
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 22071-15-4 |
| Catalog Number | AG00352O(AGN-PC-0QYN44) |
| Chemical Name | 2-(3-Benzoylphenyl)propionic acid |
| EC Number | 244-759-8 |
| IUPAC Name | 2-(3-benzoylphenyl)propanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C16H14O3/c1-11(16(18)19)13-8-5-9-14(10-13)15(17)12-6-3-2-4-7-12/h2-11H,1H3,(H,18,19) |
| InChI Key | DKYWVDODHFEZIM-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00007438 |
| Molecular Formula | C16H14O3 |
| Molecular Weight | 254.2806 |
| NSC Number | 758144 |
| SMILES | O=C(O)C(c1cccc(c1)C(=O)c2ccccc2)C |
| Synonyms | 19,583 RP,
2-(3-Benzoylphenyl)propionic Acid,
Alrheumat,
Alrheumum,
Benzoylhydratropic Acid,
Ketoprofen,
Orudis,
Profenid,
RP 19583,
RP, 19,583,
RP-19583,
RP19583,
ketoprofen,
22071-15-4,
2-(3-Benzoylphenyl)propanoic acid,
Orudis,
2-(3-Benzoylphenyl)propionic acid,
Ketoprofene,
m-Benzoylhydratropic acid,
Profenid,
Actron,
Oruvail,
3-Benzoylhydratropic acid,
Alrheumat,
Alrheumun,
Capisten,
Epatec,
Aneol,
Orudis (TN),
Orudis KT,
Ketoprofeno,
Ketoprophene,
Kefenid,
Ketopron,
Menamin,
Meprofen,
Orugesic,
Oscorel,
Fastum,
Lertus,
Toprec,
Toprek,
Dexal,
RP-19583,
racemic-Ketoprofen,
Iso-K,
2-[3-(phenylcarbonyl)phenyl]propanoic acid,
RP 19583,
2-(m-Benzoylphenyl)propionic acid,
Ketoprofene [INN-French],
Ketoprofenum [INN-Latin],
Racemic ketoprofen,
Ketoprofeno [INN-Spanish],
3-BENZOYL-ALPHA-METHYLBENZENEACETIC ACID,
Ketoprofen (+-),
RU 4733,
Ketoprofen (Actron),
CHEBI:6128,
(+-)-m-Benzoylhydratropic acid,
Benzeneacetic acid, 3-benzoyl-alpha-methyl-,
2-[3-Benzoylphenyl]propionic acid,
Benzeneacetic acid, 3-benzoyl-.alpha.-methyl-,
CHEMBL571,
Propionic acid, 2-(3-benzoylphenyl)-,
19583 RP,
L'Acide (benzoyl-3-phenyl)-2-propionique,
MLS000079024,
CCRIS 4508,
(+-)-3-Benzoyl-alpha-methylbenzeneacetic acid,
DKYWVDODHFEZIM-UHFFFAOYSA-N,
Acide (benzoyl-3-phenyl)-2-propionique [French],
EINECS 244-759-8,
MFCD00055790,
(R)-2-(3-benzoylphenyl)propanoic acid,
Hydratropic acid, m-benzoyl-, (+-)-,
Alrheumum,
SMR000040181,
DSSTox_CID_771,
DSSTox_RID_75783,
DSSTox_GSID_20771,
22161-86-0,
Benzeneacetic acid, 3-benzoyl-alpha-methyl-, (+-)-,
Benzoylhydratropic Acid,
Ketoprofenum,
SR-01000075949,
Ketoflam,
(+) ketoprofen,
Ketoprofen [USAN:INN:BAN:JAN],
Ketoprofen(Actron),
NCGC00016757-01,
Ketoprofen ,(S),
(2R)-2-(3-benzoylphenyl)propanoic acid,
Prestwick_617,
2-[3-(benzoyl)phenyl]propanoic acid,
CAS-22071-15-4,
Acide (benzoyl-3-phenyl)-2-propionique,
Spectrum_001309,
Opera_ID_509,
19,583 RP,
AC1L1GST,
AC1Q1LGA,
Prestwick0_000219,
Prestwick1_000219,
Prestwick2_000219,
Prestwick3_000219,
Spectrum2_000956,
Spectrum3_001479,
Spectrum4_000028,
Spectrum5_001254,
m-benzoyl-hydratropic acid,
Epitope ID:131783,
K 1751,
SCHEMBL2896,
Lopac0_000686,
Oprea1_117113,
BSPBio_000237,
BSPBio_003037,
KBioGR_000435,
KBioSS_001789,
MLS000028446,
MLS001201752,
MLS001306444,
MLS002548889,
MLS006011967,
BIDD:GT0443,
DivK1c_000598,
SPECTRUM1501215,
SPBio_000952,
SPBio_002158,
BPBio1_000261,
GTPL4795,
Ketoprofen (JP17/USP/INN),
Ketoprofen, >=98% (TLC),
DTXSID6020771,
CTK8F2159,
DKYWVDODHFEZIM-UHFFFAOYSA-,
HMS501N20,
KBio1_000598,
KBio2_001789,
KBio2_004357,
KBio2_006925,
KBio3_002537,
KS-00000GGJ,
(+-)-m-Benzoyl-hydratropic acid,
(+/-)-m-Benzoylhydratropic acid,
NINDS_000598,
HMS1568L19,
HMS1921B12,
HMS2089B16,
HMS2092L19,
HMS2095L19,
HMS2234H16,
HMS3259I05,
HMS3262I13,
HMS3372M08,
HMS3373G09,
HMS3649N10,
HMS3655C15,
HMS3712L19,
Pharmakon1600-01501215,
BCP23428,
HY-B0227,
2-(3'-benzoylphenyl)propionic acid,
2-(3-benzoylphenyl) propionic acid,
2-(3-benzoylphenyl)-propionic acid,
alpha(3-benzoylphenyl)propionic acid,
Tox21_110594,
Tox21_200847,
Tox21_500686,
(.+/-.)-m-Benzoylhydratropic acid,
2-(3-benzoylphenyl) propionoic acid,
alpha-(m-benzoylphenyl)propionic acid,
BDBM50022271,
CCG-39685,
NSC758144,
s1645,
SBB063946,
STL450995,
2-(3-Benzoylphenyl)propanoic acid #,
alpha-(3-benzoylphenyl)propionic acid,
AKOS007930512,
alpha-(m-benzoylphenyl) propionic acid,
Tox21_110594_1,
AC-1486,
BCP9000810,
CS-2175,
DB01009,
Ketoprofen [USAN:USP:INN:BAN:JAN],
KS-5031,
LP00686,
LS-7470,
MCULE-9740144074,
NC00459,
NSC-758144,
IDI1_000598,
TRA-0188004,
(rs)-2-(3-benzoylphenyl)propanoic acid,
Benzeneacetic acid, 3-benzoyl-?-methyl-,
NCGC00015578-02,
NCGC00015578-03,
NCGC00015578-04,
NCGC00015578-05,
NCGC00015578-07,
NCGC00015578-08,
NCGC00015578-10,
NCGC00015578-12,
NCGC00094043-01,
NCGC00094043-02,
NCGC00094043-03,
NCGC00094043-04,
NCGC00258401-01,
NCGC00261371-01,
AK-47496,
AN-14915,
BC201672,
BR-47496,
CPD000040181,
LS-28621,
Orudis;Oruvail;Ketoflam;Orudis KT;Actron,
SAM002264620,
SC-17621,
3-Benzoyl-.alpha.-methylbenzeneacetic acid,
BCP0726000302,
SBI-0050664.P003,
(+/-)-2-(3-Benzoylphenyl)propionic acid,
AB2000190,
L''Acide (benzoyl-3-phenyl)-2-propionique,
ST2409293,
UNM-0000306100,
AB00052249,
AM20060549,
EU-0100686,
FT-0082352,
FT-0602834,
K0038,
Ketoprofen, meets USP testing specifications,
Orudis, Profenid, Dexal, Keduril, Ketofen,,
R.P. 19583,
SW196784-3,
R.P. 19,583,
BIM-0050664.0001,
C01716,
D00132,
Ketoprofen, VETRANAL(TM), analytical standard,
M-7468,
AB00052249-17,
AB00052249-19,
AB00052249-20,
AB00052249_21,
AB00052249_22,
071K154,
A815896,
I01-3439,
Q-201268,
SR-01000075949-1,
SR-01000075949-6,
SR-01000075949-9,
(.+/-.)-3-Benzoyl-.alpha.-methylbenzeneacetic acid,
Benzeneacetic acid, 3-benzoyl-alpha-methyl-, (+/-),
BRD-A97739905-001-05-9,
BRD-A97739905-001-15-8,
SR-01000075949-18,
F2173-0960,
Z1695709452,
Ketoprofen, British Pharmacopoeia (BP) Reference Standard,
Ketoprofen, European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard,
Ketoprofen, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
Ketoprofen, Pharmaceutical Secondary Standard; Certified Reference Material,
InChI=1/C16H14O3/c1-11(16(18)19)13-8-5-9-14(10-13)15(17)12-6-3-2-4-7-12/h2-11H,1H3,(H,18,19),
(S)-Ketoprofen,
ketoprophen,
(R)-Ketoprofen,
Ketospray (TN),
Ketoprofene (TN),
Ketoflam (TN),
Ketoprofenas (TN),
Ketoprofenum (TN),
Arthril (TN),
Ketomex (TN),
Ketonal (TN),
Ketorin (TN),
Lasonil (TN),
Oruvail (TN),
Bi-Profnid (TN),
Fastum Gel (TN),
Fastum (TN),
AC-DL-PHG-OH,
Keto (TN),
Oki (TN),
Zon (TN),
D0W9WF,
UNII-90Y4QC304K,
Ketoprofen (JP15/USP/INN),
C16H14O3,
CID3825,
90Y4QC304K,
RP19583,
(S)-2-(3-benzoylphenyl)propanoic acid,
ACN-001483,
CS-M-57812,
RP, 19,583,
(2S)-2-(3-benzoylphenyl)propanoic acid,
Ketoprofen (<lt/> 100 microg/ml) in methanol,
D007660,
Orudis, Oruvail, Ketoflam, Orudis KT, Ketoprofen,
22161-81-5,
Ketoprofen, 98%, a COX1/2 inhibitor - 100G 100g,
15962-46-6,
56105-81-8,
57-68-1,
|
| Complexity | 331 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 254.094g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 254.285g/mol |
| Monoisotopic Mass | 254.094g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 54.4A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.1 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H301-H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P301+P310-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

