
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 2632-13-5 |
| Catalog Number | AG00335F(AGN-PC-0JK72Q) |
| Chemical Name | 2-bromo-1-(4-methoxyphenyl)ethanone |
| EC Number | 220-118-8 |
| IUPAC Name | 2-bromo-1-(4-methoxyphenyl)ethanone |
| InChI | InChI=1S/C9H9BrO2/c1-12-8-4-2-7(3-5-8)9(11)6-10/h2-5H,6H2,1H3 |
| InChI Key | XQJAHBHCLXUGEP-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00000201 |
| Molecular Formula | C9H9BrO2 |
| Molecular Weight | 229.0706 |
| NSC Number | 129010 |
| SMILES | BrCC(=O)C1=CC=C(C=C1)OC |
| Synonyms | 2-bromo-1-(4-methoxyphenyl)ethan-1-one,
2632-13-5,
2-Bromo-4'-methoxyacetophenone,
2-Bromo-1-(4-methoxyphenyl)ethanone,
Ethanone, 2-bromo-1-(4-methoxyphenyl)-,
p-Methoxyphenacyl bromide,
4-Methoxyphenacyl bromide,
4'-Methoxyphenacyl bromide,
2-bromo-1-(4-methoxyphenyl)ethan-1-one,
alpha-Bromo-4-methoxyacetophenone,
Bromomethyl 4-methoxyphenyl ketone,
MFCD00000201,
2-Bromo-4-methoxyacetophenone,
4-Methoxyphenacyl Br,
4-(Bromoacetyl)anisole,
4-Methoxy phenacyl bromide,
protein tyrosine phosphatase inhibitor ii,
CHEMBL103009,
4'-Methoxy-2-bromoacetophenone,
2-bromo-4'-methoxy acetophenone,
OTAVA-BB 1106003,
XQJAHBHCLXUGEP-UHFFFAOYSA-N,
ZERENEX E/1010506,
alpha-Bromo-4'-methoxyacetophenone,
Acetophenone, 2-bromo-4'-methoxy-,
2-bromo-1-(4-methoxyphenyl)-ethanone,
2-Bromo-1-(4-methoxy-phenyl)-ethanone,
2-Bromo-4 inverted exclamation marka-methoxyacetophenone,
2-Bromo-4'-methoxyacetophenone (4-Methoxyphenacyl bromide),
2-Bromo-4'-methoxyacetophenone, 98%,
2-Bromo-4'-methoxylacetophenone,
EINECS 220-118-8,
Halomethyl Phenyl Ketone deriv. 27,
PubChem3261,
Raloxifene Impurity 5,
p-methoxyphenacylbromide,
4-methoxyphenacylbromide,
2-Bromo-4;-methoxyac,
ACMC-1CLJY,
4-methyoxyphenacylbromide,
AC1L1JBI,
4-methoxy-phenacyl bromide,
Bromomethyl p-anisyl ketone,
AC1Q27FG,
AC1Q49OR,
4'methoxy 2bromoacetophenone,
a-bromo-4-methoxyacetophenone,
a-Bromo-p-methoxyacetophenone,
2-Bromo-p-methoxyacetophenone,
SCHEMBL202055,
p-Acetanisole; p-Acetylanisole,
BDBM7879,
2-Bromo-4;-methoxyacetophenone,
Jsp005178,
2-bromo-4'- methoxyacetophenone,
2-bromo-4'-methoxy-acetophenone,
4'-methoxy-2-bromo acetophenone,
alpha-Bromo-p-methoxyacetophenone,
CTK4F7640,
DTXSID20180934,
omega-Bromo-4-methoxyacetophenone,
omega-bromo-p-methoxy acetophenone,
ZINC159091,
.alpha.-Bromo-p-methoxyacetophenone,
.omega.-Bromo-p-methoxyacetophenone,
KS-000000KP,
STR00973,
.alpha.-Bromo-4-methoxyacetophenone,
.omega.-Bromo-4-methoxyacetophenone,
ANW-41245,
BBL011003,
HSCI1_000017,
IN1134,
NSC129010,
SBB007777,
STK802131,
.alpha.-Bromo-4'-methoxyacetophenone,
.omega.-Bromo-4'-methoxyacetophenone,
AKOS000120889,
2 - Bromo - 4 - methoxyacetophenone,
2-Bromo-1-(4-methoxy-phenyl)ethanone,
2-Bromo-4'-methoxyacetophenone, 97%,
AC-2404,
AS04022,
AS05122,
CS-W014194,
FR-0318,
LS11455,
MCULE-9798979049,
NSC-129010,
RP27792,
RTR-036307,
ethanone, 2-bromo-1-(4-methoxyphenyl),
2-(4-Methoxyphenyl)-2-oxoethyl bromide,
2-Bromo-4'-methoxyacetophenone, Pract.,
Ethanone,2-bromo-1-(4-methoxyphenyl)-,
2-bromo-1-(4'-methoxy-phenyl)-ethanone,
2-Bromo-1-(4-methoxyphenyl)-1-ethanone,
2-bromo-1-[4-(methyloxy)phenyl]ethanone,
AJ-15470,
AK114282,
AN-13986,
BC002450,
BP-11352,
SC-03002,
ZB007209,
1-(4'-methoxyphenyl)-2-bromo-1-ethanone,
AB0011107,
DB-020578,
ST2416505,
TL8006926,
TR-036307,
4CH-015244,
AM20040049,
BB 0218620,
FT-0611459,
M1004,
ST50117053,
32B135,
A19696,
M-1855,
I01-2539,
Q-102073,
F3139-2825,
InChI=1/C9H9BrO2/c1-12-8-4-2-7(3-5-8)9(11)6-10/h2-5H,6H2,1H,
4'-Methoxyacetophenone,
C9H9BrO2,
?-Bromo-4-methoxyacetophenone,
Brommethyl-4-methoxyphenylketon,
C9-H9-Br-O2,
|A-Bromo-4-methoxyacetophenone,
2-Bromo-4/'-methoxyacetophenone,
CID4965,
AR-1L1351,
1-(2-bromo-4-methoxyphenyl)ethanone,
ACN-029782,
A16142,
2-Bromo-4'-methoxyacetophenone, 98% - 25G 25g,
100-06-1,
2717-42-2,
|
| Complexity | 151 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 227.979g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 229.073g/mol |
| Monoisotopic Mass | 227.979g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 26.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.5 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H317-H319 |
| Precuationary statements | P280-P305+P351+P338 |
| Siginal words | dangerous |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

