
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 3236-48-4 |
| Catalog Number | AG0035PK(AGN-PC-0O8WU1) |
| Chemical Name | Trans-1,4-Cyclohexanedimethanol |
| EC Number | 203-268-9 |
| IUPAC Name | [4-(hydroxymethyl)cyclohexyl]methanol |
| InChI | InChI=1S/C8H16O2/c9-5-7-1-2-8(6-10)4-3-7/h7-10H,1-6H2 |
| InChI Key | YIMQCDZDWXUDCA-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00066360 |
| Molecular Formula | C8H16O2 |
| Molecular Weight | 144.2114 |
| NSC Number | 44508 |
| SMILES | [C@H]1(CC[C@H](CC1)CO)CO |
| Synonyms | 1,4-cyclohexanedimethanol,
cyclohexanedimethanol,
1,4-CYCLOHEXANEDIMETHANOL,
trans-1,4-Cyclohexanedimethanol,
3236-48-4,
105-08-8,
CHDM,
1,4-Bis(hydroxymethyl)cyclohexane,
Rikabinol DM,
Cyclohexane-1,4-dimethanol,
1,4-Chidm,
1,4-Dimethylolcyclohexane,
[4-(hydroxymethyl)cyclohexyl]methanol,
1,4-Cyclohexanedimethanol, cis-,
cis-1,4-Cyclohexanedimethanol,
1,4-Cyclohexanedimethanol, trans-,
3236-47-3,
trans-cyclohexane-1,4-diyldimethanol,
Cyclohex-1,4-ylenedimethanol,
UNII-47A69Y3G5M,
trans-1,4-Bis(hydroxymethyl)cyclohexane,
UNII-7I8476P8P0,
HSDB 5364,
1,4-Cyclohexamethylenebis methylol,
EINECS 203-268-9,
MFCD00001512,
NSC 44508,
BRN 1902271,
(1r,4r)-cyclohexane-1,4-diyldimethanol,
AI3-28853,
cyclohexane-1,4-diyldimethanol,
UNII-8C3FKR6R1B,
YIMQCDZDWXUDCA-OCAPTIKFSA-N,
YIMQCDZDWXUDCA-UHFFFAOYSA-N,
YIMQCDZDWXUDCA-ZKCHVHJHSA-N,
47A69Y3G5M,
7I8476P8P0,
(trans-4-Hydroxymethylcyclohexyl)methanol,
trans-(4-hydroxymethyl-cyclohexyl)-methanol,
8C3FKR6R1B,
PM 1597,
[4-(hydroxymethyl)cyclohexyl]methan-1-ol,
trans-CHDM,
1,4-Cyclohexanedimethanol, (Z)-,
cis-CHDM,
CHDM, trans isomer,
CHDM, cis,
EC-No. 203-268-9,
PubChem20473,
ACMC-209hsp,
ACMC-1BVPU,
CHDM mixture of isomers,
AI3-26300,
AC1L1PFL,
G00023-Watson-Int,
1,4 cyclohexanedimethanol,
DSSTox_CID_6712,
1,4 CCyclohexanedimethanol,
1,4 cyclohexane dimethanol,
1,4-cyclo-hexanedimethanol,
1,4-cyclohexane dimethanol,
1,4-cyclohexane-dimethanol,
EC 203-268-9,
DSSTox_RID_78193,
DSSTox_GSID_26712,
SCHEMBL27912,
KSC495G7T,
SCHEMBL130642,
SCHEMBL297828,
1,4-dihydroxymethylcyclohexane,
1,4-Cyclohexanedimethanol,c&t,
WLN: L6TJ A1Q D1Q,
AC1Q7C86,
1,4-Cyclohexanedimethanol, cis,
Jsp005983,
CHEMBL3185118,
Cyclohexane-1,4-dimethanol,c&t,
SCHEMBL13461142,
CTK0H4951,
CTK3J5379,
1,4-Cyclohexanedimethanol, trans,
trans-1,4-cyclohexane dimethanol,
trans-cyclohexane-1,4-dimethanol,
1alpha,4beta-Cyclohexanedimethanol,
ZINC388163,
(4-Hydroxymethylcyclohexyl)methanol,
1alpha,4alpha-Cyclohexanedimethanol,
cis-cyclohexane-1,4-diyldimethanol,
ACT09374,
KS-00000M0V,
KS-00000YS2,
NSC44508,
Tox21_200433,
trans-1,4-dihydroxymethylcyclohexane,
1,4-bis-(hydroxymethyl)-cyclohexane,
AC-291,
ANW-27335,
Cyclohex-1,4-ylenedimethanol, trans,
MFCD00066360,
NSC-44508,
SBB058762,
AKOS009031609,
AKOS015833096,
AKOS028109404,
cis-1,4-bis(hydroxymethyl)cyclohexane,
ZINC100006809,
ZINC100467113,
1,4-Bis(hydroxymethyl)cyclohexane,c&t,
AM84323,
CC-1365,
EAN 087583,
MCULE-6816231153,
NE10105,
RP17337,
RP17338,
RTR-033117,
SB17942,
trans-1,4-Cyclohexanedimethanol, 98%,
VZ33904,
1,4-Cyclohexanedimethanol, cis + trans,
NCGC00248612-01,
NCGC00257987-01,
AJ-20462,
AK-25771,
AN-15956,
AN-24701,
AS-18294,
BC215698,
BR-25771,
CAS-105-08-8,
CJ-03136,
LS-56797,
SC-32573,
SC-66975,
ZB011327,
DB-026925,
ST2420019,
TC-172170,
TL8000197,
TR-001075,
TR-033117,
FT-0606822,
FT-0630062,
ST50823930,
W5419,
[(1r,4r)-4-(hydroxymethyl)cyclohexyl]methanol,
alpha,alpha'-Dihydroxy-1,4-dimethylcyclohexane,
S-1990,
131155-EP2292597A1,
131155-EP2295399A2,
131155-EP2374895A1,
A801149,
I14-1637,
I14-6246,
J-500355,
W-108794,
1,4-Cyclohexanedimethanol (cis- and trans- mixture),
Z1881599143,
1,4-Bis(hydroxymethyl)cyclohexane, mixture of cis and trans,
1,4-Cyclohexanedimethanol, mixture of cis and trans, 99%,
1,4-Cyclohexanedimethanol, trans- (70%) and cis- (30%),
UNII-8C3FKR6R1B component YIMQCDZDWXUDCA-OCAPTIKFSA-N,
UNII-8C3FKR6R1B component YIMQCDZDWXUDCA-ZKCHVHJHSA-N,
cyclohexanedimethanol,
Sky CHDM,
Vibracure A 240,
CHDM-D,
1,4-ciclohexandimetanol,
[4- cyclohexyl]methanol,
1 4-Dimethylolcyclohexane,
1,4-BENZENEDIMETHANOL,
1 4-Cyclohexane dimethylol,
cyclohex-1,4-ylendimethanol,
Cyclohex-1 4-ylenedimethanol,
C8H16O2,
1,4-Cyclohexanedimethanol,cis-,
CID7735,
1 4-Bis(hydroxymethyl)cyclohexane,
1 4-Cyclohexamethylenebis methylol,
KST-1B3234,
AR-1B7648,
c0479,
C8-H16-O2,
ACN-050062,
C2234,
Cyclohexanedimethanol, cis and trans, 1,4-,
C023353,
1,4-Cyclohexanedimethanol (cis- andtrans- mixture),
trans-1,4-Cyclohexanedimethanol, 98% - 25G 25g,
1,4-Bis(hydroxymethyl)cyclohexane (mixture of cis and trans isomers),
1,4-Cyclohexanedimethanol, 99%, mixture of cis and trans - 100G 100g,
33310-81-5,
589-29-7,
|
| Complexity | 73.3 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 144.115g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 144.214g/mol |
| Monoisotopic Mass | 144.115g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 40.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.6 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H319 |
| Precuationary statements | P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

