
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 75178-96-0 |
| Catalog Number | AG0035CE(AGN-PC-046LLP) |
| Chemical Name | N-Boc-1,3-propanediamine |
| IUPAC Name | tert-butyl N-(3-aminopropyl)carbamate |
| InChI | InChI=1S/C8H18N2O2/c1-8(2,3)12-7(11)10-6-4-5-9/h4-6,9H2,1-3H3,(H,10,11) |
| InChI Key | POHWAQLZBIMPRN-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00210021 |
| Molecular Formula | C8H18N2O2 |
| Molecular Weight | 174.2407 |
| SMILES | C(=O)(OC(C)(C)C)NCCCN |
| Synonyms | 75178-96-0,
N-Boc-1,3-propanediamine,
N-Boc-1,3-diaminopropane,
tert-Butyl (3-aminopropyl)carbamate,
tert-Butyl N-(3-aminopropyl)carbamate,
tert-butyl 3-aminopropylcarbamate,
N-(3-Aminopropyl)carbamic Acid tert-Butyl Ester,
1-boc-amino-1,3-propanediamine,
(3-amino-propyl)-carbamic acid tert-butyl ester,
n-t-boc-1,3-propanediamine,
N-(tert-Butoxycarbonyl)-1,3-diaminopropane,
N-(3-Aminopropyl)carbamic acid tertbutylester,
3-(n-boc-amino) propylamine,
MFCD00210021,
1,3-Diaminopropane, N-BOC protected,
3-tert-butyloxycarbonylaminopropylamine,
tert-Butyl (3-aminoprop-1-yl)carbamate,
CARBAMIC ACID, (3-AMINOPROPYL)-, 1,1-DIMETHYLETHYL ESTER,
N-(tert-Butoxycarbonyl)-1,3-propanediamine,
N-T-BUTYLOXYCARBONYL-1,3-DIAMINOPROPANE,
N-TERT-BUTOXYCARBONYL-1,3-PROPANEDIAMINE,
N-BOC-1,3-diaminopropane, 97%,
CARBAMIC ACID, N-(3-AMINOPROPYL)-, 1,1-DIMETHYLETHYL ESTER,
PubChem13479,
Boc-1,3-diaminobutane,
ACMC-209oxa,
AC1MC3WV,
AC1Q1NFG,
BOC-PROPYLENEDIAMINE,
1-Boc-1,3-propanediamine,
3-(Boc-amino)-propylamine,
SCHEMBL14485,
1-BOC-PROPYLENDIAMINE,
KSC496M2B,
t-butyl 3-aminopropylcarbamate,
t-butyl(3-aminopropyl)carbamate,
mono-n-(t-boc)-propylenediamine,
tert-buty 3-aminopropylcarbamate,
CTK3J6620,
3-(BOC-AMINO)PROPYLAMINE,
DTXSID60370892,
t-butyl (3-aminopropyl)carbamate,
tert-Butyl-3-aminopropylcarbamate,
BUTTPARK 27\08-80,
POHWAQLZBIMPRN-UHFFFAOYSA-N,
tert-butyl(3-aminopropyl)carbamate,
N-Boc-1,3-propanediamine, 95%,
ACT02785,
BCP04400,
Carbamic acid, (3-aminopropyl)-, 1,1-dimethylethyl ester (9CI),
CS-D0142,
EBD48927,
N-BOC-1,3-PROPYLENEDIAMINE,
N1-BOC-1,3-PROPANEDIAMINE,
t-butyl N-(3-aminopropyl)carbamate,
tert-butyl-(3-aminopropyl)carbamate,
ZINC2557991,
N-T-BOC-1,3-DIAMINOPROPANE,
3-(t-butoxycarbonylamino)propaneamine,
AN-694,
ANW-36572,
BBL101710,
FC0595,
FC0887,
RW2201,
SBB079129,
STL555507,
tert-butyl-n(3-aminopropyl)carbamate,
tert-butyl (3-amino-propyl)carbamate,
1,3-diaminopropane, n1-boc protected,
3-(t-Butyloxycarbonylamino)propanamine,
AKOS005072156,
tert-butyl-n-(3-aminopropyl)carbamate,
AC-2380,
ACN-029883,
CB-3166,
DA-0878,
GC10191,
LS41649,
MCULE-4500567460,
RP02864,
RTR-024211,
TRA0060586,
VF10309,
WT81966,
3-(t-butyloxycarbonylamino) propanamine,
N-tert.butoxycarbonyl-3-aminopropanamine,
tert-butyl N-(3-aminopropyl)-carbamate,
tert-butyl-n-(3-aminopropyl)-carbamate,
AJ-40086,
AK-30524,
BC225464,
BP-10271,
BR-30524,
SC-15881,
SY002860,
3-(N-tert-butoxycarbonylamino)-propylamine,
3-(t-butyloxycarbonylamino)-1-propylamine,
N-(3-aminopropyl)(tert-butoxy)carboxamide,
1,1-dimethylethyl (3-aminopropyl)carbamate,
1-amino-3-tert-butyloxycarbonylaminopropane,
3-(tert-butoxycarbonylamino)-1-propylamine,
3-aminopropylcarbamic acid tert-butyl ester,
AB0009443,
AB1005624,
DB-031015,
TL8005155,
TR-024211,
3-amino-propylcarbamic acid tert-butyl ester,
A9593,
AM20100731,
FT-0629165,
N-(3-Aminopropyl)carbamicacidtert-butylester,
N-(tert-butoxycarbonyl)-1,3-diamino-propane,
N-mono-t-butoxycarbonyl- 1,3-diaminopropane,
ST24031688,
(3-aminopropyl)carbamic acid tert-butyl ester,
3-amino-propyl-carbamic acid tert-butyl ester,
EN300-61762,
N-(tert-butoxycarbonyl)-1,3-propylenediamine,
PROPANE-1,3-DIAMINE, N-BOC PROTECTED,
(3-amino-propyl)-carbamic acid tertbutyl ester,
(3-amino-propyl)carbamic acid tert-butyl ester,
(3-aminopropyl)-carbamic acid tert-butyl ester,
C-5149,
N-TERT-BUTOXYCARBONYL-3-AMINOPROPANAMINE,
MFCD00210021 (97+%),
178A960,
3-aminopropylcarbamic acid-1,1-dimethylethyl ester,
N-Boc-1,3-propanediamine, >=97.0% (GC/NT),
3-aminopropyl carbamic acid 1,1-dimethylethyl ester,
I05-0017,
Q-101917,
(3-aminopropyl)carbamic acid 1,1-dimethylethyl ester,
3- aminopropyl carbamic acid 1,1-dimethylethyl ester,
F2191-0293,
Z1262252940,
N-Boc-1,3-diaminopropane; tert-Butyl N-(3-aminopropyl)carbamate,
tert-Butyl N-(3-aminopropyl)carbamate; N-Boc-1,3-diaminopropane,
BOC-DAP,
C8H18N2O2,
CID2735700,
CS-M-33830,
A1372,
N-(3-Aminopropyl)carbamic acid tert-butyl ester, 98% - 1G 1g,
|
| Complexity | 141 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 174.137g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 174.244g/mol |
| Monoisotopic Mass | 174.137g/mol |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Topological Polar Surface Area | 64.4A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.3 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | 8 |
| Hazard statements | H302-H314 |
| Packing Group | Ⅲ |
| Precautionary statements | P261-P280-P305+P351+P338-P310 |
| Signal Words | danger |
| UN Code | UN 2735 |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

