
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 288-36-8 |
| Catalog Number | AG002WK8(AGN-PC-0WA41U) |
| Chemical Name | 1H-1,2,3-Triazole |
| EC Number | 608-262-3 |
| IUPAC Name | 2H-triazole |
| InChI | InChI=1S/C2H3N3/c1-2-4-5-3-1/h1-2H,(H,3,4,5) |
| InChI Key | QWENRTYMTSOGBR-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00014490 |
| Molecular Formula | C2H3N3 |
| Molecular Weight | 69.0653 |
| SMILES | n1n[nH]cc1 |
| Synonyms | 1H-1,2,3-Triazole,
288-36-8,
1,2,3-Triazole,
2H-1,2,3-triazole,
1,2,3-1H-Triazole,
Osotriazole,
triazol,
2H-triazole,
288-35-7,
V-triazole,
MFCD00014490,
Triazacyclopentadiene,
1,2,3-triazol,
[1,2,3]triazole,
1H-[1,2,3]triazole,
CHEBI:35565,
QWENRTYMTSOGBR-UHFFFAOYSA-N,
27070-49-1,
1H-(1,2,3)-triazole,
1H-[1,2,3]-triazole,
1,2,3-1H-Triazole, 97%,
1H-1,2,3-triazol,
racemic triazole,
1H-triazole,
2,3-Diazapyrrole,
1,2,3 triazole,
1h1,2,3-triazole,
ACMC-1CMBH,
AC1Q1IAI,
1H-1,2,3 triazole,
1-H-1,2,3-triazole,
2H-[1,2,3]triazole,
AC1L27PZ,
AC1Q4W1B,
AC1Q4W1C,
2h-1, 2, 3-triazole,
2H-(1,2,3)-triazole,
KSC206O3L,
1-H-1, 2, 3-triazole,
1~{H}-1,2,3-triazole,
CHEMBL2148102,
CHEBI:35566,
CTK1A6700,
CTK1A6735,
1H-1,2,3-Triazole, 97%,
ACT01829,
BCP18903,
CS-B1285,
STR09959,
ZINC4807252,
AN-831,
ANW-26484,
BBL103173,
SBB058566,
STL556983,
AKOS005207098,
AKOS027323685,
AB01140,
MCULE-9027372824,
PS-9378,
RP17834,
RTC-063634,
TRA0015958,
AJ-52346,
AK-82525,
SC-15321,
SC-18732,
SY005819,
TL806300,
AB0008338,
AB1000589,
DB-005092,
LS-155745,
ST2408886,
TC-063634,
258-EP0930075A1,
258-EP2269978A2,
258-EP2269985A2,
258-EP2269987A1,
258-EP2269990A1,
258-EP2269991A2,
258-EP2269992A1,
258-EP2270002A1,
258-EP2270010A1,
258-EP2270113A1,
258-EP2272509A1,
258-EP2272517A1,
258-EP2272813A2,
258-EP2272827A1,
258-EP2272828A1,
258-EP2272848A1,
258-EP2272849A1,
258-EP2272935A1,
258-EP2275395A2,
258-EP2275401A1,
258-EP2275409A1,
258-EP2275411A2,
258-EP2276085A1,
258-EP2277858A1,
258-EP2280000A1,
258-EP2281563A1,
258-EP2281818A1,
258-EP2281819A1,
258-EP2284150A2,
258-EP2284151A2,
258-EP2284152A2,
258-EP2284153A2,
258-EP2284155A2,
258-EP2284156A2,
258-EP2284164A2,
258-EP2284920A1,
258-EP2287140A2,
258-EP2287148A2,
258-EP2287150A2,
258-EP2289871A1,
258-EP2289877A1,
258-EP2289883A1,
258-EP2289890A1,
258-EP2292586A2,
258-EP2292590A2,
258-EP2292593A2,
258-EP2292601A1,
258-EP2292602A1,
258-EP2292603A1,
258-EP2292604A2,
258-EP2292609A1,
258-EP2292611A1,
258-EP2292618A1,
258-EP2292619A1,
258-EP2292621A1,
258-EP2292630A1,
258-EP2293650A1,
258-EP2295406A1,
258-EP2295411A1,
258-EP2295416A2,
258-EP2295419A2,
258-EP2295421A1,
258-EP2295426A1,
258-EP2295427A1,
258-EP2295432A1,
258-EP2295433A2,
258-EP2298731A1,
258-EP2298732A1,
258-EP2298737A1,
258-EP2298739A1,
258-EP2298740A1,
258-EP2298741A1,
258-EP2298747A1,
258-EP2298748A2,
258-EP2298766A1,
258-EP2298770A1,
258-EP2298771A2,
258-EP2298772A1,
258-EP2298774A1,
258-EP2298778A1,
258-EP2298828A1,
258-EP2300443A1,
258-EP2301534A1,
258-EP2301912A2,
258-EP2301913A1,
258-EP2301914A1,
258-EP2301916A2,
258-EP2301918A1,
258-EP2301920A1,
258-EP2301921A1,
258-EP2301923A1,
258-EP2301926A1,
258-EP2301932A1,
258-EP2301983A1,
258-EP2302003A1,
258-EP2305250A1,
258-EP2305627A1,
258-EP2305637A2,
258-EP2305648A1,
258-EP2305651A1,
258-EP2305659A1,
258-EP2305662A1,
258-EP2305682A1,
258-EP2305688A1,
258-EP2308510A1,
258-EP2308562A2,
258-EP2308812A2,
258-EP2308832A1,
258-EP2308839A1,
258-EP2308843A1,
258-EP2308848A1,
258-EP2308852A1,
258-EP2308854A1,
258-EP2308863A1,
258-EP2308867A2,
258-EP2308870A2,
258-EP2308874A1,
258-EP2308879A1,
258-EP2308880A1,
258-EP2309584A1,
258-EP2311451A1,
258-EP2311796A1,
258-EP2311797A1,
258-EP2311798A1,
258-EP2311799A1,
258-EP2311811A1,
258-EP2311815A1,
258-EP2311818A1,
258-EP2311825A1,
258-EP2311830A1,
258-EP2314558A1,
258-EP2314575A1,
258-EP2315303A1,
258-EP2315502A1,
258-EP2316450A1,
258-EP2316452A1,
258-EP2316459A1,
258-EP2316832A1,
258-EP2316833A1,
258-EP2316905A1,
258-EP2316906A2,
258-EP2371810A1,
258-EP2371811A2,
258-EP2371812A1,
258-EP2371831A1,
258-EP2372804A1,
258-EP2377847A1,
258-EP2378585A1,
AM20090377,
FT-0082311,
FT-0601191,
ST51028403,
T1880,
EN300-27201,
MFCD00014490 (98%),
88T368,
A25412,
M-3705,
85481-EP2301536A1,
85481-EP2305657A2,
85483-EP2269993A1,
85483-EP2305657A2,
115172-EP2295416A2,
115172-EP2298748A2,
201180-EP2270006A1,
A818904,
I14-0196,
J-509548,
F1905-7135,
Z1198386795,
InChI=1/C2H3N3/c1-2-4-5-3-1/h1-2H,(H,3,4,5,
HUH,
Triazole,
Pyrrodiazole,
null,
Cesium diantimonide,
C2H3N3,
cpd with unspecified locants,
C2H3O3,
C2-H3-N3,
C2-H3-O3,
CID67516,
AR-1L7063,
1H-1,2,3-Triazole, 98% 1g,
ACN-043385,
1H-1,2,3-Triazole, 98% - 1g 1g,
1H-1,2,3-Triazole;1,2,3-Triazole;1,2,3-1H-Triazole;Triazole(1,2,3-);1,2,3-Triazol;1H-1,2,3-Triazol;Osotriazole,
37306-44-8,
3934-81-4,
53101-05-6,
|
| Complexity | 24.1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 69.033g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 5 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 69.067g/mol |
| Monoisotopic Mass | 69.033g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 41.6A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -0.3 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

