| CAS Number | 30413-59-3 |
| Catalog Number | AG003024(AGN-PC-00MEYJ) |
| Chemical Name | Pyridine, 2-ethynyl-3-methyl- |
| IUPAC Name | 2-ethynyl-3-methylpyridine |
| InChI | InChI=1S/C8H7N/c1-3-8-7(2)5-4-6-9-8/h1,4-6H,2H3 |
| InChI Key | RHZFYNCENJWVQW-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD13175242 |
| Molecular Formula | C8H7N |
| Molecular Weight | 117.1479 |
| SMILES | CC1=CC=CN=C1C#C |
| Synonyms | 2-ethynyl-3-methylpyridine,
30413-59-3,
Pyridine, 2-ethynyl-3-methyl-,
2-ETHYNYL-3-METHYL-PYRIDINE,
2-Ethynyl-3-picoline,
SCHEMBL1173370,
CTK1B3344,
KS-00002AEO,
(3-Methylpyridin-2-yl)acetylene,
DTXSID00539547,
ZX-AT003685,
MFCD13175242,
ZINC37593986,
AKOS026675512,
FCH1167587,
OR53007,
PS-5386,
F-1007,
2-ethynyl-3-methylpyridine, 95% - 1G 1g,
|
| Complexity | 131 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 117.058g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 117.151g/mol |
| Monoisotopic Mass | 117.058g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 12.9A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.5 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard statements
|
H301
|
|
Precuationary statements
|
P210-P273-P243-P403
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number