
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 111-41-1 |
| Catalog Number | AG0035A8(AGN-PC-0JK8DT) |
| Chemical Name | N-(2-Hydroxyethyl)Ethylenediamine |
| EC Number | 203-867-5 |
| IUPAC Name | 2-(2-aminoethylamino)ethanol |
| InChI | InChI=1S/C4H12N2O/c5-1-2-6-3-4-7/h6-7H,1-5H2 |
| InChI Key | LHIJANUOQQMGNT-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00008170 |
| Molecular Formula | C4H12N2O |
| Molecular Weight | 104.1509 |
| NSC Number | 461 |
| SMILES | OCCNCCN |
| UN Number | 2735 |
| UNII | RC78W6NPXT |
| Synonyms | aminoethylethanolamine,
monoethanol ethylenediamine,
N-(2-aminoethyl)ethanolamine,
N-(2-hydroxyethyl)ethylenediamine,
N-(2-hydroxyethyl)ethylenediamine dihydrochloride,
N-(2-hydroxyethyl)ethylenediamine monohydrochloride,
N-(2-hydroxyethyl)ethylenediamine sodium salt,
2-(2-Aminoethylamino)ethanol,
111-41-1,
N-(2-Hydroxyethyl)ethylenediamine,
Aminoethylethanolamine,
Ethanol, 2-[(2-aminoethyl)amino]-,
N-(2-Aminoethyl)ethanolamine,
N-(Hydroxyethyl)ethylenediamine,
N-(Aminoethyl)ethanolamine,
2-[(2-Aminoethyl)amino]ethanol,
Monoethanolethylenediamine,
(2-Aminoethyl)ethanolamine,
2-((2-Aminoethyl)amino)ethanol,
Ethanolethylene diamine,
(2-Hydroxyethyl)ethylenediamine,
N-Hydroxyethyl-1,2-ethanediamine,
N-Hydroxyethylethylenediamine,
AMINOETHYL ETHANOLAMINE,
N-Aminoethylethanolamine,
N-(2-Hydroxyethyl)-1,2-ethanediamine,
N-Aminoethyl ethanolamine,
NSC 461,
UNII-RC78W6NPXT,
Hydroxyethyl ethylenediamine,
Ethanol, 2-((2-aminoethyl)amino)-,
2-[2-Aminoethylamino]ethanol,
CCRIS 4825,
HSDB 2067,
(beta-Hydroxyethyl)ethylenediamine,
N-(beta-Hydroxyethyl)ethylenediamine,
EINECS 203-867-5,
RC78W6NPXT,
beta-Aminoethyl-beta-hydroxyethylamine,
BRN 0506012,
1-(2-(Hydroxyethyl)amino)-2-aminoethane,
2-((Aminoethyl)amino)ethanol,
.beta.-Aminoethyl-.beta.-hydroxyethylamine,
AI3-15368,
2-(2-aminoethylamino) ethanol,
2-(2-Hydroxyethylamino)ethylamine,
LHIJANUOQQMGNT-UHFFFAOYSA-N,
N-(.beta.-Aminoethyl)ethanolamine,
(.beta.-Hydroxyethyl)ethylenediamine,
2-[(2-aminoethyl)amino]ethan-1-ol,
MFCD00008170,
N-(.beta.-Hydroxyethyl)ethylenediamine,
1-[2-(Hydroxyethyl)amino]-2-aminoethane,
N-(2-HYDROXYETHYL)-ETHYLENEDIAMINE,
n-(2-aminoethyl) ethanolamine,
AC1L1QAK,
1-Aminoethyl ethanolamine,
DSSTox_CID_5423,
(AEEA),
EC 203-867-5,
AC1Q7D6U,
(Hydroxyethyl)ethylenediamine,
DSSTox_RID_77779,
WLN: Z2M2Q,
DSSTox_GSID_25423,
SCHEMBL18854,
4-04-00-01558 (Beilstein Handbook Reference),
KSC492K2R,
BIDD:GT0276,
ACMC-20999i,
N-(2-aminoethyl)-ethanolamine,
N-hydroxyethyl ethylene diamine,
2-(2-aminoethylamino)-ethanol,
NSC461,
SCHEMBL2787111,
2-Amino-2'-hydroxydiethylamine,
Jsp000857,
CHEMBL3186403,
DTXSID7025423,
2-(2-amino-ethylamino)-ethanol,
CTK3J2528,
N-(2-hydroxyethyl)ethylendiamine,
N-(beta-aminoethyl) ethanolamine,
NSC-461,
2-[(2-aminoethyl)amino]-ethanol,
N-(2-hydroxy ethyl)ethylenediamine,
KS-00000X9V,
N-(2'-Hydroxyethyl)ethylenediamine,
ZINC6021259,
N-.beta.-Hydroxyethylethylenediamine,
Tox21_200209,
ANW-16276,
BBL027690,
LS-531,
N-(2-hydroxy ethyl) ethylenediamine,
SBB028183,
STK802366,
N-(beta-hydroxyethyl)-ethylenediamine,
AKOS009156720,
CS-W011299,
MCULE-2112359407,
RP18838,
RTR-002259,
TRA0028311,
N-(HYDROXYETHYL) ETHYLENEDIAMINE,
N-(2-Hydroxyethyl)ethylenediamine, 99%,
NCGC00248562-01,
NCGC00257763-01,
AN-22661,
CAS-111-41-1,
SC-66587,
TR-002259,
A0299,
FT-0629139,
ST45255406,
I05-0094,
Q-200137,
F0001-0240,
2-(2-Aminoethylamino) ethanol, >5% in a non hazardous diluent,
InChI=1/C4H12N2O/c5-1-2-6-3-4-7/h6-7H,1-5H,
Aminothylthanolamine,
AEE (CHRIS Code),
monoethanol ethylenediamine,
C4H12N2O,
CID8112,
2-(AMINOETHYLAMINE)ETHANOL,
C4-H12-N2-O,
AR-1D5517,
NA8027,
Etanol, 2-[(2-aminoetil) amino]-,
ETHANOL, 2-(AMINOETHYLAMINO)-,
N-(2-hydroxyethyl)ethylenediamine sodium salt,
N-(2-hydroxyethyl)ethylenediamine dihydrochloride,
C035835,
N-(2-hydroxyethyl)ethylenediamine monohydrochloride,
N-(2-Aminoethyl)Ethanolamine 98% for synthesis 500ml,
4439-20-7,
84705-65-7,
|
| Complexity | 32.9 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 104.095g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 7 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 104.153g/mol |
| Monoisotopic Mass | 104.095g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 58.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -1.7 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | 8 |
| Hazard statements | H314-H317-H360 |
| Packing Group | Ⅱ |
| Precautionary statements | P201-P202-P260-P264-P272-P280-P301+P330+P331+P310-P303+P361+P353+P310+P363-P304+P340+P310-P305+P351+P338+P310-P308+P313-P405-P501 |
| Signal Words | danger |
| UN Code | UN 2735 |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

