
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 68-39-3 |
| Catalog Number | AG0034SS(AGN-PC-0BRJW7) |
| Chemical Name | DL-Cycloserine |
| EC Number | 200-687-9 |
| IUPAC Name | 4-amino-1,2-oxazolidin-3-one |
| InChI | InChI=1S/C3H6N2O2/c4-2-1-7-5-3(2)6/h2H,1,4H2,(H,5,6) |
| InChI Key | DYDCUQKUCUHJBH-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00064323 |
| Molecular Formula | C3H6N2O2 |
| Molecular Weight | 102.0919 |
| SMILES | NC1CONC1=O |
| Synonyms | DL-Cycloserine,
4-Aminoisoxazolidin-3-one,
68-39-3,
4-amino-1,2-oxazolidin-3-one,
4-Amino-3-isoxazolidinone,
(+-)-4-Amino-3-isoxazolidinone,
(+-)-Oxamicina [Italian],
Novoserin,
Tebemicina,
3-Isoxazolidinone, 4-amino-,
DL-4-Aminoisoxazolidin-3-one,
4-Amino-3-isoxazolidone,
EINECS 200-687-9,
(+-)-4-Amino-3-isossazolidone [Italian],
AI3-61058,
DL-4-Amino-3-isoxazolidinone,
CHEBI:23503,
3-ISOXAZOLIDINONE, 4-AMINO-, (+-)-,
MFCD00064323,
NSC154851,
3-Isoxazolidinone,4-amino-, (4R)-,
3-Isoxazolidinone, d-,
4-amino-4,5-dihydro-1,2-oxazol-3-ol,
3-Isoxazolidinone, (R)-,
3-Isoxazolidinone, (+)-,
Closerin,
WLN: T5OMVJ DZ -D,
D -4-Amino-3-isoxazolidinone,
Cycloserine, D-,
.alpha.-Cycloserine,
L-Oxamicina [Italian],
(+-)-Oxamicina,
(S)-(-)-Cycloserine,
4-Amino-isoxazolidin-3-one,
Levcycloserine [USAN:INN],
Levcycloserinum [INN-Latin],
Levcicloserina [INN-Spanish],
D-Cycloserine synth. BP 88,
Farmiserine,
EINECS 206-427-0,
3-Isoxazolidinone, 4-amino-, (S)-,
(+-)-4-Amino-3-isossazolidone,
BRN 0080799,
AK-87855,
(-)-4-Amino-3-isossazolidone [Italian],
3-ISOXAZOLIDINONE, 4-AMINO-, (L)-,
ACMC-209tyq,
ACMC-20a5jd,
DL-Cycloserine crystalline,
4-Amino-isoxazolidin-3-on,
AC1Q6H1A,
DL-Cycloserine, crystalline,
d-cycloserine-(powder form),
3-Isoxazolidinone,4-amino-,
CHEMBL8151,
Lopac0_000267,
SCHEMBL34323,
4-amino-2-isoxazoline-3-ol,
KSC627S7F,
4-Amino-3-isoxazolidinone #,
AC1L195J,
L -4-Amino-3-Isoxazolidinone,
4-MINOISOXAZOLIDIN-3-NE,
CTK5C7972,
DYDCUQKUCUHJBH-UHFFFAOYSA-N,
HMS3260F16,
HMS3370D10,
HMS3374E09,
HMS3393C15,
Pharmakon1600-01506178,
ACT10891,
KS-000002DL,
NSC76029,
Tox21_500267,
ANW-43104,
BBL016489,
NSC-76029,
NSC760409,
STK177281,
STL454326,
AKOS005410669,
CCG-204362,
CS-W008440,
LP00267,
MCULE-3159218372,
NSC-154851,
NSC-760409,
SB23044,
TRA0065240,
TRA0073677,
VZ28241,
NCGC00015213-04,
NCGC00015213-05,
NCGC00015213-06,
NCGC00015213-07,
NCGC00015213-08,
NCGC00093725-01,
NCGC00093725-02,
NCGC00093725-03,
NCGC00093725-04,
NCGC00260952-01,
AK-26256,
AK-87856,
BP-20174,
DS-18396,
LS-86756,
LS-86758,
SC-11124,
SC-11125,
SY005636,
AB0007231,
RT-000070,
RT-000075,
ST2418116,
TR-031918,
AM20100628,
EU-0100267,
FT-0631297,
Z5032,
MFCD00005353 (95%),
C 7005,
C06682,
M-8393,
064C323,
SR-01000075776,
I04-0076,
SR-01000075776-1,
W-104673,
D-cycloserine,
L-Cycloserine,
cycloserine,
Levcycloserine,
orientomycin,
Cycloserin,
Farmiserina,
Cyclorin,
Miroseryn,
Oxamycin,
Seromycin,
Tisomycin,
Wasserina,
cyclosporine,
D-Oxamycin,
Cicloserina,
Cyclomycin,
Micoserina,
Miroserina,
Oxamicina,
Oxymycin,
Closina,
dl-cycloserin,
D-Oxamicina,
alpha-Cycloserine,
Cyclo-D-serine,
Cyclo-L-serine,
(+)-Cycloserine,
Cyclosporine (Neoral),
D-Cycloserine, synthetic,
D-CS,
C3H6N2O2,
rac Cycloserine-15N,d3,
D-4-amino-3-isoxazolidinone,
D-4-amino-3-isoxazolidone,
68-41-7,
PA-94,
L-4-Amino-3-isoxazolidinone,
L-4-Aminoisoxazolidin-3-one,
CID401,
(S)-4-Amino-3-isoxazolidinone,
C3-H6-N2-O2,
AR-1G0798,
3-Isoxazolidinone, 4-amino- (9CI),
CB11261,
339-72-0,
79217-60-0,
1219176-26-7,
6942-58-1,
|
| Complexity | 92.9 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 102.043g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 7 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 102.093g/mol |
| Monoisotopic Mass | 102.043g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 64.4A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -1.5 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335 |
| Packing Group | |
| Precautionary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Signal Words | warning |
| UN Code |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

