
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 112-92-5 |
| Catalog Number | AG0032TQ(AGN-PC-00TQ0E) |
| Chemical Name | 1-Octadecanol |
| IUPAC Name | octadecan-1-ol |
| InChI | InChI=1S/C18H38O/c1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19/h19H,2-18H2,1H3 |
| InChI Key | GLDOVTGHNKAZLK-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00002823 |
| Molecular Formula | C18H38O |
| Molecular Weight | 270.4937 |
| NSC Number | 5379 |
| RTECS Number | RG2010000 |
| SMILES | C(CCCCCCCCCCCCCCCCC)O |
| UNII | 2KR89I4H1Y |
| Synonyms | 1-octadecanol,
stearyl alcohol,
Octadecan-1-ol,
Stearyl alcohol,
1-OCTADECANOL,
Octadecanol,
112-92-5,
Octadecyl alcohol,
1-Hydroxyoctadecane,
n-Octadecanol,
Stearol,
n-Octadecyl alcohol,
n-1-Octadecanol,
Stearic alcohol,
Atalco S,
Alfol 18,
Steraffine,
Polaax,
Stenol,
Crodacol-S,
Aldol 62,
Siponol S,
Siponol SC,
Lanol S,
Sipol S,
Adol 68,
Decyl octyl alcohol,
Cachalot S-43,
Lorol 28,
1-0ctadecanol,
Dytol E-46,
Alcohol stearylicus,
Usp xiii stearyl alcohol,
Octadecylalkohol,
Octadecanol, 1-,
C18 alcohol,
Alcohol(C18),
Fatty alcohol(C18),
Stearylalkohol,
Octadecanol NF,
UNII-2KR89I4H1Y,
CO-1895,
CO-1897,
CCRIS 3960,
HSDB 1082,
1-Octadecanol, 95%,
NSC 5379,
EINECS 204-017-6,
MFCD00002823,
BRN 1362907,
AI3-01330,
2KR89I4H1Y,
CHEBI:32154,
NSC5379,
GLDOVTGHNKAZLK-UHFFFAOYSA-N,
NCGC00159369-02,
NCGC00159369-04,
AK114210,
DSSTox_CID_6935,
DSSTox_RID_78262,
DSSTox_GSID_26935,
26762-44-7,
Rofamol,
Alcohols, C18-32,
Crodacol S,
1-stearyl alcohol,
CAS-112-92-5,
Kalcohl 80,
Conol 30F,
Kalcohl 8098,
Adol 62,
Conol 1675,
Stearyl alcohol [JAN:NF],
stearylalcohol,
Octanodecanol,
Stearal,
Stearyl alcohol [USAN:JAN],
Octodecyl alcohol,
n-octadecylalcohol,
Varonic BG,
C18H38O,
aldol62,
alfol18,
Crodacol S70,
Crodacol S95NF,
Rita SA,
Stearyl alcohol NF,
adol68,
CO 1895F,
EINECS 272-778-1,
stearyl alcohol pure,
Cachalot S-56,
Philcohol 1800,
Stearyl alcohol USP,
C18 Linear alcohol,
Lanette 18 DEO,
Lorol C18,
Adol 62 NF,
SSD AF (Salt/Mix),
AC1L1QJD,
ACMC-1BY8M,
EC 204-017-6,
Ceteareth-20 (Salt/Mix),
SCHEMBL23810,
4-01-00-01888 (Beilstein Handbook Reference),
68911-61-5,
KSC175M4B,
CHEMBL24640,
Stearyl alcohol (JP17/NF),
E(R) degrees EIe (1/4),
WLN: Q18,
DTXSID8026935,
O(2)O not (1/4),
SCHEMBL10409854,
CTK0H5640,
n-OCTADECYL ALCOHOL, TECH,
(C18-C32)Alcohol fraction (distillation column bottoms),
CS-D1671,
NSC-5379,
ZINC8214679,
Tox21_111610,
ANW-16545,
LMFA05000085,
SBB060168,
STL453659,
1-Octadecanol, technical grade, 80%,
AKOS009031494,
Tox21_111610_1,
1-Octadecanol, ReagentPlus(R), 99%,
MCULE-4390437415,
RTR-002503,
TRA0009756,
ACM26762447,
NCGC00159369-03,
AN-22724,
CC-33259,
LS-97715,
SC-47168,
AX8017593,
TR-002503,
1-Octadecanol, puriss., >=99.0% (GC),
FT-0761208,
O0006,
ST24031490,
ST51046402,
1-Octadecanol, Selectophore(TM), >=99.5%,
1-Octadecanol, Vetec(TM) reagent grade, 94%,
D01924,
A802702,
C-34203,
L000755,
SR-01000944718,
J-002873,
SR-01000944718-1,
I14-17718,
UNII-13F4MW8Y9K component GLDOVTGHNKAZLK-UHFFFAOYSA-N,
UNII-2DMT128M1S component GLDOVTGHNKAZLK-UHFFFAOYSA-N,
UNII-B1K89384RJ component GLDOVTGHNKAZLK-UHFFFAOYSA-N,
UNII-C6BPY2QY39 component GLDOVTGHNKAZLK-UHFFFAOYSA-N,
UNII-U0T8J52I8B component GLDOVTGHNKAZLK-UHFFFAOYSA-N,
Stearyl alcohol, European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard,
2DEF44B7-B367-4188-89E4-531379568C74,
Stearyl alcohol, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
Stearyl Alcohol, Pharmaceutical Secondary Standard; Certified Reference Material,
InChI=1/C18H38O/c1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19/h19H,2-18H2,1H,
-n octadecanol,
Mixture Name,
1-Octacosanol,
Alcool starylique,
Kolliwax SA,
Cetostearyl alcohol,
Tego alkanol 18,
1-hidroxioctadecane,
alcohol n-Octadecil,
Lanette 18,
Lanette 18DEO,
Cachalot S 43,
Crodacol S 70,
Crodacol S 95,
Hainol 18SS,
Laurex 18,
Octadecan- 1- ol,
SSD AF,
Alfol 18NF,
Conol 30SS,
Conol 30S,
Crodacol S 95 NF,
Kalchol 8098,
Kalcohl 8099,
Adol 64,
Lorol C 18,
Speziol C 18 Pharma,
Hyfatol 18-95,
Hyfatol 18-98,
Kalcol 8098,
Alcohols, C18-3-2,
Nacol 18-98,
VLTN 6,
CID8221,
Stearyl Alcohol 96% pure 500gm,
C18-H38-O,
CO 1895,
CO 1897,
CO 1898,
Octadecan-1-ol (Langkettige Alkohole),
557-61-9,
8038-54-8,
ST,
|
| Complexity | 145 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 270.292g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 270.501g/mol |
| Monoisotopic Mass | 270.292g/mol |
| Rotatable Bond Count | 16 |
| Topological Polar Surface Area | 20.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 8.4 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

