
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 60-32-2 |
| Catalog Number | AG0034BM(AGN-PC-00KAF2) |
| Chemical Name | 6-Aminocaproic Acid |
| EC Number | 200-469-3 |
| IUPAC Name | 6-aminohexanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C6H13NO2/c7-5-3-1-2-4-6(8)9/h1-5,7H2,(H,8,9) |
| InChI Key | SLXKOJJOQWFEFD-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00008238 |
| Molecular Formula | C6H13NO2 |
| Molecular Weight | 131.1729 |
| SMILES | NCCCCCC(=O)O |
| UNII | U6F3787206 |
| Synonyms | 6 Aminocaproic Acid,
6 Aminohexanoic Acid,
6-Aminocaproic Acid,
6-Aminohexanoic Acid,
Amicar,
Aminocaproic Acid,
Capralense,
Capramol,
Caproamin,
Caprocid,
Caprolest,
CY 116,
CY-116,
CY116,
Epsamon,
Epsikapron,
epsilon Aminocaproic Acid,
epsilon-Aminocaproic Acid,
Hemocaprol,
Hexalense,
6-aminohexanoic acid,
6-Aminocaproic acid,
aminocaproic acid,
60-32-2,
amicar,
EACA,
Epsikapron,
Capramol,
Caprocid,
Epsamon,
EPSILON-AMINOCAPROIC ACID,
Acepramin,
Caprolisin,
Epsicapron,
Hemocaprol,
Respramin,
Amikar,
Hexanoic acid, 6-amino-,
Epsilcapramin,
Acepramine,
Aminokapron,
Caplamin,
Capracid,
Afibrin,
Atsemin,
Hemopar,
Ipsilon,
Hepin,
Epsilon S,
Aminocaproic,
Capralense,
epsilon-Leucine,
EACS,
epsilcapramine,
epsilon-Norleucine,
6-Amino-n-hexanoic acid,
omega-Aminocaproic acid,
epsilon-Aminohexanoic acid,
6-amino-hexanoic acid,
Capranol,
omega-Aminohexanoic acid,
Eaca kabi,
Acido aminocaproico,
Acidum aminocaproicum,
epsilon-Amino-n-hexanoic acid,
Epsilon-aminocapronzuur,
Epsilon-Aminocapronsaeure,
Acide aminocaproique,
CY 116,
6-aminohexanoate,
Acide aminocaproique [French],
Acidum aminocaproicum [Latin],
CY-116,
e-Aminocaproic acid,
epsilon-aminocaproate,
Amicar (TN),
177 J.D.,
CL 10304,
Acido aminocaproico [DCIT,Spanish],
epsilon-Amino-n-caproic acid,
NSC-26154,
Kyselina omega-aminokapronova [Czech],
ACS,
JD 177,
MFCD00008238,
NSC 26154,
HEXANOIC ACID,6-AMINO,
Aminocaproic Acid In Plastic Container,
6-amino-n-caproic acid,
.epsilon.-Norleucine,
CCRIS 7706,
6-amino caproic acid,
epsilon-Aminocaproic acid (JAN),
H-Acp-OH,
HSDB 3005,
CY116,
UNII-U6F3787206,
EINECS 200-469-3,
.omega.-Aminocaproic acid,
6-amino-n-caproate,
1319-82-0,
.omega.-Aminohexanoic acid,
NSC 400230,
.epsilon.-Aminocaproic acid,
177 J.D,
BRN 0906872,
.epsilon.-Aminohexanoic acid,
AI3-14512,
CHEBI:16586,
SLXKOJJOQWFEFD-UHFFFAOYSA-N,
.epsilon. S,
.epsilon.-Leucine,
NSC26154,
NSC400230,
CAS-60-32-2,
NCGC00015092-02,
Caproamin,
DSSTox_CID_70,
U6F3787206,
WLN: Z5VQ,
epsilon Aminocaproic Acid,
DSSTox_RID_75347,
DSSTox_GSID_20070,
e-amino-n-caproic acid,
6-Aminocaproic acid, 99+%,
Aminocaproate,
Epsicaprom,
epsilon-Ahx,
acide aminocaproque,
Kyselina omega-aminokapronova,
6-Aminohexanoicacid,
SMR000059162,
Acide aminocaproique [INN-French],
Acido aminocaproico [INN-Spanish],
Acidum aminocaproicum [INN-Latin],
SR-01000075688,
Aminocaproic acid (USP),
Aminocaproic acid [USAN:BAN:INN],
Aminocaproic acid [USAN:INN:BAN],
Acikaprin,
amino caproic,
Aminocapronsaure,
e-Aminocaproate,
w-Aminocaproate,
Aminocaproic acid (USP/INN),
e-Norleucine,
e-Aminohexanoate,
w-Aminohexanoate,
6-Aminocaproate,
e-Leucine,
epsilon-S,
1cea,
3kiv,
6-amino-Hexanoate,
6Aminocaproic acid,
omega-Aminocaproate,
Amino Caproic Acid,
trifluoroacctic acid,
H-epsilon-Acp-OH,
omega-Aminohexanoate,
w-Aminocaproic acid,
e-Amino-n-hexanoate,
e-Aminohexanoic acid,
w-Aminohexanoic acid,
6-Amino-n-hexanoate,
epsilon-Aminohexanoate,
Epsillon-Aminocaproate,
H-EAhx-OH,
Aminocaproic acid [USAN:USP:INN:BAN],
Spectrum_000038,
CL-10304,
ACMC-1AXZE,
e-Amino-n-hexanoic acid,
e-Aminocaproic acid USP,
epsilon-Amino-n-hexanoate,
H-6-Ahx-OH,
Prestwick0_000960,
Prestwick1_000960,
Prestwick2_000960,
Prestwick3_000960,
Spectrum2_000131,
Spectrum4_000143,
Spectrum5_000780,
Aminocaproic-acid(Amicar),
Lopac-A-7824,
Epsillon-Aminocaproic acid,
epsilon-amino caproic acid,
bmse000394,
A 7824,
Aminocaproic acid (Amicar),
AC1L19IP,
AC1Q54EY,
6-Aminocaproic acid; EACA,
_6-__-_Aminocaproic acid,
6-ACA,
CHEMBL1046,
Lopac0_000082,
SCHEMBL15293,
BSPBio_000960,
CBDivE_004370,
KBioGR_000586,
KBioSS_000398,
(6-)|A-?Aminocaproic acid,
epsilon-Aminocaproic acid USP,
KSC238G9H,
MLS001335991,
MLS002695931,
BIDD:GT0162,
DivK1c_000551,
NH2-(CH2)5-COOH,
SPECTRUM1500114,
S04-0132,
SPBio_000202,
SPBio_003109,
(6-)epsilon-Aminocaproic acid,
BPBio1_001056,
GTPL6574,
.epsilon.-Amino-n-caproic acid,
DTXSID0020070,
.epsilon.-Amino-n-hexanoic acid,
CHEBI:79212,
CTK1D8393,
HMS501L13,
KBio1_000551,
KBio2_000398,
KBio2_002966,
KBio2_005534,
NINDS_000551,
HMS1570P22,
HMS1920C07,
HMS2091I07,
HMS2097P22,
HMS2231F21,
HMS3260A06,
HMS3373F09,
HMS3655M17,
HMS3714P22,
Pharmakon1600-01500114,
ALBB-022460,
BCP24729,
BCP27495,
EBD17973,
HY-B0236,
KS-00000AE0,
ZINC1529425,
Tox21_110081,
Tox21_500082,
AC-035,
ANW-33472,
BBL007716,
BDBM50357211,
CCG-38935,
LMFA01100035,
NSC212532,
NSC755867,
s1671,
SBB015068,
STK246894,
AKOS000118734,
Tox21_110081_1,
AM82438,
CS-2204,
DB00513,
KS-5276,
LP00082,
LS-7191,
MCULE-3640363033,
NE10566,
NSC-212532,
NSC-400230,
NSC-755867,
RP19960,
RTR-020850,
TRA0081138,
IDI1_000551,
pound 6- pound(c)|A-Aminocaproic acid,
6-Aminocaproic acid, BioUltra, >=99%,
Epsillon-Aminocaproic acid' Epsilcapramin,
NCGC00015092-01,
NCGC00015092-03,
NCGC00015092-04,
NCGC00015092-05,
NCGC00015092-06,
NCGC00015092-07,
NCGC00015092-09,
NCGC00015092-10,
NCGC00093587-01,
NCGC00093587-02,
NCGC00093587-03,
NCGC00093587-04,
NCGC00260767-01,
pound 6- pound(c)|A-?Aminocaproic acid,
6-Aminohexanoic acid, >=98.5% (NT),
AJ-26594,
AK144762,
AMINOCAPROIC ACID (aminocaproic acid).,
AN-16229,
BC204341,
BP-20395,
SC-10067,
ST075413,
SY003109,
008e238,
SBI-0050070.P004,
AB2000208,
TL8003819,
TR-020850,
A0312,
AB00051911,
EU-0100082,
FT-0620933,
ST24045109,
SW197248-3,
MFCD00008238 (98%),
A10065,
A15677,
C02378,
D00160,
AB00051911-08,
AB00051911_09,
AB00051911_10,
101172-EP2302382A2,
101172-EP2302383A2,
319A820,
6-Aminocaproic acid, >=99% (titration), powder,
6-Aminocaproic acid, SAJ special grade, >=99.0%,
SR-01000075688-1,
SR-01000075688-3,
SR-01000075688-6,
F2191-0201,
Amicar;|A-amino caproic acid;|A-Ahx;6-aminohexanoic acid,
C3BDD377-8F43-4BEC-900A-D5850050BA82,
Aminocaproic acid, European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard,
Aminocaproic acid, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
InChI=1/C6H13NO2/c7-5-3-1-2-4-6(8)9/h1-5,7H2,(H,8,9,
Aminocaproic acid, Pharmaceutical Secondary Standard; Certified Reference Material,
Aminohexanoic acid,
Aminocaproates,
Aminohexanoates,
Caprolest,
Hexalense,
Aminocaproic Acids,
aminocapronsyre-,
6-Amino Hexanoic Acid,
6 Aminocaproic Acid,
?Aminocaproic acid,
6 Aminohexanoic Acid,
Aminohexanoic Acids,
Fullevir (TN),
Acids, Aminocaproic,
|A-Ahx,
|A-amino caproic acid,
Hexanoic acid, amino-,
Acids, Aminohexanoic,
Acid, 6-Aminocaproic,
|A- Aminocaproic acid,
Acid, 6-Aminohexanoic,
epsilon-Aminocapronsaure,
C6H13NO2,
epsilon- aminocaproic acid,
Acid, epsilon-Aminocaproic,
D05QNF,
D0FD0H,
D0LU5G,
epsilon-Amino-n-capronsaure,
Aminocaproic Acid Derivatives,
Aminohexanoic Acid Derivatives,
Acid Derivatives, Aminocaproic,
Derivatives, Aminocaproic Acid,
Acid Derivatives, Aminohexanoic,
CID564,
Derivatives, Aminohexanoic Acid,
C6-H13-N-O2,
6-Aminohexanoic acid, 99% 100g,
Acyl-CoA Synthetase EC 6.2.1.3,
ACN-033788,
ACN-053099,
CS-O-05677,
6-Aminohexanoic acid, 99% - 25g 25g,
A2255,
B2076,
4-04-00-02695 (Beilstein Handbook Reference),
A-5295,
6-Amino Caproic Acid 99% for biochemistry 100gm,
D000614,
D015119,
aca,
Amicar, A-amino caproic acid, A-Ahx, 6-aminohexanoic acid, Aminocaproic acid,
4321-58-8,
AHA,
AHX,
|
| Complexity | 83.1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 131.095g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 131.175g/mol |
| Monoisotopic Mass | 131.095g/mol |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Topological Polar Surface Area | 63.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -3 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

