
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 366-18-7 |
| Catalog Number | AG0032WM(AGN-PC-007WWJ) |
| Chemical Name | 2,2‘-Bipyridine |
| IUPAC Name | 2-pyridin-2-ylpyridine |
| InChI | InChI=1S/C10H8N2/c1-3-7-11-9(5-1)10-6-2-4-8-12-10/h1-8H |
| InChI Key | ROFVEXUMMXZLPA-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00006212 |
| Molecular Formula | C10H8N2 |
| Molecular Weight | 156.1839 |
| RTECS Number | DW1750000 |
| SMILES | N1=C(C=CC=C1)C1=NC=CC=C1 |
| UNII | 551W113ZEP |
| Synonyms | 2,2 Bipyridine,
2,2 Bipyridyl,
2,2 Dipyridyl,
2,2' Bipyridine,
2,2' Dipyridyl,
2,2'-Bipyridine,
2,2'-Dipyridyl,
2,2-Bipyridine,
2,2-Bipyridyl,
2,2-Dipyridyl,
alpha,alpha Dipyridyl,
alpha,alpha-Dipyridyl,
Bipyridyl,
Dipyridyl, 2,2,
Dipyridyl, 2,2',
2,2'-BIPYRIDINE,
2,2'-Dipyridyl,
366-18-7,
2,2'-Bipyridyl,
Bipyridine,
2,2'-Dipyridine,
2-(2-Pyridyl)pyridine,
2,2'-Bipyridin,
alpha,alpha'-Dipyridyl,
alpha,alpha'-Bipyridyl,
2,2-bipyridyl,
alpha,alpha'-Dipyridine,
AA-DP,
dipyridyl,
Bipyridyl,
Bipy,
2,2-Bipyridine,
2,2-Dipyridyl,
2-(pyridin-2-yl)pyridine,
alpha,alpha'-Bipyridine,
NSC 1550,
MFCD00006212,
.alpha.,.alpha.'-Bipyridine,
[2,2]bipyridinyl,
NSC 615009,
UNII-551W113ZEP,
CCRIS 3426,
HSDB 5423,
2-pyridin-2-ylpyridine,
alpha,alpha'-Dwupirydylu [Polish],
EINECS 206-674-4,
CI 588,
CI-588,
BRN 0113089,
Umdipyridyl,
.alpha.,.alpha.'-Bipyridyl,
.alpha.,.alpha.'-Dipyridyl,
[2,2']BIPYRIDINYL,
.alpha.,.alpha.'-Dipyridine,
CHEMBL39879,
AI3-00491,
MLS000069417,
CHEBI:30351,
ROFVEXUMMXZLPA-UHFFFAOYSA-N,
551W113ZEP,
NSC615009,
BPY,
SMR000059069,
2,2'-Dipyridyl, 99+%,
dri-rx 19lc-e,
2,2-Bispyridine,
2,2 Bipyridyl,
2,2' Bipyridine,
alpha,alpha'-Dwupirydylu,
bi-pyridine,
Dipy,
2-pyridylpyridine,
2,2bipyridyl,
2,2'Bipyridine,
2, 2-Bipyridine,
2,2' bipyridyl,
[2,2']bipyridyl,
2,2''-bipyridyl,
2,2''-dipyridyl,
2,2''-bipyridine,
2,2''-dipyridine,
2,2'- bipyridine,
2,2\'-bipyridine,
2,2''-Bipyridin,
PubChem2134,
alpha, alpha-Dipyridyl,
2-pyridin-2-ylpyridin,
ACMC-209ino,
alpha,alpha''-bipyridyl,
alpha,alpha''-dipyridyl,
A,A'-BIPYRIDYL,
A,A'-DIPYRIDYL,
AC1Q1IDA,
alpha,alpha''-bipyridine,
alpha,alpha''-dipyridine,
Maybridge3_006205,
Opera_ID_1615,
Lopac-D-7505,
2,2'-Bipyridine, ACS,
(aR)-2,2'-Bipyridine,
(aS)-2,2'-Bipyridine,
EC 206-674-4,
AC1L1BK9,
AC1Q2AS7,
SCHEMBL5922,
UPCMLD00WV-71,
ALPHA,ALPHA-BIPYRIDYL,
DSSTox_CID_20635,
DSSTox_RID_79518,
DSSTox_GSID_40635,
Lopac0_000471,
5-23-08-00016 (Beilstein Handbook Reference),
KSC226A4T,
BIPYRIDINE(2,2'-),
WLN: T6NJ B- BT6NJ,
Jsp006513,
DTXSID9040635,
CTK1C6049,
NSC1550,
HMS1448K01,
HMS2234F20,
HMS3261O04,
HMS3371D05,
ZINC105227,
ACT09618,
BCP27263,
NSC-1550,
STR02551,
Tox21_301430,
Tox21_500471,
ANW-28450,
BDBM50042874,
CCG-54708,
RW2020,
SBB079580,
STL282738,
AKOS004901459,
2,2'-Bipyridyl, p.a., 99.5%,
AC-7556,
AM81312,
AN-8904,
CS-W009134,
FS-1056,
LP00471,
LS21121,
MCULE-8524562351,
NSC-615009,
RP22032,
RTR-030776,
SC11754,
TRA0051793,
IDI1_017592,
NCGC00015364-01,
NCGC00015364-02,
NCGC00015364-03,
NCGC00015364-04,
NCGC00015364-05,
NCGC00093368-02,
NCGC00093368-03,
NCGC00255575-01,
NCGC00261156-01,
2,2'-Bipyridyl, >=98.0% (NT),
AJ-11171,
AK-41113,
BP-10293,
BR-41113,
CAS-366-18-7,
CJ-00763,
LS-44603,
SC-03874,
ZB003551,
2,2'-Bipyridine;2-(pyridin-2-yl)pyridine,
AB1007349,
DB-013205,
2,2'-Bipyridyl, ReagentPlus(R), >=99%,
B0468,
EU-0100471,
FT-0632048,
FT-0636412,
FT-0637152,
ST24027230,
ST50308286,
66D187,
D 7505,
D-7200,
D-7250,
D-7255,
M-6336,
2,2'-Dipyridyl, JIS special grade, >=99.0%,
2,2'-Bipyridyl, Vetec(TM) reagent grade, 98%,
SR-01000075829,
2,2'-Bipyridyl, PESTANAL(R), analytical standard,
SR-01000075829-1,
SR-01000075829-3,
Z57160161,
F0001-1045,
2,2'-Bipyridyl, anhydrous, free-flowing, Redi-Dri(TM), ReagentPlus(R), 99%,
InChI=1/C10H8N2/c1-3-7-11-9(5-1)10-6-2-4-8-12-10/h1-8,
0BP,
2,2 inverted exclamation marka-Bipyridine; 2,2 inverted exclamation marka-Dipyridine; 2,2 inverted exclamation marka-Dipyridyl,
2,2 Bipyridine,
2,2'-bipiridina,
2,2 Dipyridyl,
2 2'-Dipyridine,
2 2'-Bipyridyl,
2 2'-Dipyridyl,
2,2' Dipyridyl,
Dipyridyl, 2,2,
alpha,alpha Dipyridyl,
alpha,alpha-Dipyridyl,
Dipyridyl, 2,2',
2,2/'-Bipyridine,
C10H8N2,
CID1474,
2,2'-Bipyridine, 99% 25g,
2-2-BIPyridyl 99.5% AR 5gm,
AR-1I7046,
C10-H8-N2,
ACN-028016,
'LGC' (1607),
2,2'-Bipyridine, 99% - 100G 100g,
A15530,
D015082,
37275-48-2,
38090-97-0,
DP,
|
| Complexity | 120 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 156.069g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 156.188g/mol |
| Monoisotopic Mass | 156.069g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 25.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.7 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | 6.1 |
| Hazard statements | H317-H319 |
| Packing Group | Ⅲ |
| Precautionary statements | P280-P305+P351+P338 |
| Signal Words | warning |
| UN Code | UN 2811 |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

