
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 589-91-3 |
| Catalog Number | AG00343W(AGN-PC-0D9H4B) |
| Chemical Name | 4-Methylcyclohexanol |
| IUPAC Name | 4-methylcyclohexan-1-ol |
| InChI | InChI=1S/C7H14O/c1-6-2-4-7(8)5-3-6/h6-8H,2-5H2,1H3 |
| InChI Key | MQWCXKGKQLNYQG-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00001449 |
| Molecular Formula | C7H14O |
| Molecular Weight | 114.1855 |
| NSC Number | 3714 |
| SMILES | CC1CCC(CC1)O |
| UN Number | 2617 |
| Synonyms | 4-methylcyclohexanol,
4-methylcyclohexanol, (cis)-isomer,
4-methylcyclohexanol, (trans)-isomer,
4-METHYLCYCLOHEXANOL,
trans-4-Methylcyclohexanol,
cis-4-Methylcyclohexanol,
589-91-3,
7731-29-5,
Cyclohexanol, 4-methyl-,
7731-28-4,
4-methylcyclohexan-1-ol,
1-Methyl-4-cyclohexanol,
Cyclohexanol, 4-methyl-, trans-,
Methyl cyclohexanol,
p-Methylcyclohexanol,
Cyclohexanol, 4-methyl-, cis-,
MFCD00001449,
Trans 4-Methyl cyclohexanol,
MQWCXKGKQLNYQG-KNVOCYPGSA-N,
MQWCXKGKQLNYQG-LJGSYFOKSA-N,
MQWCXKGKQLNYQG-UHFFFAOYSA-N,
MFCD00064171,
4-methyl-1-cyclohexanol,
4-Methylcyclohexanol, 99%, mixture of cis and trans,
4-Methylhexalin,
Hexahydro-p-cresol,
4-Methylcyclohexanol, mixed isomers,
NSC 3714,
EINECS 209-664-8,
EINECS 231-789-1,
EINECS 231-790-7,
PubChem20381,
ACMC-1BMGF,
AI3-01169,
AC1L1XJP,
4-Methylcyclohexanol,c&t,
4-methylcyclohexyl alcohol,
cis-4-Methyl-cyclohexanol,
4-methyl-cyclohexan-1-ol,
AC1Q2QT8,
AC1Q2QT9,
trans-4-methyl-cyclohexanol,
SCHEMBL11799,
4-Methyl cyclohexanol, cis-,
4-METHYL-CYCLOHEXANOL,
4-Methylcyclohexanol, (E)-,
4-Methylcyclohexanol, (Z)-,
Cis-4-Methylcyclohexanol98%,
KSC272I3R,
1-hydroxy-4-methylcyclohexane,
SCHEMBL178952,
SCHEMBL181159,
SCHEMBL441286,
4-Methylcyclohexanol cis+trans,
trans-4-methylcyclohexan-1-ol,
4-Methyl cyclohexanol, trans-,
ACMC-209p95,
ACMC-209p96,
(1r,4r)-4-methylcyclohexanol,
(1s,4s)-4-methylcyclohexanol,
AC1Q29P3,
AC1Q29P9,
SCHEMBL7909834,
cis-4-Methylcyclohexanol, 98%,
Cyclohexanol,4-methyl-, trans-,
DTXSID0060434,
BDBM36145,
BDBM36193,
CTK1H2438,
CTK3J3829,
CTK8B2305,
KS-00000WTL,
NSC3714,
trans-4-Methylcyclohexanol, 97%,
trans-4-Methylcyclohexanol, 98%,
NSC-3714,
ZINC1672810,
ANW-36999,
ANW-37000,
MFCD00064170,
AKOS000119784,
AKOS017343697,
AKOS025295736,
ZINC100023113,
ZINC100023122,
ACN-036216,
ACN-037173,
MCULE-7501628471,
RTR-020465,
VZ33886,
VZ35527,
4-Methylcyclohexanol, cis + trans, 98%,
AJ-29262,
AN-46168,
CJ-27198,
SY043391,
U017,
DB-056207,
DB-056208,
DB-072549,
RT-001743,
TC-125745,
CS-0059254,
FT-0619074,
FT-0636583,
FT-0636584,
M0196,
M0353,
M0354,
ST24023613,
MFCD00064171 (97%),
89686-EP2269977A2,
89686-EP2305033A1,
89686-EP2380568A1,
064M170,
A832098,
A839037,
Q-200498,
4-Methylcyclohexanol, mixture of cis and trans, 98%,
I14-21747,
I14-50778,
4-Methylcyclohexanol, purum, cis+trans, >=98.0% (GC),
F8880-5214,
Z1259086989,
Cyclohexanol, methyl-,
METHYLCYCLOHEXANOL,
4-Methylbenzoyl chloride,
C7H14O,
4-methylcyclohexanol, (cis)-isomer,
C7-H14-O,
CID11524,
4-methylcyclohexanol, (trans)-isomer,
4-Methylcyclohexanol (cis- and trans- mixture),
4-Methylcyclohexanol, cis and trans, 98% 50ml,
C035973,
4-Methylcyclohexanol, 99%, mixture of cis and trans - 1KG 1kg,
25639-42-3,
|
| Complexity | 62.8 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 114.104g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 8 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 114.188g/mol |
| Monoisotopic Mass | 114.104g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 20.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.8 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H227-H302-H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | dangerous |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

