
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 2615-25-0 |
| Catalog Number | AG002RV9(AGN-PC-0O8DSE) |
| Chemical Name | 1,4-Cyclohexanediamine, trans- |
| EC Number | 221-483-6 |
| IUPAC Name | cyclohexane-1,4-diamine |
| InChI | InChI=1S/C6H14N2/c7-5-1-2-6(8)4-3-5/h5-6H,1-4,7-8H2 |
| InChI Key | VKIRRGRTJUUZHS-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00053130 |
| Molecular Formula | C6H14N2 |
| Molecular Weight | 114.1888 |
| SMILES | N[C@H]1CC[C@H](N)CC1 |
| Synonyms | (cis)-isomer of 1,4-diaminocyclohexane,
(trans)-isomer of 1,4-diaminocyclohexane,
1,4-cyclohexyldiamine,
1,4-diaminocyclohexane,
2HCl;(cis)-isomer of 1,4-diaminocyclohexane,
2HCl;(trans)-isomer of 1,4-diaminocyclohexane,
cis-1,4-diaminocyclohexane,
Cyclohexane-1,4-diamine,
2615-25-0,
trans-1,4-Diaminocyclohexane,
3114-70-3,
trans-Cyclohexane-1,4-diamine,
Cis-cyclohexane-1,4-diamine,
trans-1,4-Cyclohexanediamine,
15827-56-2,
1,4-Diaminocyclohexane,
1,4-CYCLOHEXANEDIAMINE,
cis-1,4-Cyclohexanediamine,
1,4-Cyclohexanediamine, trans-,
1,4-Cyclohexanediamine, cis-,
cis-1,4-Diaminocyclohexane,
(1r,4r)-cyclohexane-1,4-diamine,
Hexahydro-1,4-phenylenediamine,
1,4-Cyclohexylenediamine,
trans-1,4-Cyclohexyldiamine,
CCRIS 6490,
EINECS 221-483-6,
BRN 1919871,
VKIRRGRTJUUZHS-IZLXSQMJSA-N,
VKIRRGRTJUUZHS-OLQVQODUSA-N,
VKIRRGRTJUUZHS-UHFFFAOYSA-N,
trans-1,4-Diaminocyclohexane, 99%,
4-aminocyclohexylamine,
1,4-diaminocylcohexane,
PubChem15131,
PubChem15132,
ACMC-209dhm,
ACMC-209gon,
ACMC-1CROQ,
1,4-diamino-cyclohexane,
(4-aminocyclohexyl)amine,
AC1L2BWU,
1,4-Cyclohexanediamine #,
AC1Q53DD,
SCHEMBL31990,
SCHEMBL55128,
SCHEMBL65155,
1,4-Cyclohexanediamine,cis-,
1,4-trans diaminocyclohexane,
trans 1,4-cyclohexanediamine,
trans 1,4-diaminocyclohexane,
trans-1.4-diaminocyclohexane,
KSC494Q2R,
1,4-trans-cyclohexane diamine,
1,4-trans-cyclohexane-diamine,
trans-1,4-cyclohexane diamine,
trans-1,4-diamino-cyclohexane,
SCHEMBL8230252,
Jsp005141,
1alpha,4alpha-Cyclohexanediamine,
AMCH00023,
CTK3J4828,
CTK4C9645,
(trans)-cyclohexane-1,4-diamine,
DTXSID30185071,
(1s,4s)-cyclohexane-1,4-diamine,
ACT02728,
KS-00000K9M,
7940AA,
ANW-21752,
ANW-25893,
ANW-75192,
MFCD00035862,
MFCD00075174,
MFCD08276323,
SBB008553,
trans-Hexahydro-1,4-phenylenediamine,
ZINC12363435,
AKOS000120386,
AKOS006341993,
AKOS006345490,
ZINC100003503,
ZINC100009660,
CS-W007732,
DS-1098,
FS-4055,
MCULE-1675686185,
RL03092,
RP09291,
RTR-011830,
(TRANS) 1,4-CYCLOHEXANEDIAMINE,
KS-0000103U,
KS-000016F1,
TRA-0207063,
AJ-61720,
AK-44479,
AM100652,
BC676644,
BP-12407,
BP-21225,
BR-44479,
BR-53449,
LS-56760,
LS-56761,
P747,
SC-19626,
SC-20812,
SC-51172,
AB1003375,
AB1009789,
DB-002005,
DB-046846,
ST2419193,
TC-163937,
TR-006666,
TR-011830,
TR-013269,
AM20070543,
C1426,
C1798,
FT-0634396,
FT-0634673,
ST24033341,
ST50411156,
W5324,
EN300-20273,
Cis or trans or mixture-1,4-diaminecyclohexane,
M-7501,
S-5006,
86787-EP2287165A2,
86787-EP2292619A1,
86787-EP2305684A1,
trans-1,4-Diaminocyclohexane, >=98.0% (GC),
A809914,
A818218,
A820739,
1,4-Cyclohexanediamine (Cis- And Trans- Mixture),
I05-0269,
I05-0361,
J-009489,
J-503974,
W-109861,
I14-58614,
F8880-6604,
null,
1,4-Diaminobenzene,
1,4-cyclohexyldiamine,
1,4-Diaminecyclohexane,
C6H14N2,
1,4-Cyclohexanediamine (cis),
CID18374,
NSC19933,
c0814,
C6-H14-N2,
CB11489,
CB11490,
(cis)-isomer of 1,4-diaminocyclohexane,
(trans)-isomer of 1,4-diaminocyclohexane,
2HCl;(cis)-isomer of 1,4-diaminocyclohexane,
2HCl;(trans)-isomer of 1,4-diaminocyclohexane,
C088969,
trans-1,4-Diaminocyclohexane, 98% - 100G 100g,
106-50-3,
|
| Complexity | 54.9 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 114.116g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 8 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 114.192g/mol |
| Monoisotopic Mass | 114.116g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 52A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -0.3 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302-H314 |
| Precuationary statements | P261-P280-P305+P351+P338-P310 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

