
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 22204-53-1 |
| Catalog Number | AG0032HH(AGN-PC-0QYU8S) |
| Chemical Name | (2S)-2-(6-methoxynaphthalen-2-yl)propanoic acid |
| EC Number | 244-838-7 |
| IUPAC Name | (2S)-2-(6-methoxynaphthalen-2-yl)propanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C14H14O3/c1-9(14(15)16)10-3-4-12-8-13(17-2)6-5-11(12)7-10/h3-9H,1-2H3,(H,15,16)/t9-/m0/s1 |
| InChI Key | CMWTZPSULFXXJA-VIFPVBQESA-N |
| MDL Number | MFCD00010500 |
| Molecular Formula | C14H14O3 |
| Molecular Weight | 230.2592 |
| SMILES | COC=1C=C2C=CC(=CC2=CC1)[C@@H](C(=O)O)C |
| UNII | 57Y76R9ATQ |
| Synonyms | Aleve,
Anaprox,
Methoxypropiocin,
Naprosin,
Naprosyn,
Naproxen,
Naproxen Sodium,
Naproxenate, Sodium,
Proxen,
Sodium Naproxenate,
Sodium, Naproxen,
Synflex,
NAPROXEN,
22204-53-1,
(S)-Naproxen,
Naprosyn,
Naproxene,
(+)-Naproxen,
Equiproxen,
Aleve,
(S)-(+)-2-(6-Methoxy-2-naphthyl)propionic acid,
Laraflex,
Naproxeno,
Naproxenum,
d-Naproxen,
(S)-(+)-Naproxen,
Calosen,
Naprosyne,
Nycopren,
Bonyl,
Naixan,
Reuxen,
Axer,
(+)-(S)-Naproxen,
Ec-Naprosyn,
(S)-2-(6-methoxynaphthalen-2-yl)propanoic acid,
Acusprain,
Anexopen,
Arthrisil,
Artrixen,
Artroxen,
Bipronyl,
Clinosyn,
Danaprox,
Flexipen,
Leniartil,
Novonaprox,
Anaprox,
Apronax,
Artagen,
Atiflan,
Congex,
Daprox,
Genoxen,
Lefaine,
Nafasol,
Nalyxan,
Napflam,
Napmel,
Naposin,
Napren,
Naprius,
Fuxen,
Naxen,
Naxyn,
Dysmenalgit N,
Apo-Naproxen,
(2S)-2-(6-methoxynaphthalen-2-yl)propanoic acid,
Veradol,
Xenar,
Floginax,
Headlon,
Napratec,
Naprontag,
Narocin,
Naxopren,
Prafena,
Priaxen,
Pronaxen,
Rheumaflex,
Saritilron,
Sinartrin,
Soproxen,
Sutolin,
Tohexen,
Traumox,
Flexen,
Napxen,
Noflam,
Patxen,
Rahsen,
Sinton,
Sutony,
Velsay,
Vinsen,
Narma,
Roxen,
Anax,
(S)-2-(6-Methoxy-2-naphthyl)propionic acid,
Flanax Forte,
(+)-2-(6-Methoxy-2-naphthyl)propionic acid,
Naprosyn LLE,
Napren E,
Proxen LE,
Naxen F,
Proxen LLE,
U-Ritis,
naproxen(+),
(+)-2-(Methoxy-2-naphthyl)-propionic acid,
RS-3540,
Naprosyn LLE Forte,
Naproxi 250,
Naproxi 500,
(S)-6-Methoxy-alpha-methyl-2-naphthaleneacetic acid,
Naxyn 250,
Naxyn 500,
(S)-2-(6-Methoxy-2-naphthyl)propanoic acid,
Equiproxen (Veterinary),
Apo-Napro-NA,
Naproxene [INN-French],
Naproxenum [INN-Latin],
Naproxeno [INN-Spanish],
d-2-(6-Methoxy-2-naphthyl)propionic acid,
(+)-2-(Methoxy-2-naphthyl)-propionsaeure,
UNII-57Y76R9ATQ,
(+)-(S)-6-Methoxy-alpha-methyl-2-naphthaleneacetic acid,
(S)-(+)-6-Methoxy-alpha-methyl-2-naphthaleneacetic acid,
Dysmenalgit,
Diocodal,
Prexan,
Proxen,
CG 3117,
CCRIS 5265,
CHEBI:7476,
HSDB 3369,
EINECS 244-838-7,
MFCD00010500,
CHEMBL154,
RS 3540,
(+)-6-Methoxy-alpha-methyl-2-naphthaleneacetic acid,
57Y76R9ATQ,
d-2-(6'-Methoxy-2'-naphthyl)-propionsaeure,
(2S)-2-(6-methoxy-2-naphthyl)propanoic acid,
CMWTZPSULFXXJA-VIFPVBQESA-N,
Naprium,
Naprux,
Laser,
(+)-2-(Methoxy-2-naphthyl)-propionsaeure [German],
Propionic acid, 2-(6-methoxy-2-naphthyl)-, (+)-,
d-2-(6'-Methoxy-2'-naphthyl)-propionsaeure [German],
Duk,
2-Naphthaleneacetic acid, 6-methoxy-alpha-methyl-, (+)-,
2-Naphthaleneacetic acid, 6-methoxy-alpha-methyl-, (S)-,
Methoxypropiocin,
CAS-22204-53-1,
Naprosine,
Panoxen,
Proxine,
Mnpa,
(S)-2-(6-Methoxy-naphthalen-2-yl)-propionic acid,
(S)-6-Methoxy-.alpha.-methyl-2-naphthaleneacetic acid,
DL Naproxen,
Naprosin,
26159-31-9,
Xenar-CR,
2-Naphthaleneacetic acid, 6-methoxy-.alpha.-methyl-, (S)-,
Naprolag,
Naprosy,
SR-01000075977,
2-Naphthaleneacetic acid, 6-methoxy-.alpha.-methyl-, (.alpha.S)-,
Naproxen [USAN:BAN:INN:JAN],
Naprosyn (TN),
Naproxen,(S),
NPS,
Prestwick_349,
Naproxen [USAN:USP:INN:BAN:JAN],
PubChem8102,
Spectrum_000977,
4or0,
4po0,
(S)-(+)-Naproxene,
Prestwick0_000791,
Prestwick1_000791,
Prestwick2_000791,
Spectrum2_001043,
Spectrum3_000514,
Spectrum4_000069,
Spectrum5_001327,
(+)NAPROXEN,
Naproxen2-(6-Methoxy-naphthalen-2-yl)-propionic acid,
Epitope ID:139974,
UPCMLD-DP001,
2-(6-Methoxy-naphthalen-2-yl)-propionic acid(Naproxen),
EC 244-838-7,
AC1L4G3X,
AC1Q4ET9,
AC1Q4F4H,
AC1Q4F4I,
SCHEMBL3046,
DSSTox_CID_20686,
DSSTox_RID_79542,
DSSTox_GSID_40686,
Lopac0_000792,
BSPBio_002067,
KBioGR_000597,
KBioSS_001457,
KSC911E2L,
ARONIS24306,
BIDD:GT0062,
DivK1c_000242,
SPECTRUM1500425,
Naproxen (JP17/USP/INN),
SPBio_000966,
SPBio_002861,
GTPL5230,
DTXSID4040686,
UPCMLD-DP001:001,
CMWTZPSULFXXJA-VIFPVBQESA-,
CTK8B1225,
HMS500M04,
KBio1_000242,
KBio2_001457,
KBio2_004025,
KBio2_006593,
KBio3_001567,
KS-00002WWU,
Naproxen 1.0 mg/ml in Methanol,
NINDS_000242,
HMS1920P13,
HMS2089N21,
HMS2091H12,
HMS3649M13,
Pharmakon1600-01500425,
ZINC105216,
ACT02593,
Tox21_301953,
ANW-24773,
BDBM50339185,
CCG-40130,
NSC750183,
NSC757239,
AKOS005267223,
AC-1363,
CS-2163,
DB00788,
MCULE-2589082817,
ME-0100,
NSC-750183,
NSC-757239,
RP27889,
RTR-010461,
IDI1_000242,
NCGC00016759-01,
NCGC00016759-02,
NCGC00016759-03,
NCGC00021127-01,
NCGC00161591-01,
NCGC00255562-01,
AJ-11169,
AN-14988,
BC208049,
BR-72928,
HY-15030,
SC-02561,
(+)-2-(Methoxy-2-naphthyl)-propionsaure,
Naproxen, meets USP testing specifications,
SBI-0050769.P004,
AB1009325,
LS-124738,
ST2408284,
TL8003659,
AM20060551,
FT-0082415,
FT-0602835,
M1021,
W4580,
Naproxen, VETRANAL(TM), analytical standard,
(S)-2-(6-methoxy-2-naphthyl)-propionic acid,
04N531,
C01517,
D00118,
J10145,
M-5280,
(2S)-2-(6-methoxy(2-naphthyl))propanoic acid,
AB00052049-04,
AB00052049_05,
(+)(S)2-(6-methoxy-2-naphthyl)-propionic acid,
2-(6-Methoxy-2-naphthyl)propanoic acid , (+)-,
SR-01000003110,
Q-201447,
SR-01000003110-5,
SR-01000075977-3,
SR-01000075977-4,
(+)-6-Methoxy-.alpha.-methyl-2-napthaleneacetic acid,
BRD-K59197931-001-02-9,
BRD-K59197931-001-03-7,
BRD-K59197931-236-09-6,
SR-01000075977-10,
(+)-6-Methoxy-.alpha.-methyl-2-naphthaleneacetic acid,
(alphas)-6-methoxy-alpha-methyl-2-naphthaleneacetic acid,
(S)-()-6-Methoxy-alpha-methyl-2-naphthaleneacetic acid,
(S)-(+)-2-(6-methoxy-naphthalen-2-yl)-propionic acid,
(S)-6-Methoxy-.alpha.-methyl-2-naphthalene acetic acid,
Naproxen, British Pharmacopoeia (BP) Reference Standard,
Naproxen, European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard,
(S)-(+)-6-Methoxy-alp.-methyl-2-naphthalene acetic acid,
(S)-(+)-2-(6-Methoxy-2-naphthyl)propionic acid; Naproxen,
(S)-(+)-6-Methoxy-alpha-methyl-2-naphthaleneacetic acid, 98%,
2-Naphthaleneacetic acid, 6-methoxy-.alpha.-methyl-, (+)-,
Naproxen, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
2-Naphthaleneacetic acid, 6-methoxy-alpha-methyl-, (+)- (8CI),
Naproxen, Pharmaceutical Secondary Standard; Certified Reference Material,
Naproxen solution, 1.0 mg/mL in methanol, ampule of 1 mL, certified reference material,
InChI=1/C14H14O3/c1-9(14(15)16)10-3-4-12-8-13(17-2)6-5-11(12)7-10/h3-9H,1-2H3,(H,15,16)/t9-/m0/s1,
naproxen sodium,
DL-Naproxen,
Naprelan,
Naxid,
Synflex,
aproxen,
Opipramol,
Sodium, Naproxen,
Sodium Naproxenate,
Naproxenate, Sodium,
ANAPROX DS,
S-NAPROXEN,
D0DJ1B,
D0S2QI,
C14H14O3,
Naproxen [USAN:INN:BAN:JAN],
2-(6-Methoxy-2-naphthyl)propanoic acid,
EINECS 247-485-7,
CID156391,
C14-H14-O3,
CB10902,
CS-O-30671,
2-(6-Methoxy-2-naphthyl)propionic acid,
2-(6-Methoxy-naphthalen-2-yl)-propionic acid,
Naproxen, 98%, COX inhibitor - 1G 1g,
2-(6-methoxynaphthalen-2-yl)propanoic acid,
(1)-2-(6-Methoxy-2-naphthyl)propionic acid,
(+-)-2-(6-methoxy-2-naphthyl)propionic acid,
(R)-6-Methoxy-a-methyl-2-naphthaleneacetic acid,
D009288,
(S)-(+)-6-Methoxy-a-methyl-2-naphthaleneacetic acid,
2-Naphthaleneacetic acid, 6-methoxy-?-methyl-, (?S)-,
(alpha S)-6-Methoxy-alpha-methyl-2-naphthaleneacetic acid,
2-Naphthaleneacetic acid, 6-methoxy-.alpha.-methyl-, ()-,
51091-84-0,
23979-41-1,
|
| Complexity | 277 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 230.094g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 230.263g/mol |
| Monoisotopic Mass | 230.094g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 46.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.3 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H317-H319 |
| Precuationary statements | P280-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

