
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 83-73-8 |
| Catalog Number | AG00346C(AGN-PC-0JK6N1) |
| Chemical Name | 5,7-diiodoquinolin-8-ol |
| EC Number | 201-497-9 |
| IUPAC Name | 5,7-diiodoquinolin-8-ol |
| InChI | InChI=1S/C9H5I2NO/c10-6-4-7(11)9(13)8-5(6)2-1-3-12-8/h1-4,13H |
| InChI Key | UXZFQZANDVDGMM-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00006789 |
| Molecular Formula | C9H5I2NO |
| Molecular Weight | 396.9510 |
| SMILES | IC1=C2C=CC=NC2=C(C(=C1)I)O |
| UNII | 63W7IE88K8 |
| Synonyms | Diiodohydroxyquin,
Diiodohydroxyquinoline,
Diiodoquin,
Diodoquin,
Diodoxyquinoline,
Diquinol,
Entero Diyod,
Entero-Diyod,
EnteroDiyod,
Entodiba,
Iodoquinol,
Sebaquin,
Yodoxin,
iodoquinol,
Diiodohydroxyquinoline,
83-73-8,
5,7-diiodoquinolin-8-ol,
5,7-Diiodo-8-hydroxyquinoline,
5,7-Diiodo-8-quinolinol,
Diiodoquin,
DIIODOHYDROXYQUIN,
Yodoxin,
Diodoquin,
Sebaquin,
Diodohydroxyquin,
Dijodoxichinoline,
8-Quinolinol, 5,7-diiodo-,
Enterodiamoebin,
Diamoebin,
Dinoleine,
Diodoquine,
Diodoxylin,
Direxiode,
Disoquin,
Embequin,
Enterosept,
Floraquin,
Fluoraquin,
Lanodoxin,
Moebiquin,
Quinadome,
Searlequin,
Dyodin,
Ioquin,
Zoaquin,
Di-quinol,
Stanquinate,
Rafamebin,
5,7-Diiodo-oxine,
Ioquin suspension,
Dijodoxichinolinum,
8-Hydroxy-5,7-diiodoquinoline,
5,7-Diodo-8-quinolinol,
Diodoxyquinoleine,
Diiodoidrossichinolina,
Panaquin,
Diiodohidroxiquinoleina,
Diiodohydroxyquinoleine,
Diiodohydroxyquinolinum,
Caswell No. 354,
SS 578,
NSC 8704,
C9H5I2NO,
Diiodoidrossichinolina [DCIT],
UNII-63W7IE88K8,
HSDB 3224,
5,7-Diiod-8-chinolinol [IUPAC],
Diiodohydroxyquinolinum [INN-Latin],
Diiodohydroxyquinoleine [INN-French],
EINECS 201-497-9,
Diiodohidroxiquinoleina [INN-Spanish],
EPA Pesticide Chemical Code 024003,
BRN 0153639,
AI3-16443,
MLS000069404,
CHEBI:5950,
63W7IE88K8,
MMV002817,
NCGC00018098-04,
SMR000059090,
DSSTox_CID_3155,
DSSTox_RID_76894,
Diiodohydroxyquinoline (INN),
Diiodohydroxyquinoline [INN],
DSSTox_GSID_23155,
Diodoxyquinoline,
CAS-83-73-8,
Iodoquinol [USAN],
Iodoquinol [USAN:USP],
5,7-Diiod-8-chinolinol,
Searlewuin,
Meobiquin,
component of Vytone,
Iodoquinol (USP),
Diiodohydroxyquinolin,
Yodoxin (TN),
MFCD00006789,
Spectrum_000943,
AC1L1GKT,
8-Quinolinol,7-diiodo-,
Spectrum2_001041,
Spectrum3_000470,
Spectrum4_000020,
Spectrum5_000872,
Clioquinol EP Impurity C,
4,7-Diiodo-8-quinolinol,
ACMC-209pt7,
bmse000836,
EC 201-497-9,
cid_3728,
SCHEMBL3460,
BSPBio_002180,
CBDivE_011080,
KBioGR_000399,
KBioSS_001423,
ksc-8-193,
CHEMBL86754,
DivK1c_000119,
SPECTRUM1500353,
SPBio_000962,
ARONIS008419,
DTXSID6023155,
5,7-bis(iodanyl)quinolin-8-ol,
BDBM66035,
HMS500F21,
KBio1_000119,
KBio2_001423,
KBio2_003991,
KBio2_006559,
KBio3_001400,
UXZFQZANDVDGMM-UHFFFAOYSA-,
NSC8704,
NINDS_000119,
UXZFQZANDVDGMM-UHFFFAOYSA-N,
WLN: T66 BNJ GI II JQ,
HMS1920H05,
HMS2091N15,
HMS2230G24,
HMS3369C20,
KUC105860N,
Pharmakon1600-01500353,
HY-B1400,
KS-000012ZY,
NSC-8704,
ZINC3830942,
Tox21_110823,
ANW-37721,
CCG-40132,
CH-644,
NSC757077,
s4565,
STK070581,
AKOS000120804,
Tox21_110823_1,
5,7-Diiodo-8-hydroxyquinoline, 97%,
CS-4910,
DB09115,
Iodoquinol (5,7-Diiodoquinolin-8-ol),
MCULE-6767985681,
NE10458,
NSC-757077,
IDI1_000119,
KS-0000409J,
TRA-0184419,
NCGC00018098-01,
NCGC00018098-02,
NCGC00018098-03,
NCGC00018098-05,
NCGC00018098-07,
NCGC00021685-03,
NCGC00021685-04,
AJ-45772,
AK-93030,
AN-34345,
DS-17759,
K494,
SC-87246,
SBI-0051417.P003,
DB-056739,
LS-142538,
ST2418557,
TR-054776,
AM20061527,
D1736,
FT-0619847,
ST45045165,
C07636,
D00581,
AB00052024_12,
AN-329/13210059,
SR-01000002969,
I08-0343,
SR-01000002969-2,
BRD-K75855670-001-06-8,
F3034-0058,
Iodoquinol, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
InChI=1/C9H5I2NO/c10-6-4-7(11)9(13)8-5(6)2-1-3-12-8/h1-4,13H,
Vytone,
Cor-Tar-Quin,
diiodoquinol,
Diquinol,
Entodiba,
EnteroDiyod,
Entero Diyod,
Entero-Diyod,
Mixture Name,
5,7-Diiodooxine,
diiodhydroxyquinolin-,
Vytone (Salt/Mix),
D06AEB,
Cor-Tar-Quin (Salt/Mix),
8-quinolinol, 5,7-diyodo-,
CID3728,
C9-H5-I2-N-O,
5-21-03-00296 (Beilstein Handbook Reference),
4-ISOPROPOXY-N-(4-ISOPROPYLBENZYL)ANILINE,
D004103,
5,7-Diiodo-8-hydroxyquinoline, 98% - 100G 100g,
|
| Complexity | 191 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 396.846g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 396.954g/mol |
| Monoisotopic Mass | 396.846g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 33.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.1 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302-H319 |
| Precuationary statements | P305+P351+P338 |
| Siginal words | unknown |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

