| CAS Number | 3064-56-0 |
| Catalog Number | AG0030R7(AGN-PC-0KKVPN) |
| Chemical Name | Acetic acid, 2-(diphenylphosphino)- |
| IUPAC Name | 2-diphenylphosphanylacetic acid |
| InChI | InChI=1S/C14H13O2P/c15-14(16)11-17(12-7-3-1-4-8-12)13-9-5-2-6-10-13/h1-10H,11H2,(H,15,16) |
| InChI Key | GJOGRUGECVQJBK-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00443983 |
| Molecular Formula | C14H13O2P |
| Molecular Weight | 244.2256 |
| SMILES | O=C(O)CP(C1=CC=CC=C1)C2=CC=CC=C2 |
| Synonyms | 3064-56-0,
Carboxymethyldiphenylphosphine,
2-(Diphenylphosphino)acetic acid,
2-diphenylphosphanylacetic Acid,
AC1MCNI8,
diphenylphosphinoacetic acid,
(Diphenylphosphino)acetic acid,
(diphenylphosphanyl)acetic acid,
SCHEMBL1009627,
CTK4G5521,
DTXSID00378731,
Acetic acid,2-(diphenylphosphino)-,
ZINC2565483,
ZX-AT022719,
AK315546,
CID2773819,
1831-63-6,
|
| Complexity | 225 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 244.065g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 244.23g/mol |
| Monoisotopic Mass | 244.065g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 37.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.6 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number