| CAS Number | 304650-02-0 |
| Catalog Number | AG00307N(AGN-PC-04PKY8) |
| Chemical Name | 2-Pyridinecarboxamide, N-(2-cyanophenyl)- |
| IUPAC Name | N-(2-cyanophenyl)pyridine-2-carboxamide |
| InChI | InChI=1S/C13H9N3O/c14-9-10-5-1-2-6-11(10)16-13(17)12-7-3-4-8-15-12/h1-8H,(H,16,17) |
| InChI Key | CMOBXBANKIGTSJ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD02128063 |
| Molecular Formula | C13H9N3O |
| Molecular Weight | 223.2301 |
| SMILES | C(#N)C1=C(C=CC=C1)NC(=O)C1=NC=CC=C1 |
| Synonyms | N-(2-CYANOPHENYL)PICOLINAMIDE,
304650-02-0,
N-(2-cyanophenyl)pyridine-2-carboxamide,
AC1Q5LI3,
SCHEMBL321681,
DTXSID90640853,
CMOBXBANKIGTSJ-UHFFFAOYSA-N,
BCP10586,
MFCD02128063,
ZINC19481171,
AKOS000184685,
CS-W001530,
MCULE-6031597135,
NE43945,
SC-70035,
2-Pyridinecarboxamide, N-(2-cyanophenyl)-,
EN300-66698,
Z26489169,
|
| Complexity | 320 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 223.075g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 223.235g/mol |
| Monoisotopic Mass | 223.075g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 65.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.3 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard statements
|
H302-H319
|
|
Precuationary statements
|
P305+P351+P338
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number