
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 84-86-6 |
| Catalog Number | AG0033WP(AGN-PC-0JK7R8) |
| Chemical Name | 4-AMINONAPHTHALENE-1-SULFONIC ACID |
| EC Number | 201-567-9 |
| IUPAC Name | 4-aminonaphthalene-1-sulfonic acid |
| InChI | InChI=1S/C10H9NO3S/c11-9-5-6-10(15(12,13)14)8-4-2-1-3-7(8)9/h1-6H,11H2,(H,12,13,14) |
| InChI Key | NRZRRZAVMCAKEP-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00004027 |
| Molecular Formula | C10H9NO3S |
| Molecular Weight | 223.2484 |
| NSC Number | 4155 |
| SMILES | NC1=CC=C(C2=CC=CC=C12)S(=O)(=O)O |
| UNII | 8ZIK65C5CD |
| Synonyms | 1-naphthylamine-4-sulfonic acid,
4-amino-1-naphthalenesulfonic acid,
4-aminonaphthalene-1-sulfonic acid,
4-aminonaphthalenesulfonic acid,
naphthionic acid,
naphthionic acid, cobalt salt,
naphthionic acid, copper (2+) salt (2:1),
naphthionic acid, magnesium (2:1) salt,
naphthionic acid, monosodium salt,
Naphthionic acid,
84-86-6,
4-Aminonaphthalene-1-sulfonic acid,
4-AMINO-1-NAPHTHALENESULFONIC ACID,
Piria's acid,
1-Naphthylamine-4-sulfonic acid,
Naphthionsaeure,
1,4-Naphthionic acid,
Sulfonaphtin,
1-Amino-4-sulfonaphthalene,
USAF M-5,
1-Aminonaphthalene-4-sulfonic acid,
1-Naphthalenesulfonic acid, 4-amino-,
Kyselina nafthionova,
alpha-Naphthylamine-p-sulfonic acid,
alpha-Naphthylamine-4-sulfonic acid,
Piria-Saeure,
UNII-8ZIK65C5CD,
NSC 4155,
4-Aminonaphthalene-1-sulphonic acid,
4-amino-1-naphthalene sulfonic acid,
Kyselina nafthionova [Czech],
1-Naphthylamin-4-sulfonsaeure,
4-Amino-1-naphthalinsulfonsaeure,
Kyselina 1-naftylamin-4-sulfonova,
EINECS 201-567-9,
MFCD00004027,
8ZIK65C5CD,
C10H9NO3S,
AI3-52278,
Kyselina 1-naftylamin-4-sulfonova [Czech],
4-Aminonaphthalin-1-sulfonsaeure,
CHEBI:38219,
NRZRRZAVMCAKEP-UHFFFAOYSA-N,
1-Amino-4-naphthalenesulfonic acid,
.alpha.-Naphthylamine-p-sulfonic acid,
.alpha.-Naphthylamine-4-sulfonic acid,
123333-48-2,
naphthionsaure,
4-amino-1-naphthalenesulphonic acid,
ACMC-209px4,
AC1L1NB7,
AC1Q51BE,
AC1Q6WV5,
WLN: L66J BZ ESWQ,
C10H9NSO3,
SCHEMBL150853,
4-aminonaphthalenesulfonic acid,
1-Naphthylamine-4-sulfonicacid,
CHEMBL444041,
1-Napthylamine-4-sulfonic acid,
DTXSID3058909,
CTK3E8263,
NSC4155,
4-Amino-1-naphthalenesulfonicAcid,
4-Amino-1-napthalenesulphonic acid,
1-amino-4-naphthalenesulphonic acid,
NSC-4155,
ZINC1555329,
4-amino-naphthalene-1-sulfonic acid,
1-Naphthalenesulfonicacid, 4-amino-,
5846AF,
ANW-37862,
BBL034636,
STK094218,
AKOS000119622,
MCULE-9348699769,
NE10291,
RTR-026232,
KS-000015A6,
AC-10940,
AJ-26914,
AN-24084,
LS-94870,
4-Amino-1-naphthalenesulfonic acid, 97%,
A0344,
A2742,
CS-0046234,
FT-0617435,
ST50307470,
W-109305,
I14-19872,
1-Naphthylamine-4-sulfonic acid;4-amino-1-naphthalenesulfonic acid,
Naphthionicacid,
Begacestat,
C10H9NO3S.Unspecified,
4-Amino-1-naphthionic acid,
4-aminonaphthalen-1-sulfonsyre,
C10-H9-N-O3-S.Unspecified,
1-Bromo-3-chloro-5-iodobenzene,
CID6790,
4-Aminonaphthalene-1-sulfonicacid,
C10-H9-N-O3-S,
EINECS 275-349-7,
EINECS 283-232-7,
EINECS 291-651-1,
AR-1G0934,
Naphthylamine sulfonic acid (1,4-),
Naphthylamine sulfonic acid (1, 4-),
4-Amino-1-naphthalenesulfonic acid sodium salt,
13101-40-1,
71342-91-1,
84583-80-2,
90459-10-2,
1-Naphthalenesulfonic acid, 4-amino-, diazotized, coupled with C.I. Natural Yellow 11,
1-Naphthalenesulfonic acid, 4-amino-, diazotized, coupled with C.I.Natural Yellow 11,
1-Naphthalenesulfonicacid,4-amino-,diazotized,coupledwithdiazotizedanilineandresorcinol,
1-Naphthalenesulfonicacid,4-amino-,diazotized,coupledwithDyer'smulberryextract,
1-Naphthalenesulfonic acid, 4-amino-, diazotized, coupled with C.I. Natural Yellow 11 and diazotized aniline, sodium salts,
1-naphthalenesulfonic acid, 4-amino-, diazotized, coupled with diazotized aniline and Dyer's mulberry (Chlorophora tinctoria) extract, sodium salts,
1-Naphthalenesulfonic acid, 4-amino-, diazotized, coupled with diazotized aniline and Dyer's mulberry extract, sodium salts,
1-Naphthalenesulfonic acid, 4-amino-, diazotized, coupled with diazotized aniline and resorcinol,
1-naphthalenesulfonic acid, 4-amino-, diazotized, coupled with Dyer's mulberry (Chlorophora tinctoria) extract,
1-Naphthalenesulfonicacid,4-amino-,diazotized,coupledwithdiazotizedanilineandDyer'smulberryextract,sodiumsalts,
130-13-2,
769169-27-9,
|
| Complexity | 322 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 223.03g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 223.246g/mol |
| Monoisotopic Mass | 223.03g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 88.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.2 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | 8 |
| Hazard statements | H314 |
| Packing Group | Ⅲ |
| Precautionary statements | P280-P305+P351+P338-P310 |
| Signal Words | danger |
| UN Code | UN 2585 |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

