
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 501-94-0 |
| Catalog Number | AG00342F(AGN-PC-04Y226) |
| Chemical Name | 4-Hydroxyphenethyl alcohol |
| EC Number | 207-930-8 |
| IUPAC Name | 4-(2-hydroxyethyl)phenol |
| InChI | InChI=1S/C8H10O2/c9-6-5-7-1-3-8(10)4-2-7/h1-4,9-10H,5-6H2 |
| InChI Key | YCCILVSKPBXVIP-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00002902 |
| Molecular Formula | C8H10O2 |
| Molecular Weight | 138.1638 |
| NSC Number | 59876 |
| SMILES | Oc1ccc(cc1)CCO |
| UNII | 1AK4MU3SNX |
| Synonyms | 4-hydroxyphenylethanol,
beta-(4-hydroxyphenyl)ethanol,
n-tyrosol,
p-hydroxyphenylethanol,
p-tyrosol,
para-hydroxyphenylethanol,
tyrosol,
2-(4-Hydroxyphenyl)ethanol,
Tyrosol,
501-94-0,
4-Hydroxyphenethyl alcohol,
4-(2-Hydroxyethyl)phenol,
p-Hydroxyphenethyl alcohol,
4-Hydroxyphenylethanol,
4-Hydroxybenzeneethanol,
Benzeneethanol, 4-hydroxy-,
p-Tyrosol,
p-hydroxyphenylethanol,
4-Hydroxyphenylethyl alcohol,
2-(4-Hydroxyphenyl)ethyl Alcohol,
p-Thyrosol,
UNII-1AK4MU3SNX,
MFCD00002902,
NSC 59876,
p-HPEA,
2-(P-HYDROXYPHENYL)ETHANOL,
Metoprolol IMpurity 07,
EINECS 207-930-8,
1AK4MU3SNX,
p-Hydroxyphenylethyl alcohol,
4-(2-Hydroxy-ethyl)-phenol,
CHEMBL53566,
CHEBI:1879,
2-(4-Hydroxyphenyl)ethan-1-ol,
YCCILVSKPBXVIP-UHFFFAOYSA-N,
2-(4-Hydroxyphenyl)ethanol (Tyrosol),
4-Hydroxyphenethyl alcohol, 98%,
Tyrosol C,
SMR000857159,
4-hydroxyphenethylalcohol,
beta-(4-Hydroxyphenyl)ethanol,
4-tyrosol,
PHEP,
Tyrosol ,(S),
4-hydroxybenzenethanol,
PubChem9418,
4-(Hydroxyethyl)phenol,
p-Hydroxy-benzeneethanol,
4-hydroxy-Benzeneethanol,
AC1Q7CJN,
ACMC-1AWQ1,
b-(p-Hydroxyphenyl)ethanol,
bmse000173,
AC1L1V3Q,
b-(4-Hydroxyphenyl)ethanol,
4-Hydroxyphenylmethylcarbinol,
2-(p-hydroxyphenyl) ethanol,
SCHEMBL43838,
(4-Hydroxyphenethyl) alcohol,
2-(4-hydroxyphenyl) ethanol,
2-(4-hydroxyphenyl)-ethanol,
beta-(p-Hydroxyphenyl)ethanol,
KSC270M5J,
MLS001332423,
MLS001332424,
Phenethyl alcohol, p-hydroxy-,
AC1Q7A89,
Ethanol, 2-(4-hydroxyphenyl),
DTXSID8060111,
SCHEMBL10620528,
.beta.-(p-Hydroxyphenyl)ethanol,
2-(4-Hydroxyphenyl)-1-ethanol,
CTK1H0654,
Ethanol, 2-(4-hydroxyphenyl)-,
.beta.-(4-Hydroxyphenyl)ethanol,
OTAVA-BB 1204410,
AKOS 91052,
HMS2230E12,
ZINC164581,
2-(4-Hydroxyphenyl)ethanol, 98%,
4-Hydroxyphenethyl alcohol; Tyrosol,
HY-N0474,
NSC59876,
STR02735,
ANW-30928,
BDBM50339585,
NSC-59876,
SBB086008,
AKOS000280287,
AC-2493,
AS00553,
CM10966,
CS-W019782,
EBD1837856,
KS-5274,
MCULE-9268661621,
RP20448,
KS-0000019M,
TRA-0177328,
NCGC00246994-01,
4CN-0970,
AJ-16220,
AK-35340,
AN-13934,
BC676907,
BR-35340,
CJ-02176,
SC-15906,
SY001653,
ZB008209,
AB1004194,
DB-019455,
DB-050520,
LS-167639,
ST2416119,
TL8003328,
TX-018167,
AM20060146,
FT-0082985,
FT-0608647,
N1496,
ST51045473,
MFCD00002902 (98%),
A14486,
C06044,
M-6239,
2-(4-Hydroxyphenyl)ethanol, analytical standard,
I01-1942,
F0001-1309,
947D0361-23C6-4863-8346-22AB05108AC5,
4-hydroxy-Benzeneethanol;4-Hydroxyphenylethanol;beta-(4-Hydroxyphenyl)ethanol,
InChI=1/C8H10O2/c9-6-5-7-1-3-8(10)4-2-7/h1-4,9-10H,5-6H,
YRL,
n-tyrosol,
Not Available,
para-hydroxyphenylethanol,
C8H10O2,
CID10393,
AR-1F5910,
C8-H10-O2,
CH-150,
ACN-035863,
H0720,
C011867,
2-(4-Hydroxyphenyl)ethanol, 98% - 100G 100g,
10070-92-5,
51979-48-7,
550-44-7,
|
| Complexity | 85.3 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 138.068g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 138.166g/mol |
| Monoisotopic Mass | 138.068g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 40.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.4 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

