| CAS Number | 18853-40-2 |
| Catalog Number | AG002GYF(AGN-PC-0JMRCE) |
| Chemical Name | 2,5-Thiophenedicarbonitrile |
| IUPAC Name | thiophene-2,5-dicarbonitrile |
| InChI | InChI=1S/C6H2N2S/c7-3-5-1-2-6(4-8)9-5/h1-2H |
| InChI Key | MYINLNBRJVGINA-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD22987914 |
| Molecular Formula | C6H2N2S |
| Molecular Weight | 134.1585 |
| SMILES | N#CC1=CC=C(C#N)S1 |
| Synonyms | thiophene-2,5-dicarbonitrile,
18853-40-2,
2,5-Dicyanothiophene,
2,5-Thiophenedicarbonitrile,
AC1L3GYC,
SCHEMBL996528,
2,5-THIOPHENEDINITRILE,
CHEMBL2229529,
CTK0I2414,
DTXSID80172214,
ZINC6093654,
MFCD22987914,
AKOS022633469,
KS-000001G8,
CID140436,
|
| Complexity | 172 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 133.994g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 134.156g/mol |
| Monoisotopic Mass | 133.994g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 75.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.7 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H332-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P280-P305+P351+P338-P310
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number