
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 98-89-5 |
| Catalog Number | AG0034NI(AGN-PC-0060ZI) |
| Chemical Name | Cyclohexanecarboxylic Acid |
| FEMA Number | 3531 |
| IUPAC Name | cyclohexanecarboxylic acid |
| InChI | InChI=1S/C7H12O2/c8-7(9)6-4-2-1-3-5-6/h6H,1-5H2,(H,8,9) |
| InChI Key | NZNMSOFKMUBTKW-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00001461 |
| Molecular Formula | C7H12O2 |
| Molecular Weight | 128.1690 |
| NSC Number | 452 |
| SMILES | O=C(O)C1CCCCC1 |
| UNII | H9VKD9VL18 |
| Synonyms | cyclohexanecarboxylic acid,
cyclohexanecarboxylic acid, calcium salt,
cyclohexanecarboxylic acid, cobalt salt,
cyclohexanecarboxylic acid, lead salt,
cyclohexanecarboxylic acid, potassium salt,
cyclohexanecarboxylic acid, sodium salt,
cyclohexanecarboxylic acid, sodium salt, 11C-labeled,
CYCLOHEXANECARBOXYLIC ACID,
98-89-5,
Hexahydrobenzoic acid,
Carboxycyclohexane,
Cyclohexanoic acid,
Cyclohexylcarboxylic acid,
Cyclohexylmethanoic acid,
Cyclohexylformic acid,
Benzoic acid, hexahydro-,
Cyclohexancarbonsaeure,
Cyclohexane-1-carboxylate,
Cyclohexanecarboxylicacid,
CYCLOHEXANE CARBOXYLIC ACID,
Cyclohexane-carboxylic acid,
UNII-H9VKD9VL18,
FEMA No. 3531,
NSC 452,
cyclohexyl carboxylic acid,
EINECS 202-711-3,
EPA Pesticide Chemical Code 112603,
1-cyclohexanecarboxylic acid,
BRN 0970529,
H9VKD9VL18,
AI3-01854,
Cyclohexanecarboxylic acid, 98%,
NZNMSOFKMUBTKW-UHFFFAOYSA-N,
MFCD00001461,
Cyclohexanecarboxylic acid, lead salt,
Cyclohexanecarboxylic acid, lead salt (1:?),
50825-29-1,
naphthenoic acid,
EINECS 256-790-4,
hexahydro-benzoic acid,
PubChem10570,
ACMC-1BSLF,
AC1L1OPG,
cyclohexane caboxylic acid,
cyclo-hexanecarboxylic acid,
cycloh exanecarboxylic acid,
cyclohexancarbonsäure,
bmse000546,
bmse000603,
4-Cyclohexylcarboxylic acid,
EC 202-711-3,
4-cyclohexanecarboxylic acid,
AC1Q74FP,
SCHEMBL6501,
1-cyclohexyl-carboxylic acid,
SAMPL4, O6,
cyclohexane-1-carboxylic acid,
cyclohexane-4-carboxylic acid,
4-09-00-00016 (Beilstein Handbook Reference),
NSC452,
DTXSID8059180,
CHEBI:36096,
FEMA 3531,
NZNMSOFKMUBTKW-UHFFFAOYSA-,
NSC-452,
7549-42-0 (calcium salt),
BDBM197305,
CS-D1501,
KS-000000WB,
STR02844,
ANGC-98-89-5,
ANW-75550,
SBB008550,
STL168520,
ZINC12358763,
AKOS000119768,
FR-2249,
LS-2644,
MCULE-2193918964,
RP19802,
Cyclohexanecarboxylic acid, >=98%, FG,
AJ-61325,
AK-73017,
AN-24498,
BR-73017,
SC-22688,
AB1002273,
DB-016117,
ST2412757,
TC-164295,
TR-032704,
AM20070525,
FT-0624186,
ST50213876,
Cyclohexanecarboxylic acid, analytical standard,
C09822,
M-6045,
45997-EP2269988A2,
45997-EP2270008A1,
45997-EP2275401A1,
45997-EP2275413A1,
45997-EP2277898A2,
45997-EP2287156A1,
45997-EP2289887A2,
45997-EP2289888A2,
45997-EP2292596A2,
45997-EP2292597A1,
45997-EP2292617A1,
45997-EP2301940A1,
45997-EP2305250A1,
45997-EP2311807A1,
Cyclohexanecarboxylic acid, purum, >=97.0% (GC),
I04-1050,
J-520156,
I14-20913,
F2191-0111,
Z966690612,
Cyclohexanecarboxylic acid, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
InChI=1/C7H12O2/c8-7(9)6-4-2-1-3-5-6/h6H,1-5H2,(H,8,9),
Naphthenic acid,
Lead naphthenate,
benzoic acid,
cyclohexancarboxylsyre-,
Cyclohexanecarboxylic-acid-,
C7H12O2.xPb,
C7-H12-O2.x-Pb,
C7H12O2,
CID7413,
c0470,
C7-H12-O2,
ACN-057439,
Cyclohexanecarboxylic acid, 98% - 100G 100g,
26764-36-3,
3,4-dichloro-N-methyl-N-[(1R,2R)-2-pyrrolidin-1-ylcyclohexyl]benzamide,
65-85-0,
|
| Complexity | 104 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 128.084g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 128.171g/mol |
| Monoisotopic Mass | 128.084g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 37.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.9 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Packing Group | |
| Precautionary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Signal Words | warning |
| UN Code |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

