| CAS Number | 19513-05-4 |
| Catalog Number | AG00354L(AGN-PC-0QNG48) |
| Chemical Name | Manganese(III) acetate dihydrate |
| IUPAC Name | acetic acid;manganese;dihydrate |
| InChI | InChI=1S/3C2H4O2.Mn.2H2O/c3*1-2(3)4;;;/h3*1H3,(H,3,4);;2*1H2 |
| InChI Key | SDAMARVMTWMQBX-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD31726264 |
| Molecular Formula | C6H13MnO8 |
| Molecular Weight | 268.1007 |
| SMILES | [O-]C(=O)C.[O-]C(=O)C.[O-]C(=O)C.O.O.[Mn+3] |
| Synonyms | Triacetoxymanganese dihydrate,
19513-05-4,
MFCD00150022,
SCHEMBL15716040,
Manganese (III) triacetate dihydrate,
AKOS015914667,
Manganese(III) acetate dihydrate, 97%,
AK115595,
ST24031941,
I14-41792,
Manganese(III) acetate dihydrate,
Mangantriacetat 2-Hydrat,
Mangantri(acetat)-2-Hydrat,
Manganese triacetate dihydrate,
CID10945428,
IUPAC: Acetic Acid; Manganese; Dihydrate,
|
| Complexity | 127 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 6 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 271.023g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 5 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 271.124g/mol |
| Monoisotopic Mass | 271.023g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 114A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard statements
|
H315-H319-H335
|
|
Precuationary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number