS3X3N4P,
1-iodo-pyrrolidine-2,5-dione,
N-Iodosuccinimide, 98%,
1-iodoazolidine-2,5-dione,
C4H4INO2,
1-iodo-2,5-pyrrolidinedione,
n-iodsuccinimide,
N-iodosuccinimid,
N-iodosuccinirnide,
N-iodo-succinimide,
PubChem12908,
AC1Q4PSL,
N-iodosuccinic acid imide,
N-Iodosuccinimide, 95%,
ACMC-1ATP9,
AC1L3QG4,
N-iodopyrrolidin-2,5-dione,
SCHEMBL18779,
5-21-09-00544 (Beilstein Handbook Reference),
KSC271A8F,
2,5-Dioxo-1-iodopyrrolidine,
1-iodanylpyrrolidine-2,5-dione,
CHEBI:53204,
CTK1H1082,
DTXSID10199550,
LQZMLBORDGWNPD-UHFFFAOYSA-N,
ACN-S004405,
ACT02737,
BCP18538,
KS-000002LA,
STR02991,
ZINC2141015,
NIS; 1-Iodo-2,5-pyrrolidinedione,
AC-534,
ANW-31304,
BBL018492,
SBB056268,
STL191537,
AKOS009156901,
CS-W008878,
LS00001,
MCULE-8261967194,
RP05346,
RP27544,
RTX-012499,
2,5-Pyrrolidinedione, 1-iodo- (9CI),
AJ-33554,
AK-76663,
AN-15740,
BC220192,
BP-21328,
BR-76663,
CJ-32910,
SC-14191,
SY001605,
AB0008505,
AB1002396,
DB-016426,
LS-147602,
ST2415365,
AM20100260,
FT-0632267,
I0074,
N-Iodosuccinimide, purum, >=97.0% (RT),
ST51041410,
16I121,
M-6897,
27712-EP2269978A2,
27712-EP2269985A2,
27712-EP2269991A2,
27712-EP2272516A2,
27712-EP2272848A1,
27712-EP2277858A1,
27712-EP2280000A1,
27712-EP2281817A1,
27712-EP2284150A2,
27712-EP2284151A2,
27712-EP2284152A2,
27712-EP2284153A2,
27712-EP2284155A2,
27712-EP2284156A2,
27712-EP2284164A2,
27712-EP2287140A2,
27712-EP2287148A2,
27712-EP2287150A2,
27712-EP2289871A1,
27712-EP2289891A2,
27712-EP2292601A1,
27712-EP2295419A2,
27712-EP2298732A1,
27712-EP2298734A2,
27712-EP2298755A1,
27712-EP2298763A1,
27712-EP2298768A1,
27712-EP2301912A2,
27712-EP2301913A1,
27712-EP2301914A1,
27712-EP2301916A2,
27712-EP2301918A1,
27712-EP2301922A1,
27712-EP2301983A1,
27712-EP2305633A1,
27712-EP2305637A2,
27712-EP2305652A2,
27712-EP2305682A1,
27712-EP2308832A1,
27712-EP2308863A1,
27712-EP2308867A2,
27712-EP2308870A2,
27712-EP2308873A1,
27712-EP2308877A1,
27712-EP2308879A1,
27712-EP2308880A1,
27712-EP2311796A1,
27712-EP2311797A1,
27712-EP2311798A1,
27712-EP2311799A1,
27712-EP2311814A1,
27712-EP2311831A1,
27712-EP2314587A1,
37978-EP2269978A2,
37978-EP2269985A2,
37978-EP2269991A2,
37978-EP2275102A1,
37978-EP2284150A2,
37978-EP2284152A2,
37978-EP2284153A2,
37978-EP2284155A2,
37978-EP2284156A2,
37978-EP2284164A2,
37978-EP2287140A2,
37978-EP2287148A2,
37978-EP2287150A2,
37978-EP2289871A1,
37978-EP2295419A2,
37978-EP2298732A1,
37978-EP2298734A2,
37978-EP2301912A2,
37978-EP2301913A1,
37978-EP2301914A1,
37978-EP2301916A2,
37978-EP2305637A2,
37978-EP2305682A1,
37978-EP2308832A1,
37978-EP2308863A1,
37978-EP2308873A1,
37978-EP2308879A1,
37978-EP2308880A1,
37978-EP2311796A1,
37978-EP2311797A1,
37978-EP2311798A1,
37978-EP2311799A1,
37978-EP2311831A1,
38111-EP2281817A1,
38111-EP2298732A1,
38111-EP2301913A1,
38111-EP2301914A1,
38111-EP2311796A1,
38111-EP2311797A1,
38111-EP2311798A1,
38111-EP2311799A1,
MFCD00005512 (95+%),
A828685,
I06-0289,
W-202947,
F0001-1344,
Trimethoxymethane,
N-Iodosuccinimide, 97% 5g,
C4-H4-I-N-O2,
CID120273,
N-Iodosuccinimide 97% for synthesis 25gm,
N-Iodosuccinimide, 99% - 100G 100g,
149-73-5,
|
| Complexity | 129 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 224.929g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 8 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 224.985g/mol |
| Monoisotopic Mass | 224.929g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 37.4A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -0.2 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335 |
| Packing Group | |
| Precautionary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Signal Words | warning |
| UN Code |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

