| CAS Number | 207121-39-9 |
| Catalog Number | AG002IVC(AGN-PC-0QWE9J) |
| Chemical Name | Borate(1-), tetrafluoro-, copper(2+) (2:1), hydrate (9CI) |
| IUPAC Name | copper;ditetrafluoroborate;hydrate |
| InChI | InChI=1S/2BF4.Cu.H2O/c2*2-1(3,4)5;;/h;;;1H2/q2*-1;+2; |
| InChI Key | JYLPBVRGTDBGBM-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00016054 |
| Molecular Formula | B2CuF8H2O |
| Molecular Weight | 255.1705 |
| SMILES | F[B-](F)(F)F.F[B-](F)(F)F.[Cu+2].O |
| Synonyms | Copper(II) tetrafluoroborate hydrate,
207121-39-9,
314040-98-7,
MFCD00150223,
copper ditetrafluoroborate hydrate,
CTK4G7069,
Copper (II) tetrafluoroborate hydrate,
AKOS022186283,
A820834,
Copper(II) tetrafluoroborate, 45% aqueous solution,
Borate(1-),tetrafluoro-, copper(2+) (2:1), monohydrate (9CI),
Copper(II) Tetrafluoroborate,
COPPER TETRAFLUOROBORATEHYDRATE,
14735-84-3,
38465-60-0,
|
| Complexity | 19.1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 4 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 254.946g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 11 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 255.168g/mol |
| Monoisotopic Mass | 254.946g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |   |
|
Hazard statements
|
H302-H312-H314-H332
|
|
Precuationary statements
|
P280-P305+P351+P338-P310
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number