
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 618-36-0 |
| Catalog Number | AG0035T8(AGN-PC-0T1SIY) |
| Chemical Name | 1-Phenylethanamine |
| IUPAC Name | 1-phenylethanamine |
| InChI | InChI=1S/C8H11N/c1-7(9)8-5-3-2-4-6-8/h2-7H,9H2,1H3 |
| InChI Key | RQEUFEKYXDPUSK-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00008069 |
| Molecular Formula | C8H11N |
| Molecular Weight | 121.1796 |
| NSC Number | 8391 |
| SMILES | CC(N)C1=CC=CC=C1 |
| Synonyms | 1-phenethylamine,
1-phenethylamine hydrochloride,
1-phenethylamine hydrochloride, (+-)-isomer,
1-phenethylamine, (+-)-isomer,
1-phenethylamine, (R)-isomer,
1-phenethylamine, (S)-isomer,
1-phenylethanamine,
alpha-methylbenzylamine,
alpha-phenylethylamine,
1-Phenylethanamine,
1-Phenylethylamine,
618-36-0,
ALPHA-METHYLBENZYLAMINE,
alpha-Phenylethylamine,
DL-alpha-Methylbenzylamine,
1-Phenethylamine,
alpha-Aminoethylbenzene,
1-Amino-1-phenylethane,
98-84-0,
1-phenylethan-1-amine,
a-methylbenzylamine,
alpha-Methylbenzenemethanamine,
alpha-Phenethylamine,
1-Fenylethylamin,
a-phenylethylamine,
1-Phenyl-ethylamine,
DL-1-Phenylethylamine,
Sumine 2079,
Ethanamine, 1-phenyl-,
Ethylamine, 1-phenyl-,
Benzenemethanamine, .alpha.-methyl-,
a-methylbenzenemethanamine,
(+/-)-1-Phenylethylamine,
Benzenemethanamine, a-methyl-,
CHEBI:670,
Benzylamine, .alpha.-methyl-,
CHEMBL278059,
(+/-)-alpha-Methylbenzylamine,
RQEUFEKYXDPUSK-UHFFFAOYSA-N,
(S)-.alpha.-Methylbenzenemethanamine,
MFCD00008069,
Benzenemethanamine, .alpha.-methyl-, (S)-,
UNII-HZ9DM6B2MT,
DL-alpha-Methylbenzylamine, 99%,
1-phenylethanamin,
r-(+)-alpha-phenylethylamine,
1-Fenylethylamin [Czech],
Benzylamine, alpha-methyl-,
(S)-(-)-a-methyl-benzylamine,
Benzene, (1-amino-ethyl)-,
HZ9DM6B2MT,
a-phenethylamine,
HSDB 2742,
l-phenylethylamine,
Benzenemethanamine, alpha-methyl-,
a-aminoethylbenzene,
Benzenemethaneamine, alpha-methyl-,
NSC 8391,
1-phenylethyl amine,
EINECS 202-706-6,
EINECS 210-545-8,
phenylethan-1-amine,
1-Phenyl ethylamine,
alpha-methylbezylamine,
APHEA,
(1-phenylethyl)amine,
1-phenyl-ethyl-amine,
1-Phenylethanamine #,
DL-?-Phenylethylamine,
rac-1-phenylethanamine,
(1-Aminoethyl)benzene,
.alpha.-Phenethylamine,
dl-1-phenylethyl amine,
PubChem21079,
1-Phenyl-1-ethanamine,
alpha-methyl-benzylamine,
alpha-methylbenzyl amine,
DL-|A-Phenylethylamine,
.alpha.-Phenylethylamine,
DL-|A-Methylbenzylamine,
1(r,s)-phenylethylamine,
AI3-03116,
(+)-1-phenylethylamine,
(-)-1-phenylethylamine,
AC1Q1QWP,
alpha-methyl benzyl amine,
.alpha.-Methylbenzylamine,
(-)alpha-phenylethylamine,
racemic 1-phenylethanamine,
racemic 1-phenylethylamine,
SCHEMBL830,
ACMC-209j2b,
ACMC-20aj38,
(-)-alpha-phenylethylamine,
EC 210-545-8,
AC1L1OP1,
AC1Q2B8V,
(+) alpha-methylbenzylamine,
(+)-alpha-methylbenzylamine,
(+)1-phenylethan-1-amine,
(+/-)-1-phenylethanamine,
(-)-alpha-methylbenzylamine,
Dl-Alpha-Methyl-Benzylamine,
(RS)-alpha-methylbenzylamine,
(-)-.alpha.-Phenethylamine,
(+)-alpha-methyl-benzylamine,
(-) alpha-methyl-benzylamine,
(-)-alpha-methyl-benzylamine,
WLN: 1M1R,
(+/-)-|A-methylbenzylamine,
(+/-)-1-phenyl-ethanamine,
(+/-)-1-Phenyl-ethylamine,
alpha-Methylbenzylamine, 99%,
racemic alpha-methylbenzylamine,
(+)-alpha-methyl benzyl amine,
(+/-)-1-(phenyl)ethylamine,
(-) alpha methyl benzyl amine,
SCHEMBL4701869,
L(-)-.alpha.-Methylbenzylamine,
L-(-)-.alpha.-Phenylethylamine,
NSC8391,
(-)-alpha-methylbenzenemethanamine,
KS-00000G3I,
NSC-8391,
(^+)-1-Phenylethylamine, 98+%,
(R)-.alpha.-Methylbenzenemethanamine,
(S)-(-)-.alpha.-Methylbenzylamine,
ANW-53664,
BBL027673,
BDBM50023171,
Benzenemethaneamine, .alpha.-methyl-,
SBB040514,
STK397443,
AKOS000119070,
AKOS016039387,
racemic alpha-methyl-benzenemethanamine,
CS-W013564,
MCULE-6637542099,
PS-4601,
RL02881,
RP19430,
TRA0059688,
TRA-0184592,
AN-21974,
SC-18396,
Benzenemethanamine, .alpha.-methyl-, (R)-,
RT-002572,
ST2403497,
TL8003955,
A6546,
AM20060838,
Benzylamine, .alpha.-methyl-, (.+/-.)-,
FT-0604486,
FT-0625382,
M0165,
ST45255353,
C02455,
( inverted exclamation markA)-1-Phenylethylamine,
83288-EP2270009A1,
83288-EP2272822A1,
83288-EP2284174A1,
83288-EP2298779A1,
83288-EP2305655A2,
( inverted exclamation markA)-|A-Methylbenzylamine,
Benzenemethanamine, .alpha.-methyl-, (.+/-.)-,
Benzenemethanamine, .alpha.-methyl-, (.alpha.R)-,
Benzenemethanamine, .alpha.-methyl-, (.alpha.S)-,
I01-0071,
I01-0682,
I01-6347,
W-105090,
I01-10533,
F0798-0597,
1-Phenylethamine,
L-1-Phenylethylamine,
(R)-(+)-1-Phenylethylamine,
|A-Methylbenzylamine,
(R)-1-phenylethanamine,
(S)-1-phenylethanamine,
dl-a-methylbenzylamine,
(S)-(-)-1-Phenylethylamine,
L-alpha-Methylbenzylamine,
C8H11N,
L-(-)-1-Phenylethylamine,
1-phenethylamine hydrochloride,
L(-)-alpha-Methylbenzylamine,
1-phenethylamine, (R)-isomer,
1-phenethylamine, (S)-isomer,
1-phenethylamine, (+-)-isomer,
CID7408,
(R)-(-)-1-Cyclohexylethylamine,
(S)-(-)-alpha-Methylbenzylamine,
C8-H11-N,
AR-1C5310,
2627-86-3,
?-phenylethylamine (DL-phenylethylamine),
3886-69-9,
Benzylamine, .alpha.-methyl-, (.+.)-,
R313,
1-phenethylamine hydrochloride, (+-)-isomer,
alpha-Methylbenzylamine, 98% - 100G 100g,
Benzenemethanamine, .alpha.-methyl-, (.+.)-,
Benzenemethanamine, .alpha.-methyl-, (.+-.)-,
C033198,
5913-13-3,
6289-12-9,
|
| Complexity | 74.6 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 121.089g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 121.183g/mol |
| Monoisotopic Mass | 121.089g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 26A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.2 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302-H312-H314-H227-H311-H318 |
| Precuationary statements | P280-P305+P351+P338-P310-P210-P260-P264-P270-P301+P330+P331+P310-P303+P361+P353+P310+P363-P304+P340+P310-P305+P351+P338+P310-P370+P378-P403+P235-P405-P501-P210e-P260h-P303+P361+P353-P501a |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

