
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 3647-69-6 |
| Catalog Number | AG0033SN(AGN-PC-0052UW) |
| Chemical Name | 4-(2-Chloroethyl)morpholine hydrochloride |
| EC Number | 222-881-2 |
| IUPAC Name | 4-(2-chloroethyl)morpholine;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C6H12ClNO.ClH/c7-1-2-8-3-5-9-6-4-8;/h1-6H2;1H |
| InChI Key | NBJHDLKSWUDGJG-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00012797 |
| Molecular Formula | C6H13Cl2NO |
| Molecular Weight | 186.0795 |
| SMILES | Cl.ClCCN1CCOCC1 |
| Synonyms | 4-(2-Chloroethyl)morpholine hydrochloride,
3647-69-6,
N-(2-Chloroethyl)morpholine hydrochloride,
2-Morpholinoethylchloride hydrochloride,
Morpholine, 4-(2-chloroethyl)-, hydrochloride,
4-(2-chloroethyl)morpholine HCl,
Chloromorpholinoethane hydrochloride,
MFCD00012797,
(2-Chloroethyl)morpholine hydrochloride,
2-Morpholinoethyl chloride hydrochloride,
4-(2-chloroethyl)-morpholine hydrochloride,
EINECS 222-881-2,
NSC 10003,
NSC 46824,
4-(2-Chloroethyl)morpholinium chloride,
Morpholine, 4-(2-chloroethyl)-, hydrochloride (1:1),
AI3-16221,
N-(beta-Chloroethyl)morpholine-hydrochloride,
Morpholine, (2-chloroethyl)-, hydrochloride,
n-chloroethylmorpholine,
4-(2-Chloroethyl)morpholine hydrochloride (1:1),
WLN: T6N DOTJ A2G &GH,
NSC10003,
N-(.beta.-Chloroethyl)morpholine-hydrochloride,
N-(2-Chloroethyl)morpholine hydrochloride, 99%,
ACMC-209imv,
4-(2-chloroethyl)morpholin-4-ium chloride,
AC1L2SKO,
2-chloroethylmorpholine HCl,
DSSTox_CID_30610,
DSSTox_GSID_52043,
SCHEMBL11275,
KSC495Q3P,
AC1Q3V51,
Jsp006496,
DTXSID0052043,
CTK3J5837,
N-(2-chloroethyl)morpholine HCl,
chloroethylmorpholine hydrochloride,
NBJHDLKSWUDGJG-UHFFFAOYSA-N,
N-(2-chloroethyl) morpholine HCl,
N-(2-chloroethyl)-morpholine HCl,
4-(2-chloroethyl) morpholine HCl,
KS-000004PK,
morpholinoethylchloride hydrochloride,
NSC46824,
STR05917,
Tox21_303894,
2-chlorethyl-morpholine hydrochloride,
4-(2-Chloro-ethyl)-morpholine HCl,
ANW-28421,
morpholinoethyl chloride hydrochloride,
NSC-10003,
NSC-46824,
2-chloroethyl morpholine hydrochloride,
N-(2-chloroethyl)morpholine HCl salt,
N-chloroethyl morpholine hydrochloride,
4-(2-chloroethyl)morpholine HCl salt,
AKOS009031315,
AM90204,
chloroethylmorpholine hydrochloride salt,
MCULE-2289729308,
morpholinyl-ethyl-chloride hydrochloride,
N-(chloroethyl)morpholin, hydrochloride,
NE10714,
RP03432,
RTR-032419,
SB12749,
TRA0051367,
(2-chloroethyl)-morpholine hydrochloride,
2-(morpholino)ethylchloride hydrochloride,
2-morpholino-ethyl chloride hydrochloride,
4-(2-chlorethyl)morpholine hydrochloride,
4-(2-chloroethyl)morpholinehydrochloride,
4-(2chloroethyl)morpholine hydrochloride,
N-(2-choroethyl)morpholine hydrochloride,
NCGC00357150-01,
1-chloro-2-morpholinoethane hydrochloride,
4-(2-chloroethyl)-morpholinehydrochloride,
4-(2-chloroethyl)morpholine hyrdochloride,
4-(2-chloroethyl)morpholine.hydrochloride,
AK-80293,
BC228670,
LS-92595,
SC-19258,
CAS-3647-69-6,
N-(2-Chloro-ethyl)morpholine hydrochloride,
N-(2-chloroethyl) morpholine hydrochloride,
N-(2-chloroethyl)-morpholine hydrochloride,
4-(2-chloro-ethyl)-morpholine hydochloride,
4-(2-chloro-ethyl)morpholine hydrochloride,
4-(2-chloroethyl) morpholine hydrochloride,
AB0057546,
AB1002784,
DB-048963,
n-(2-chloro-ethyl)-morpholine hydrochloride,
TR-032419,
2-(4-morpholino)ethyl chloride hydrochloride,
4-(2-chloro-ethyl)-morpholine hydrochloride,
CS-0015128,
FT-0629123,
ST24028739,
ST50410714,
2-(4-morpholinyl)ethyl chloride hydrochloride,
4-(2-chloroethyl)morpholine hydrochloric acid,
4-(2-chloroethyl)morpholine hydrogen chloride,
4-(2-chloroethyl)morpholine monohydrochloride,
morpholine, 4-(2-chloroethyl)- hydrochloride,
4-(2-Chloroethyl)morpholine hydrochloride, 99%,
43450-EP2270006A1,
43450-EP2275413A1,
43450-EP2286811A1,
43450-EP2287156A1,
43450-EP2308839A1,
43450-EP2311829A1,
114335-EP2269977A2,
114335-EP2269992A1,
114335-EP2298743A1,
4-(2-chloro-ethyl)-morpholine hydrochloride salt,
I14-1830,
W-106608,
F2190-0248,
Z235354565,
4-(2-Chloroethyl)morpholine hydrochloride, purum, >=97.0% (AT),
Noreximide,
4- morpholine,
C6H12ClNO.ClH,
Morpholine, hydrochloride,
4- morpholinehydrochloride,
C6-H12-Cl-N-O.Cl-H,
CID77210,
AR-1F5867,
c1106,
ACN-040234,
2-CHLOROETHYLMORPHOLINE HYDROCHLORIDE,
4-(2-Chloroethyl)morpholine hydrochloride, 98% - 100G 100g,
3240-94-6,
37895-47-9,
|
| Complexity | 73.5 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 185.037g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 186.076g/mol |
| Monoisotopic Mass | 185.037g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 12.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | 8(6.1) |
| Hazard statements | H317-H319 |
| Packing Group | Ⅲ |
| Precautionary statements | P280-P305+P351+P338 |
| Signal Words | warning |
| UN Code | UN 2923 |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

