
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 1896-62-4 |
| Catalog Number | AG002DSJ(AGN-PC-0O5ZMH) |
| Chemical Name | 3-Buten-2-one, 4-phenyl-, (3E)- |
| FEMA Number | 2881 |
| IUPAC Name | (E)-4-phenylbut-3-en-2-one |
| InChI | InChI=1S/C10H10O/c1-9(11)7-8-10-5-3-2-4-6-10/h2-8H,1H3/b8-7+ |
| InChI Key | BWHOZHOGCMHOBV-BQYQJAHWSA-N |
| MDL Number | MFCD21606919 |
| Molecular Formula | C10H10O |
| Molecular Weight | 146.1858 |
| NSC Number | 5605 |
| SMILES | CC(/C=C/C1=CC=CC=C1)=O |
| UNII | B03X40BMT5 |
| Synonyms | 4-phenyl-3-buten-2-one,
4-phenylbutenone,
benzalacetone,
benzylideneacetone,
benzylideneacetone, (E)-isomer,
benzylideneacetone, (Z)-isomer,
t-PBO,
trans-4-phenyl-3-buten-2-one,
Benzalacetone,
Benzylideneacetone,
1896-62-4,
122-57-6,
Methyl styryl ketone,
4-Phenylbut-3-en-2-one,
Acetocinnamone,
4-PHENYL-3-BUTEN-2-ONE,
(E)-4-phenylbut-3-en-2-one,
Benzylidene acetone,
Benzalaceton,
trans-Benzalacetone,
Methyl trans-styryl ketone,
trans-Benzylideneacetone,
4-Phenylbutenone,
Styryl methyl ketone,
(E)-4-Phenyl-3-buten-2-one,
Benzilideneacetone,
Benzilidene acetone,
2-Phenylvinyl methyl ketone,
TPBO,
trans-Benzylidenacetone,
Methyl 2-phenylvinyl ketone,
trans-4-Phenyl-3-buten-2-one,
trans-4-Phenyl-3-butene-2-one,
Methyl beta-styryl ketone,
3-Buten-2-one, 4-phenyl-,
Ketone, methyl styryl,
trans-4-Phenylbut-3-en-2-one,
4-Phenyl-3-butene-2-one,
(3E)-4-phenylbut-3-en-2-one,
Benzalaceton [German],
3-Buten-2-one, 4-phenyl-, (3E)-,
(3E)-4-Phenyl-3-buten-2-one,
NSC 5605,
UNII-B03X40BMT5,
3-BUTEN-2-ONE, 4-PHENYL-, (E)-,
Benzylidene acetone (natural),
BENZ,
FEMA No. 2881,
CCRIS 5319,
Methyl styryl acetone,
fema 2881,
EINECS 204-555-1,
EINECS 217-587-6,
1-Buten-3-one-1-phenyl,
BRN 0742046,
BRN 0742047,
Methyl .beta.-styryl ketone,
ghl.PD_Mitscher_leg0.147,
AI3-00944,
AI3-52291,
B03X40BMT5,
CHEBI:78399,
CHEBI:217301,
BWHOZHOGCMHOBV-BQYQJAHWSA-N,
(E)-1-Buten-3-one, 1-phenyl,
(E)-4-Phenyl-but-3-en-2-one,
MFCD00008779,
Benzalaceton (german),
4-Phenyl-3-buten-2-one, 98+%,
trans-4-Phenyl-3-buten-2-one, 99%,
t-PBO,
4-Phenyl-but-3-en-2-one,
BWHOZHOGCMHOBV-UHFFFAOYSA-N,
benzylidenacetone,
benzylideneacetone, (E)-isomer,
benzylideneacetone, (Z)-isomer,
(E)-Benzalacetone,
AC1LCUWK,
methyltrans-styrylketone,
(E)-Benzylideneacetone,
(e)-3-buten-2-on,
(E)-Methyl Styryl Ketone,
Epitope ID:120383,
1-Phenyl-1-buten-3-one,
EC 204-555-1,
DSSTox_CID_11626,
DSSTox_RID_78888,
DSSTox_GSID_31626,
Methyl beta -STYRYL ketone,
SCHEMBL76632,
2-07-00-00287 (Beilstein Handbook Reference),
4-07-00-01003 (Beilstein Handbook Reference),
E-4-phenyl-3-buten-2-one,
MLS002454416,
CHEMBL73639,
SCHEMBL312972,
WLN: 1V1U1R,
trans-Phenylvinyl Methyl Ketone,
Jsp003898,
DTXSID1031626,
trans-1-Phenylbut-1-en-3-one,
4-Phenyl-(E)-3-Buten-2-one,
Benzylideneacetone, >=98%, FG,
NSC5605,
trans-4-phenyl-but-3-en-2-one,
Benzalacetone, analytical standard,
Warfarin Impurity (Benzalacetone),
HMS2268K18,
4-Phenyl-3-buten-2-one, 99%,
937-53-1,
Methyl (E)-2-Phenylethenyl Ketone,
NSC-5605,
Tox21_301598,
BBL012455,
LS-666,
LS-958,
STK803195,
ZINC19230125,
AKOS000119902,
CS-W013311,
DS-4780,
MP-2122,
RL01029,
RP21073,
RTC-069523,
NCGC00091356-01,
NCGC00091356-02,
NCGC00255323-01,
AJ-72632,
AN-22878,
AN-50066,
CJ-16027,
SMR001252234,
CAS-1896-62-4,
trans-4-Phenyl-3-buten-2-one, >=99%,
AB1011458,
DB-003136,
ST2411593,
TC-069523,
TC-172858,
FT-0083233,
P0163,
(3E)-4-Phenylbut-3-en-2-one (Benzalacetone),
A804921,
A813340,
I01-5963,
W-107746,
W-109036,
3-BUTEN,2-ONE,4-PHENYL (TRANS) BENZALACETONE,
Benzalacetone; Benzylideneacetone; Methyl styryl ketone,
I01-10159,
3-BUTEN,2-ONE,4-PHENYL (TRANS) BENZALACETONE,
F0001-0357,
METHYL STYRYL KETONE (SEE ALSO METHYL STYRYL KETONE (1896-62-4)),
InChI=1/C10H10O/c1-9(11)7-8-10-5-3-2-4-6-10/h2-8H,1H3/b8-7,
METHYL TRANS-STYRYL KETONE (SEE ALSO METHYL STYRYL KETONE (122-57-6)),
Benzylidne,
Butenone,
benzyliden acetone,
Warfarin EP Impurity C,
3-buten-2-ona, 4-fenil-,
C10H10O,
C10-H10-O,
CID637759,
BUT-3-EN-2-ONE, 4-PHENYL-,
CB10061,
CS-O-14085,
4-Phenyl-3-buten-2-one, 99% - 25G 25g,
C025383,
4-Phenyl-3-Buten-2-One 98% for synthesis 500gm,
4-PHENYL-3-BUTENE-2-ONE, BENZYLIDENEACETONE,
trans-4-Phenyl-3-buten-2-one, 99% - 100G 100g,
|
| Complexity | 152 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Exact Mass | 146.073g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 146.189g/mol |
| Monoisotopic Mass | 146.073g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 17.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.1 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H315-H317-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P280-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

