| CAS Number | 24469-50-9 |
| Catalog Number | AG002O8F(AGN-PC-0JUZBX) |
| Chemical Name | Hydrazinecarboxylic acid, 2-(phenylmethylene)-, 1,1-dimethylethyl ester |
| IUPAC Name | tert-butyl N-[(Z)-benzylideneamino]carbamate |
| InChI | InChI=1S/C12H16N2O2/c1-12(2,3)16-11(15)14-13-9-10-7-5-4-6-8-10/h4-9H,1-3H3,(H,14,15)/b13-9- |
| InChI Key | LKKATZANDADGPR-LCYFTJDESA-N |
| MDL Number | MFCD00158497 |
| Molecular Formula | C12H16N2O2 |
| Molecular Weight | 220.2676 |
| SMILES | O=C(N/N=C/C1=CC=CC=C1)OC(C)(C)C |
| Synonyms | N-Boc-N'-Benzylidene-hydrazine,
24469-50-9,
(E)-tert-Butyl 2-benzylidenehydrazinecarboxylate,
N'-Benzylidene-hydrazinecarboxylic acid tert-butyl ester,
AC1NU35A,
SCHEMBL12979794,
ZINC59658,
497164-25-7,
MFCD00158497,
AJ-09895,
3-Benzylidenecarbazic acid tert-butyl ester,
tert-butyl N-[(Z)-benzylideneamino]carbamate,
ZINC00059658,
CID5393629,
N'-BENZYLIDENE-HYDRAZINECARBOXYLICACIDTERT-BUTYLESTER,
|
| Complexity | 250 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Exact Mass | 220.121g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 220.272g/mol |
| Monoisotopic Mass | 220.121g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 50.7A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number