
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 143-07-7 |
| Catalog Number | AG003537(AGN-PC-005BNF) |
| Chemical Name | Lauric Acid |
| FEMA Number | 2614 |
| IUPAC Name | dodecanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C12H24O2/c1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12(13)14/h2-11H2,1H3,(H,13,14) |
| InChI Key | POULHZVOKOAJMA-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00002736 |
| Molecular Formula | C12H24O2 |
| Molecular Weight | 200.3178 |
| NSC Number | 5026 |
| RTECS Number | OE9800000 |
| SMILES | O=C(O)CCCCCCCCCCC |
| UNII | 1160N9NU9U |
| Synonyms | dodecanoic acid,
lauric acid,
lauric acid, ammonium salt,
lauric acid, barium and cadmium salt (4:1:1),
lauric acid, calcium salt,
lauric acid, lithium salt,
lauric acid, magnesium salt,
lauric acid, nickel(2+) salt,
lauric acid, potassium salt,
lauric acid, sodium salt,
potassium laurate,
sodium dodecanoate,
sodium laurate,
lauric acid,
DODECANOIC ACID,
143-07-7,
n-Dodecanoic acid,
Dodecylic acid,
Vulvic acid,
Laurostearic acid,
Dodecoic acid,
Duodecylic acid,
1-Undecanecarboxylic acid,
Aliphat No. 4,
Neo-fat 12,
C12 fatty acid,
Ninol AA62 Extra,
Wecoline 1295,
Neo-fat 12-43,
Hydrofol acid 1255,
Hydrofol acid 1295,
Duodecyclic acid,
Hystrene 9512,
Dodecylcarboxylate,
Lauric acid (natural),
Univol U-314,
Lauric acid, pure,
Coconut oil fatty acids,
ABL,
Undecane-1-carboxylic acid,
Laurinsaeure,
NSC-5026,
MFCD00002736,
CCRIS 669,
C-1297,
UNII-1160N9NU9U,
FEMA No. 2614,
n-Dodecanoate,
Philacid 1200,
Dodecanoic Acid Anion,
CHEBI:30805,
Prifrac 2920,
HSDB 6814,
Lunac L 70,
Emery 651,
C12:0,
EINECS 205-582-1,
BRN 1099477,
AI3-00112,
DAO,
CH3-[CH2]10-COOH,
NSC5026,
POULHZVOKOAJMA-UHFFFAOYSA-N,
1160N9NU9U,
dodecylate,
laurostearate,
vulvate,
DODECANOIC ACID (LAURIC ACID),
LAP,
Lauric acid, 99%,
DSSTox_CID_1590,
1-undecanecarboxylate,
DSSTox_RID_76223,
DSSTox_GSID_21590,
CAS-143-07-7,
LAU,
SMR001253907,
lauricacid,
laurinsaure,
Dodecanoic acid(Lauric acid),
dodecanic acid,
lauric-acid,
Acide Laurique,
dilauric acid;,
3uil,
Lauric acid (NF),
Lauric Acid 652,
Kortacid 1299,
OA(1)ethEa,
Nissan NAA 122,
Emery 650,
Lunac L 98,
Prifac 2920,
Univol U 314,
Dodecanoic acid, 98%,
Dodecanoic acid, 99%,
ACMC-1BTHL,
Dodecanoic (Lauric) acid,
bmse000509,
EC 205-582-1,
AC1L1GY2,
AC1Q5W8C,
SCHEMBL5895,
NCIOpen2_009480,
4-02-00-01082 (Beilstein Handbook Reference),
KSC176I2N,
MLS002177807,
MLS002415737,
WLN: QV11,
Dodecanoic acid (lauric acid),
Dodecanoic acid, >=99.5%,
Edenor C 1298-100,
CHEMBL108766,
GTPL5534,
DTXSID5021590,
CTK0H6426,
KS-00000XDD,
HMS2268C14,
HMS3649N06,
HY-Y0366,
ZINC1529498,
Dodecanoic acid, analytical standard,
Lauric acid, >=98%, FCC, FG,
Tox21_202149,
Tox21_303010,
ANW-20737,
BDBM50180948,
LMFA01010012,
LS-845,
s4726,
SBB060023,
STL281860,
AKOS000277433,
DB03017,
Duodecylic acidC12:0 (Lipid numbers),
EBD2203547,
LAURIC ACID, 99.5% (GLC),
MCULE-2795129925,
OR55016,
RTR-035707,
TRA0004834,
NCGC00090919-01,
NCGC00090919-02,
NCGC00090919-03,
NCGC00256486-01,
NCGC00259698-01,
AC-16451,
AN-23253,
Dodecanoic acid, >=99% (GC/titration),
ST023796,
Dodecanoic acid, purum, >=96.0% (GC),
Lauric acid, natural, >=98%, FCC, FG,
TR-035707,
CS-0015078,
FT-0625572,
L0011,
A16350,
C02679,
D10714,
SR-01000838338,
I04-1205,
J-007739,
SR-01000838338-3,
F0001-0507,
Z966690584,
76C2A2EB-E8BA-40A6-8032-40A98625ED7B,
Lauric acid, European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard,
UNII-13FB83DEYU component POULHZVOKOAJMA-UHFFFAOYSA-N,
UNII-79P21R4317 component POULHZVOKOAJMA-UHFFFAOYSA-N,
Lauric acid, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
Lauric Acid, Pharmaceutical Secondary Standard; Certified Reference Material,
InChI=1/C12H24O2/c1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12(13)14/h2-11H2,1H3,(H,13,14,
Dodecanoate,
laurate,
n-dodecansaure,
palmitic acid,
n-Dodekansaure,
oleic acid,
Potassium laurate,
Sodium dodecanoate,
MYRISTIC ACID,
SODIUM LAURATE,
LRA (CHRIS Code),
Lauric acid, sodium salt,
lauric acid, lithium salt,
Lauric acid, calcium salt,
D0N0UC,
Lauric acid, ammonium salt,
Lauric acid, magnesium salt,
Dodecanoic acid, 98% 500g,
lauric acid, nickel(2+) salt,
Lauric Acid 99% pure 500gm,
CID3893,
LAURIC ACID, POTASSIUM SALT,
C12H24O2,
3-HYDROXY-TETRADECANOIC ACID,
AR-1J3034,
ACN-053119,
C12-H24-O2,
Leucine Aminopeptidase EC 3.4.11.1,
Dodecanoic acid, 98% - 100G 100g,
FA(12:0),
L-ALFA-LYSOPHOSPHATIDYLCHOLINE, LAUROYL,
lauric acid, barium and cadmium salt (4:1:1),
(2r)-2,3-Dihydroxypropyl (9z)-Octadec-9-Enoate,
4-Trifluoromethoxy-2-(trifluoromethyl)benzonitrile,
C030358,
MYR,
O-[(R)-{[(2r)-2,3-Bis(Octadecanoyloxy)propyl]oxy}(Hydroxy)phosphoryl]-L-Serine,
[2-((1-OXODODECANOXY-(2-HYDROXY-3-PROPANYL))-PHOSPHONATE-OXY)-ETHYL]-TRIMETHYLAMMONIUM,
84869-30-7,
ftt,
OLA,
OLC,
P5S,
PLM,
|
| Complexity | 132 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 200.178g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 200.322g/mol |
| Monoisotopic Mass | 200.178g/mol |
| Rotatable Bond Count | 10 |
| Topological Polar Surface Area | 37.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 4.2 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | 9 |
| Hazard statements | H302-H315-H318-H335-H410 |
| Packing Group | Ⅲ |
| Precautionary statements | P261-P273-P280-P305+P351+P338 |
| Signal Words | danger |
| UN Code | UN 3077 |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

