
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 57-03-4 |
| Catalog Number | AG0034YX(AGN-PC-0SMV1M) |
| Chemical Name | Glycerophosphoric acid |
| IUPAC Name | 2,3-dihydroxypropyl dihydrogen phosphate |
| InChI | InChI=1S/C3H9O6P/c4-1-3(5)2-9-10(6,7)8/h3-5H,1-2H2,(H2,6,7,8) |
| InChI Key | AWUCVROLDVIAJX-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00152510 |
| Molecular Formula | C3H9O6P |
| Molecular Weight | 172.0737 |
| NSC Number | 9231 |
| SMILES | OCC(COP(O)(O)=O)O |
| Synonyms | 1-phosphoglycerol,
alpha-glycerophosphate,
alpha-glycerophosphoric acid,
alpha-glycerophosphoric acid, (DL)-isomer,
alpha-glycerophosphoric acid, (R)-isomer,
alpha-glycerophosphoric acid, (S)-isomer,
alpha-glycerophosphoric acid, 1,2,3-propanetriol-1-(18)O,3-(dihydrogen phosphate)-labeled,
alpha-glycerophosphoric acid, 1,2,3-propanetriol-2-(18)O,3-(dihydrogen phosphate)-labeled,
alpha-glycerophosphoric acid, calcium salt,
alpha-glycerophosphoric acid, disodium salt,
alpha-glycerophosphoric acid, disodium salt (+-)-isomer,
alpha-glycerophosphoric acid, disodium salt hexahydrate(+-)-isomer,
alpha-glycerophosphoric acid, Fe salt,
alpha-glycerophosphoric acid, Fe(+3) salt (3:2),
alpha-glycerophosphoric acid, monocalcium salt,
alpha-glycerophosphoric acid, monocalcium salt (S)-isomer,
alpha-glycerophosphoric acid, monomagnesium salt,
alpha-glycerophosphoric acid, sodium salt,
disodium glycerophosphate,
glycerol 1-phosphate,
glycerol 3-phosphate,
sodium glycerophosphate,
Glycerophosphoric acid,
3-Glycerophosphate,
57-03-4,
1-Glycerophosphate,
Glycerol 1-phosphate,
1-Glycerophosphoric acid,
alpha-Phosphoglycerol,
alpha-glycerophosphoric acid,
Glycerol alpha-phosphate,
DL-Glycerol 1-phosphate,
glycerol-3-phosphate,
Glycerol 3-phosphate,
1-phosphoglycerol,
DL-Glycerol 3-phosphate,
GLYCEROPHOSPHATE,
1,2,3-Propanetriol, 1-(dihydrogen phosphate),
2,3-dihydroxypropyl dihydrogen phosphate,
2,3-Hydroxy-1-propyl dihydrogen phosphate,
CHEBI:14336,
DL-Glyceryl 1-phosphate,
rac-Glycerol 1-phosphate,
D,L-alpha-glycerol-phosphate,
C3H9O6P,
NSC9231,
alpha-glycerophosphate,
1-[3-sn-Phosphatidyl]-rac-glycerol,
(2,3-dihydroxypropoxy)phosphonic acid,
Glycerol, 1-(dihydrogen phosphate) (8CI),
W-110450,
sn-Gro-1-P,
1509-81-5,
Glycerophosphoric acid I,
27082-31-1,
39951-36-5,
Glycerophosphoric Acid, Alpha-,
NSC 9231,
EINECS 200-307-1,
Glycerophasphoric acid,
.alpha.-Phosphoglycerol,
glycerol-alpha-phosphate,
Glycerol phosphoric acid,
.alpha.-Glycerophosphate,
poly(glycerol phosphate)s,
bmse000193,
Epitope ID:130695,
Glycerol .alpha.-phosphate,
SCHEMBL7340,
.alpha.-Glycerophosphoric acid,
Glycerophosphoric acid, Racemic,
AC1L19Y8,
CHEMBL358320,
GTPL4740,
DTXSID6023105,
CHEBI:15943,
AWUCVROLDVIAJX-UHFFFAOYSA-N,
glycerol 1-(dihydrogen phosphate),
Glycerol, 1-(dihydrogen phosphate),
KS-000000BX,
NSC-9231,
FCH829469,
KM0063,
MFCD00152510,
poly(glycerol phosphate) macromolecule,
2,3-hydroxypropyl dihydrogen phosphate,
AKOS006242578,
ACM27082311,
AN-19726,
AN-22988,
LS-194611,
LS-194784,
1,3-Propanetriol, 1-(dihydrogen phosphate),
FT-0626751,
W0038,
C03189,
(+-)-1,2,3-Propanetriol 1-dihydrogen phosphate,
057G034,
alpha-Glycerophosphoric acid, 35% aqueous solution,
Glycerophosphoric acid, aqueous solution 35% w/w,
SR-01000945006,
SR-01000945006-1,
A4A70DCA-5E3D-42CA-A01B-1D33D3F925CB,
rac-Glycerol 1-phosphate sodium salt hydrate, >=95.0% (TLC),
alpha-[(2,3-dihydroxypropoxy)(hydroxy)phosphoryl]-omega-hydroxypoly[oxy(2-hydroxypropane-1,3-diyl)oxy(hydroxyphosphoryl)],
1-Glicerofosfato,
a-Glycerophosphate,
Glyceryl phosphate,
Poly(grop),
Phosphatidyl glycerol,
(Glycerophosphate)n,
|A-glycerophosphate,
Glycerophosphoricacid,
Polyglycerolphosphate,
fosfato de glicerilo,
|A-glycerolphosphate,
Glycerin, phosphated,
glycerol-1-phosphate,
(Glycerophosphate)n+1,
1,2,3-Propanetriol,
Disodium glycerophosphate,
UNII-9NTI6P3O4X,
Poly(glycerol phosphate),
sn-Glycerol 3-phosphate,
C3H9O6O.xNa,
C3H9O6P.xNa,
DL-alpha-Glycerophosphate,
Sodium 3-phosphoglycerate,
1-(dihydrogen phosphate),
Glycerol dihydrogen phosphate,
Calcium 1-glycerophosphate,
SODIUM GLYCEROPHOSPHATE,
D0S3IX,
DL-alpha-Glycerol phosphate,
DL-alpha-Glyceryl phosphate,
9NTI6P3O4X,
alpha-Natrium glycerophosphat,
Sodium alpha glycerophosphate,
UNII-MG976Z29OM,
UNII-Q014U50XQH,
C3H8O3.xH3O4P,
1,2,3-Propanetriol, phosphate,
C3-H9-O6-P.x-Na,
Disodium alpha-glycerophosphate,
C3-H9-O6-P.Ca,
CID754,
DL-alpha-Glycerophosphoric acid,
Dihydrogen alpha-glycerophosphate,
Glicerol, 1-(dihidrogenofosfato),
C3-H9-O6-P,
C5H11O6P.C3H7O6P.2Ca,
Glycerol mono(dihydrogen phosphate),
C3-H8-O3.x-H3-O4-P,
Calcium 2,3-hydroxypropyl phosphate,
EINECS 204-813-3,
EINECS 234-921-6,
EINECS 241-577-0,
EINECS 248-215-0,
1,3-DIHYDROXYACETONEPHOSPHATE,
alpha-glycerophosphoric acid, Fe salt,
alpha-Natrium glycerophosphat [German],
2,3-hydroxy-1-propyldihydrogenphosphat,
(3-Bromo-2-Oxo-Propoxy)phosphonic Acid,
alpha-glycerophosphoric acid, (R)-isomer,
alpha-glycerophosphoric acid, (S)-isomer,
alpha-glycerophosphoric acid, sodium salt,
alpha-glycerophosphoric acid, calcium salt,
Glycerol 1-(dihydrogen phosphate) (8CI),
1,3-Hydroxy-2-propyl dihydrogen phosphate,
alpha-glycerophosphoric acid, (DL)-isomer,
alpha-glycerophosphoric acid, disodium salt,
1,2,3-Propanotriol, 1-(dihidrogenofosfato),
1,2,3-Propanetriol 1-(dihydrogen phosphate),
alpha-glycerophosphoric acid, monocalcium salt,
alpha-glycerophosphoric acid, monomagnesium salt,
Glycerol, 1-(dihydrogen phosphate), sodium salt,
alpha-glycerophosphoric acid, Fe(+3) salt (3:2),
C029620,
2,3-Dihydroxypropyl (dihydrogen phosphate), sodium salt,
alpha-glycerophosphoric acid, disodium salt (+-)-isomer,
1,2,3-Propanetriol, 1-(dihydrogen phosphate), calcium salt (1:1),
1,2,3-Propanetriol, 1-(dihydrogen phosphate), sodium salt,
alpha-glycerophosphoric acid, monocalcium salt (S)-isomer,
126-95-4,
alpha-glycerophosphoric acid, disodium salt hexahydrate(+-)-isomer,
12040-65-2,
1555-56-2,
17603-42-8,
PG,
alpha-glycerophosphoric acid, 1,2,3-propanetriol-1-(18)O,3-(dihydrogen phosphate)-labeled,
alpha-glycerophosphoric acid, 1,2,3-propanetriol-2-(18)O,3-(dihydrogen phosphate)-labeled,
13P,
28917-82-0,
52007-79-1,
BBR,
|
| Complexity | 129 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 172.014g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 172.073g/mol |
| Monoisotopic Mass | 172.014g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 107A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -2.9 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | |
| Precautionary statements | |
| Signal Words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

