
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 830-96-6 |
| Catalog Number | AG0033QE(AGN-PC-0JK6NA) |
| Chemical Name | 3-(Indol-3-yl)propanoic acid |
| EC Number | 212-600-1 |
| IUPAC Name | 3-(1H-indol-3-yl)propanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C11H11NO2/c13-11(14)6-5-8-7-12-10-4-2-1-3-9(8)10/h1-4,7,12H,5-6H2,(H,13,14) |
| InChI Key | GOLXRNDWAUTYKT-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00005660 |
| Molecular Formula | C11H11NO2 |
| Molecular Weight | 189.2105 |
| SMILES | N1C=C(C2=CC=CC=C12)CCC(=O)O |
| UNII | JF49U1Q7KN |
| Synonyms | indole propionate,
indole-3-propanoic acid,
indolepropionic acid,
3-Indolepropionic acid,
830-96-6,
Indole-3-propionic acid,
3-(1H-Indol-3-yl)propanoic acid,
1H-Indole-3-propanoic acid,
Indolepropionic acid,
3-(3-Indolyl)propionic acid,
Indolylpropionic Acid,
3-(3-Indolyl)propanoic acid,
IPA (auxin),
1H-INDOLE-3-PROPIONIC ACID,
3-(2-Carboxyethyl)-1H-indole,
3-Indolepropionicacid,
Oxigon,
3-(3-Indole)propionic acid,
beta-(3-Indolyl)propionic acid,
beta-Indolylpropionate,
3-(Indol-3-yl)propionic acid,
UNII-JF49U1Q7KN,
3-(1H-Indol-3-yl)propionic acid,
NSC 3252,
1H-Indole-3-proponoic acid,
NSC 47831,
CCRIS 4424,
EINECS 212-600-1,
MFCD00005660,
.beta.-Indolepropionic acid,
BRN 0147733,
JF49U1Q7KN,
AI3-17433,
3-(3-indolyl)-propionic acid,
.beta.-Indole-3-propionic acid,
CHEBI:43580,
GOLXRNDWAUTYKT-UHFFFAOYSA-N,
.beta.-(3-Indolyl)propionic acid,
.beta.-Indolylpropionate,
3-indol-3-ylpropanoic acid,
3-Indolepropionic acid, 99%,
3-(1H-Indol-3-yl)propionate,
indole-3-propanoic acid,
b-Indolepropionate,
4ejl,
3-Indolepropionate,
Indole-3-propionic,
beta-Indolepropionate,
3-indolpropionic acid,
b-Indolepropionic acid,
b-Indole-3-propionate,
Acid, 7,
PubChem16937,
VP 20629,
3-Indole propionic acid,
1H-Indole-3-propionate,
beta-Indolepropionic acid,
AC1Q5VXF,
indole-3-proprionic acid,
b-(3-Indolyl)propionate,
beta-Indole-3-propionate,
Maybridge1_002431,
3-(3-Indolyl)propanoate,
3-(3-Indolyl)propionate,
ACMC-209pr8,
b-Indole-3-propionic acid,
AC1L1GM5,
beta-(3-Indolyl)propionate,
Oprea1_071255,
b-(3-Indolyl)propionic acid,
beta-Indole-3-propionic acid,
5-22-03-00114 (Beilstein Handbook Reference),
KSC448I1H,
BIDD:GT0788,
DivK1c_001183,
SCHEMBL195405,
3-(Indol-3-yl)propanoic acid,
AC1Q759G,
CHEMBL207225,
GTPL4709,
OX-1,
SCHEMBL1767754,
ZINC7700,
DTXSID7061192,
BDBM31879,
CTK3E8413,
HMS548G11,
KS-00000CPI,
NSC3252,
beta-N-INDOLE PROPIONIC ACID,
HMS3604I20,
ACT07008,
BCP26573,
NSC-3252,
NSC47831,
ANW-37650,
BBL001406,
NSC-47831,
SBB000276,
STK247053,
3-(1H-Indol-3-yl)propanoic acid #,
AKOS000120911,
CCG-115418,
CS-W015945,
DB02758,
FS-3158,
HY-W015229,
MCULE-4395981703,
RP03656,
RTR-030823,
SDCCGMLS-0065895.P001,
TRA0081409,
CDS1_000143,
NCGC00340705-01,
AC-10570,
AJ-08307,
AK-45554,
AN-47751,
BP-21044,
BR-45554,
LS-83368,
SY015400,
VP-20629,
DB-011207,
Indole-3-propionic acid, >=97.0% (T),
Indole-3-propionic acid, >=99.0% (T),
TR-030823,
AM20060737,
FT-0627221,
I0032,
ST24028553,
ST45158860,
3-Indolepropionic acid, ReagentPlus(R), 99%,
I-4000,
M-4816,
AB01333057-02,
MFCD00005660 (97+%),
830I966,
I01-2964,
J-650104,
3-Indolepropionic acid, Vetec(TM) reagent grade, 99%,
F0849-0388,
InChI=1/C11H11NO2/c13-11(14)6-5-8-7-12-10-4-2-1-3-9(8)10/h1-4,7,12H,5-6H2,(H,13,14,
indole propionate,
Indole 3-propionic acid,
D00ZYK,
C11H11NO2,
3-(3-Indole)-propionic acid,
3-(1H-indol-3-yl)propanoate,
3-(1H-indol-3-yl)-propionic acid,
CID3744,
AR-1C3694,
C11-H11-N-O2,
ACN-032319,
ipa,
3-Indolepropionic acid, 98% - 100G 100g,
A15833,
C015292,
IOP,
1095010-47-1,
88-20-0,
|
| Complexity | 217 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 189.079g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 189.214g/mol |
| Monoisotopic Mass | 189.079g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 53.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.8 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302+H312+H332-H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P280-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

