
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 5536-17-4 |
| Catalog Number | AG0034FO(AGN-PC-0SIZKY) |
| Chemical Name | Adenine 9-beta-D-arabinofuranoside |
| EC Number | 226-893-9 |
| IUPAC Name | (2R,3S,4S,5R)-2-(6-aminopurin-9-yl)-5-(hydroxymethyl)oxolane-3,4-diol |
| InChI | InChI=1S/C10H13N5O4/c11-8-5-9(13-2-12-8)15(3-14-5)10-7(18)6(17)4(1-16)19-10/h2-4,6-7,10,16-18H,1H2,(H2,11,12,13)/t4-,6-,7+,10-/m1/s1 |
| InChI Key | OIRDTQYFTABQOQ-UHTZMRCNSA-N |
| MDL Number | MFCD00005752 |
| Molecular Formula | C10H13N5O4 |
| Molecular Weight | 267.2413 |
| NSC Number | 757383 |
| SMILES | O[C@@H]1[C@H](N2C=3C(N=C2)=C(N)N=CN3)O[C@H](CO)[C@H]1O |
| UNII | 3XQD2MEW34 |
| Synonyms | 9 beta Arabinofuranosyladenine,
9 beta D Arabinofuranosyladenine,
9-beta-Arabinofuranosyladenine,
9-beta-D-Arabinofuranosyladenine,
Adenine Arabinoside,
alpha Ara A,
alpha D Arabinofuranosyladenine,
alpha-Ara A,
alpha-D-Arabinofuranosyladenine,
Ara A,
Ara-A,
Arabinofuranosyladenine,
Arabinoside, Adenine,
Arabinosyladenine,
beta Ara A,
beta-Ara A,
Vidarabine,
Vira A,
Vira-A,
ViraA,
Vidarabine,
Adenine arabinoside,
Arabinosyladenine,
5536-17-4,
Vira-A,
Spongoadenosine,
Ara-A,
Araadenosine,
Vidarabin,
9-beta-D-Arabinofuranosyladenine,
Arabinosyl adenine,
Arabinoside adenine,
Arasena-A,
Vidarabine anhydrous,
Vira ATM,
Vidarabina [DCIT],
(2R,3S,4S,5R)-2-(6-Amino-9H-purin-9-yl)-5-(hydroxymethyl)tetrahydrofuran-3,4-diol,
9-BETA-D-ARABINOFURANOSYL-ADENINE,
9beta-D-Arabinofuranosyladenine,
9-beta-Arabinoadenosine,
beta-D-Arabinosyladenine,
Adenine-beta-D-arabinofuranoside,
araA,
Vidarabinum [INN-Latin],
UNII-3XQD2MEW34,
9-Arabinosyladenine,
Adenine, 9-beta-D-arabinofuranosyl-,
beta-D-Arabinofuranosyladenine,
CCRIS 3383,
Adenine beta-D-arabinofuranoside,
Vidarabine (Vira-A),
HSDB 6514,
9-beta-D-arabinofuranosyl-9H-purin-6-amine,
Adenine-9-beta-D-arabinofuranoside,
Adenine, 9beta-D-arabinofuranosyl-,
Adenine 9-beta;-D-arabinofuranoside,
EINECS 226-893-9,
9H-Purin-6-amine, 9-beta-D-arabinofuranosyl-,
NSC 247519,
NSC-404241,
2-(6-Amino-purin-9-yl)-5-hydroxymethyl-tetrahydro-furan-3,4-diol,
BRN 0624881,
3XQD2MEW34,
CHEMBL1090,
6-Amino-9-beta-D-arabinofuranosylpurine,
AI3-52821,
9H-Purin-6-amine, 9beta-D-arabinofuranosyl-,
CHEBI:45327,
9H-Purin-6-amine, 9-.beta.-D-arabinofuranosyl-,
(2R,3S,4S,5R)-2-(6-amino-9H-purin-9-yl)-5-(hydroxymethyl)oxolane-3,4-diol,
CI-673,
6-Amino-9-b-D-arabinofuranosylpurine,
Arabinofuranosyladenine,
Vidarabinum,
Vidarabina,
(2R,3S,4S,5R)-2-(6-Aminopurin-9-yl)-5-(hydroxymethyl)oxolane-3,4-diol,
alpha-Ara A,
beta-Ara A,
RAB,
Ara A,
alpha-D-Arabinofuranosyladenine,
Armes,
Vira A,
SMR000471872,
Vidarabine (JAN),
Vidarabine [INN],
Armes (TN),
CI 673,
9-beta-Arabinofuranosyladenine,
9-(beta-D-Arabinofuranosyl)adenine,
MFCD00065471,
AK-54743,
Vidarabine(Vira-A),
Vidarabine (anhydrous),
Spectrum_001894,
AC1L2IWM,
Spectrum2_001336,
Spectrum3_000580,
Spectrum4_000782,
Spectrum5_001429,
BSPBio_002000,
KBioGR_001224,
KBioSS_002424,
KSC914S8H,
MLS001066352,
MLS001333133,
MLS001333134,
DivK1c_000191,
SCHEMBL110914,
SPECTRUM1500609,
SPBio_001491,
GTPL4806,
9-ss -D-Arabinofuranosyladenine,
CTK8B4983,
HMS500J13,
KBio1_000191,
KBio2_002418,
KBio2_004986,
KBio2_007554,
KBio3_001500,
9-beta-D-arabinofuranosyl adenine,
NINDS_000191,
OIRDTQYFTABQOQ-UHTZMRCNSA-N,
Adenine 9-ss -D-arabinofuranoside,
HMS1921K05,
HMS2090F06,
HMS2092C16,
HMS2230N24,
HMS3259I08,
HMS3714I18,
Pharmakon1600-01500609,
ZINC970363,
BCP27778,
HY-B0277,
ANW-46947,
BDBM50144936,
CCG-39634,
HG1001,
NSC757383,
PDSP1_001036,
PDSP2_001020,
s1784,
AKOS015919711,
CS-2267,
DB00194,
DS-1755,
NC00547,
NSC-757383,
RTR-019519,
IDI1_000191,
SMP1_000312,
9-(beta-D-arabinofuranosyl)-9H-adenine,
9--D-arabinofuranosyl-9H-purin-6-amine,
9H-adenin-9-yl beta-D-arabinofuranoside,
NCGC00023673-08,
NCGC00178869-01,
AJ-24609,
BR-54743,
CJ-04655,
CPD000471872,
LS-15059,
SAM002564191,
SC-17048,
ZB015567,
6-amino-9-(beta-D-arabinofuranosyl)purine,
SBI-0051555.P002,
AB2000291,
AX8042581,
ST2412176,
Adenine 9-beta-D-arabinofuranoside, >=99%,
SW199234-2,
D06298,
S-5624,
9-.beta.-D-Arabinofuranosyl-9H-purine-6-amine,
9H-Purin-6-amine, 9- beta-D-arabinofuranosyl-,
AB00430250-08,
AB00430250-09,
AB00430250_11,
AB00430250_12,
536V174,
SR-01000765435,
SR-05000001737,
9-beta-D-Arabinofuranosyl-9H-purin-6-amine (9CI),
SR-01000765435-2,
SR-05000001737-1,
Vidarabine, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
(2R,3S,4S,5R)-2-(6-aminopurin-9-yl)-5-(hydroxymethyl)tetrahydrofuran-3,4-diol,
adenosine,
Polyadenosine,
Xylosyladenine,
Nucleocardyl,
Adenocard,
Adenocor,
Adenoscan,
Adenosin,
Adensoine,
Pallacor,
Sandesin,
Boniton,
Myocol,
beta-Adenosine,
Adenine riboside,
Adenine xyloside,
Polyriboadenosine,
(+)-Cyclaradine,
ViraA,
Arabinosyl-ATP,
adenine-D-ribose,
Xylosyl A,
beta-D-Adenosine,
Adenine nucleoside,
Arabinosyl-adenine,
alpha Ara A,
Ara-ATP,
Ade-Rib,
beta Ara A,
Adenosine arabinose,
Adenocard (TN),
Adenoscan (TN),
Ara-A triphosphate,
Adenosin [German],
9-beta-D-Arabinosyladenine,
Ara ATP,
Vira-A, Vidarabine,
Adenocard, Adenosine,
Arabinoside, Adenine,
Adenosine-8-14C,
VIRDARABINE,
Vidarabine triphosphate,
Adenosine (JAN/USP),
Adenosine [USAN:BAN],
D0NI0C,
ADENOSINE, U.S.P.,
USAF CB-10,
Arabinosyladenine triphosphate,
9 beta Arabinofuranosyladenine,
alpha D Arabinofuranosyladenine,
MEDR-640,
Adenine 9-beta-D-arabinofuranoside,
9 beta D Arabinofuranosyladenine,
SUN-Y4001,
ARA-A NSC 247519,
Arabinofuranosyladenine triphosphate,
C10H13N5O4,
CID21704,
NSC247519,
C10-H13-N5-O4,
ACN-057445,
SR 96225,
SR-96225,
9-beta-D-Arabinofuranosyl-9H-purine-6-amine,
A 9251,
D014740,
24356-66-9,
ADN,
|
| Complexity | 335 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 4 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 267.097g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 267.245g/mol |
| Monoisotopic Mass | 267.097g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 140A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -1.1 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | |
| Hazard statements | H361 |
| Packing Group | |
| Precautionary statements | P201-P202-P280-P308+P313-P405-P501a-P281 |
| Signal Words | danger |
| UN Code | \N |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

