
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 611-71-2 |
| Catalog Number | AG0032DP(AGN-PC-0SZ613) |
| Chemical Name | D-(-)-Mandelic acid |
| EC Number | 210-276-6 |
| IUPAC Name | (2R)-2-hydroxy-2-phenylacetic acid |
| InChI | InChI=1S/C8H8O3/c9-7(8(10)11)6-4-2-1-3-5-6/h1-5,7,9H,(H,10,11)/t7-/m1/s1 |
| InChI Key | IWYDHOAUDWTVEP-SSDOTTSWSA-N |
| MDL Number | MFCD00064251 |
| Molecular Formula | C8H8O3 |
| Molecular Weight | 152.1473 |
| SMILES | O[C@@H](C(=O)O)C1=CC=CC=C1 |
| UNII | PPL7YW1M9W |
| Synonyms | 611-71-2,
(r)-mandelic acid,
(R)-(-)-Mandelic acid,
D-Mandelic acid,
(R)-2-Hydroxy-2-phenylacetic acid,
D-(-)-MANDELIC ACID,
(-)-Mandelic acid,
D(-)-Mandelic acid,
(2R)-2-hydroxy-2-phenylacetic acid,
(R)-alpha-Hydroxyphenylacetic acid,
D-2-Phenylglycolic acid,
(-)-(R)-Mandelic acid,
R(-)-Mandelic Acid,
R-(-)-Mandelic acid,
(-)-alpha-Hydroxyphenylacetic acid,
(R)-alpha-Hydroxybenzeneacetic acid,
R-(-) Mandelic acid,
UNII-PPL7YW1M9W,
(R)-(-)-Amygdalic Acid,
(R)-Mandelsaeure,
MFCD00064251,
(R)-A-Hydroxyphenylacetic acid,
(R)-Hydroxy(phenyl)acetic acid,
(R)-Mandelate,
PPL7YW1M9W,
(L)-(+)-Mandelic acid,
CHEMBL292411,
CHEBI:17656,
(2R)-hydroxy(phenyl)acetic acid,
Hydroxy-Phenyl-Acetic Acid Anion,
(2R)-hydroxy(phenyl)ethanoic acid,
alpha-Hydroxyphenylacetic acid,
(R)-2-Hydroxy-2-phenylacetate,
(R)-(-)-alpha-Hydroxyphenylacetic acid,
D(-)-mandelate,
DSSTox_CID_26523,
DSSTox_RID_81688,
DSSTox_GSID_46523,
RMN,
DL-Mandelate,
(R)-(-)-Mandelic acid, 99%,
(2R)-2-hydroxy-2-phenylacetate,
CAS-611-71-2,
Mandelic acid, D-,
(R)-Hydroxyphenylaceticacid,
Mandelic acid, (R)-,
(r)-mandelsaure,
1mcz,
1mdl,
L-2-Hydroxy-2-phenylacetic acid,
(-)-mandelate,
NCGC00166022-01,
d - mandelic acid,
EINECS 210-276-6,
D-2-Phenylglycolate,
PubChem6066,
D-mandelic acid(R-(-)-mandelic acid),
PubChem21083,
L-(-)-Mandelic acid,
(-)-(R)-Mandelate,
(r)(-)-mandelic acid,
Benzeneacetic acid, alpha-hydroxy-, (-)-,
Maybridge1_004148,
(R)-(-)-MandelicAcid,
(r)-(-) mandelic acid,
(R)-(+)-mandelic acid,
(R)-a-Hydroxyphenylacetate,
Benzeneacetic acid, alpha-hydroxy-, (alphaR)-,
(-)-a-Hydroxyphenylacetate,
AC1L1YF9,
(R)-a-Hydroxybenzeneacetate,
Hydroxy-phenyl-acetate anion,
(R)-(-)- mandelic acid,
(r)-(-)-d-mandelic acid,
D-PHENYLGLYCOLIC ACID,
Oprea1_502663,
cid_11914,
(R)-(-)-2-mandelic acid,
SCHEMBL165161,
(-)-D-MANDELIC ACID,
(-)-alpha-Hydroxyphenylacetate,
(R)-alpha-Hydroxyphenylacetate,
PARAGOS 400514,
(-)-a-Hydroxyphenylacetic acid,
(R)-alpha-Hydroxybenzeneacetate,
(R)-Hydroxy-phenyl-acetic acid,
RARECHEM AL BO 1446,
(R)-a-Hydroxybenzeneacetic acid,
DTXSID4046523,
(R)-|A-Hydroxyphenylacetic acid,
BDBM16421,
HMS553E14,
KS-00000CAR,
IWYDHOAUDWTVEP-SSDOTTSWSA-N,
HMS3650C13,
ZINC164392,
(R)-(-)-Mandelic acid, 98%,
ACT03138,
HY-Y0585,
STR08136,
Tox21_112292,
D-2-HYDROXY-PHENYLACETIC ACID,
AKOS005256699,
Tox21_112292_1,
(2R)-2-hydroxy-2-phenyl-acetic acid,
AC-2490,
AS01425,
CS-W020074,
D-ALPHA-HYDROXYPHENYLACETIC ACID,
DB02280,
MCULE-7674691218,
RP21580,
(-)-(R)alpha-hydroxybenzeneacetic acid,
(R)-ALPHA-HYDROPHENYLACETIC ACID,
(-)-(R) alpha-hydroxybenzeneacetic acid,
NCGC00166022-02,
(2R)-2-oxidanyl-2-phenyl-ethanoic acid,
(2S)-(+)-alpha-Hydroxyphenylacetic acid,
(R)-(-)-HYDROXYPHENYLACETIC ACID,
AJ-16137,
BR-47567,
SC-05718,
SC-57916,
Benzeneacetic acid, alpha-hydroxy-, (R)-,
AB1002713,
TL8003880,
AM20050151,
FT-0601504,
M0662,
ST24032078,
11M712,
4296-EP2277863A1,
4296-EP2289882A1,
4296-EP2289891A2,
4296-EP2295428A2,
C01983,
M-5954,
MLS-0090888.0001,
13799-EP2295437A1,
13799-EP2298752A1,
13799-EP2298775A1,
13799-EP2316836A1,
D-(-)-Mandelic acid, purum, >=98.0% (T),
134834-EP2269989A1,
134834-EP2292612A2,
D-(-)-Mandelic acid, puriss., >=99.0% (T),
SR-01000946767,
(2R)-Hydroxyphenylacetic Acid ((R)-Mandelic Acid),
(R)-(-)-Mandelic acid, ReagentPlus(R), >=99%,
I01-7576,
SR-01000946767-1,
W-105188,
(R)-(-)-Mandelic acid, Vetec(TM) reagent grade, 98%,
F1905-7046,
Z1702888514,
08C65DF7-6DDF-44B3-9490-02A43D9D33C1,
UNII-NH496X0UJX component IWYDHOAUDWTVEP-SSDOTTSWSA-N,
(R)-(-)-Mandelic acid, ChiPros(R), produced by BASF, 99%,
Sertraline impurity E, European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard,
MANDELIC ACID,
d-mandelsaure,
D-mandelate,
(-)-mandelsaure,
(D)-(-)-Mandelicacid,
2-Hydroxyphenylacetic acid,
C8H8O3,
Isonicotinic acid diethylamide,
C8-H8-O3,
CID11914,
(S)-2-Hydroxy-2-phenylacetic acid,
(R)-(-)-Mandelic acid, 98% 5g,
Benzeneacetic acid, .alpha.-hydroxy-, (R)-,
R (-) Mandelic Acid 99% extra pure 100gm,
(R)-(-)-Mandelic acid, 99% - 100G 100g,
Benzeneacetic acid, .alpha.-hydroxy-, (.alpha.R)-,
17199-29-0,
MA,
|
| Complexity | 138 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 152.047g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 152.149g/mol |
| Monoisotopic Mass | 152.047g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 57.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.6 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H318 |
| Precuationary statements | P280-P305+P351+P338-P305+P351+P338+P310-P280i-P310a |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

